BRATISLAVA 16. marca (WBN/PR) – Jar klope na dvere, prvý jarný deň čaká na motoristov už túto nedeľu, a preto je najvyšší čas rozmýšľať o príprave auta na jarnú prevádzku. Tá zďaleka nekončí výmenou zimných pneumatík za letné. Pre motoristov, ktorí ešte s prípravou nezačali, ponúkajú odborníci zo ŠKODA AUTO Slovensko odporúčania, na čo sa sústrediť a na čo nezabudnúť.
Údržba auta po zime je nemenej dôležitá ako jeho príprava na zimu. Zimné mesiace dajú autu naozaj zabrať, prípravu na mesiace bez snehu a mrazu preto rozhodne netreba zanedbať. „Kvalitný servis po zime je určite dobre investovaný čas aj peniaze. Jeho zanedbanie môže v konečnom dôsledku stáť motoristov oveľa viac peňazí aj starostí. Nehovoriac o rizikách, ktoré so sebou prináša zlý technický stav automobilu,“ hovorí Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.
Motoristi by sa nemali obmedziť iba na prezutie automobilu a štandardné vyčistenie. „Servis auta po zime zahŕňa ďalšie potrebné úkony, ktoré nie vždy dokážeme urobiť doma v garáži. Dnešné automobily sú navyše vybavené celým radom moderných asistenčných systémov, ktoré si môžu vyžadovať odbornú kontrolu. Aj preto odporúčame motoristom, aby prípravu auta na jarnú prevádzku zverili odborníkom v autorizovanom servise. Máte záruku, že na nič nezabudnete, vaše auto dostane prvotriednu starostlivosť podľa predpisov výrobcu a vyhnete sa problémom v budúcnosti. Bezpečnosť musí byť na prvom mieste,“ odporúča Róbert Hukel.
Pneumatiky sú základ
Štandardným úkonom je výmena zimnej sady pneumatík za letnú. Prezuť na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. Podľa cestného zákona sú zimné pneumatiky povinné, ak je na ceste súvislý ľad, sneh alebo poľadovica. „Pokiaľ sa ešte chystáte na jarnú lyžovačku alebo cez veľkonočné sviatky do vyššie položených oblastí, letné pneumatiky obujte až po návrate. Určite si pred prezutím skontrolujte, v akom stave sa letná sada nachádza. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetrov. Ak nechcete riskovať, odporúčame nejazdiť s pneumatikami, ktorých dezén má výšku menej ako 4 milimetre,“ radí Róbert Hukel.
Kompletné sady kolies alebo pneumatiky, ktoré sa práve nevyužívajú, môžete podľa predpisov výrobcu uskladniť napríklad aj v autorizovaných servisoch. Pokiaľ ich však chcete nechať napríklad v garáži, venujte pozornosť spôsobu uskladnenia. Ak skladujete pneumatiky na diskoch, naukladajte ich bokom na seba, uložte do stojanu alebo zaveste na stenu. Odporúčaný tlak vo vnútri uskladnených pneumatík je 100 kPa. Pneumatiky bez diskov nie je vhodné uskladňovať naukladané na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe. Nezabudnite ich však minimálne raz za mesiac pootočiť.
Toto zvládnete aj sami
Niektoré servisné úkony zvládnete aj sami, iné radšej zverte do rúk odborníkov v autorizovaných servisoch. V novoročnom zhone sa môže stať, že zabudnete na termíny pravidelnej technickej a emisnej kontroly. Rozhodne si skontrolujte platnosť oboch zákonných kontrol. Pokiaľ sa blíži expirácia alebo vám práve ich platnosť vypršala, urýchlene si naplánujte návštevu stanice technickej a emisnej kontroly. Vyhnete sa tak nielen finančnej sankcii, ale aj zabaveniu dokladov a nemožnosti využívať vaše auto.
Po zime bývajú automobily zanesené nečistotami a nánosmi soli nielen na viditeľných miestach karosérie. Okrem bežného umytia a ošetrenia laku karosérie treba odstrániť aj nečistoty na miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Rovnakú pozornosť treba venovať aj interiéru, batožinového priestoru a netreba zabudnúť ani na priestory pod kobercami a sedadlami.
Určite zvládnete skontrolovať aj funkčnosť osvetľovacej sústavy. Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky vo svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek, náhradných žiaroviek aj poistiek. Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už prenechajte odborníkom. Pohybom po tvrdom snehu a ľade a tuhými mrazmi trpia aj gumičky stieračov, ktoré sa opotrebovávajú, strácajú pružnosť a stávajú sa prakticky nefunkčnými. Ich výmena je rýchla a finančne nenáročná.
Nemrznúcu zmes v ostrekovačoch treba vymeniť za kvapalinu určenú na letné obdobie, ktorá ľahšie odstraňuje organické nečistoty. Rovnako tak treba ošetriť trysky ostrekovačov od prípadných nečistôt. Skontrolujte a namažte všetky pánty na dverách, kapote a veku batožinového priestoru, aby ste sa vyhli nepríjemným zvukom pri ich používaní. Použili ste v zime niečo z lekárničky v aute? V rámci jarnej údržby a príprav na sezónu tak nezabudnite skontrolovať jej stav a podľa predpisov ju doplniť. Nikdy neviete, kedy budete jej služby potrebovať.
Náročnejšie úkony zverte autorizovanému servisu
Rozhodne si vždy nechajte skontrolovať funkčnosť brzdovej sústavy. Brzdová skúšobňa v autorizovanom servise vám zmeria účinnosť bŕzd na zodpovedajúcom zariadení. Dôležitým úkonom je aj kontrola tesnosti olejovej vane motora a prevodovky. Zanedbaná kontrola stavu ochranných manžiet podvozkových častí, ako napríklad kĺbových hriadeľov a čapov, môže mať za následok poškodenie a netesnosť ochranných manžiet a následné poškodenie krytých častí. Pri kontrole podvozku odporúčame skontrolovať aj ochrannú vrstvu spodnej časti karosérie proti chemickým a mechanickým vplyvom. Nezabudnite skontrolovať aj stav akumulátora.
V zime je na cestách oveľa viac nečistôt a kamienkov, ktoré môžu poškodiť lak. Poškodenie antikoróznej ochrany karosérie ošetria v autorizovanom servise vhodnou opravárenskou technológiou. Počas zimných mesiacov trpí náprava zvýšenou záťažou. Často dochádza k zmene geometrie náprav, ktorá má vplyv na jazdné vlastnosti, ako aj na životnosť podvozkových častí vrátane pneumatík.
Pokiaľ je vaše auto vybavené asistenčnými systémami, napríklad front assistantom alebo adaptívnym tempomatom, odporúčame okrem nastavenia geometrie aj kontrolu nastavenia asistenčných systémov, najmä ak sa vám podarilo vojsť do záveja alebo kopy snehu. Už o pár týždňov bude v plnom zaťažení aj klimatizácia. Znečistený systém klimatizácie môže mať neblahé účinky na zdravie, preto je dôležité venovať aj klimatizácii patričnú pozornosť.
Čert nikdy nespí, buďte pripravení
V prípade poruchy, nehody alebo akejkoľvek nepredvídateľnej situácie sa motoristi môžu obrátiť na asistenčné služby daného výrobcu. Odporúčame preveriť si, čo všetko pokrýva poistenie a aké sú podmienky pri využití asistenčných služieb. To platí najmä pre motoristov, ktorí majú svoje auto po záručnej lehote, keď sa asistenčné služby môžu výrazne predražiť.
Využívať autorizovaný servis sa oplatí
Využívanie autorizovaného servisu má okrem špičkovej starostlivosti aj ďalšie nezanedbateľné výhody. Napríklad majitelia automobilov značky ŠKODA, ktorí využívajú služby autorizovaných servisov, majú k dispozícii automaticky a zdarma službu Doživotná garancia mobility Premium. V rámci nej môžu pri nečakanej poruche alebo pri inom probléme s automobilom využívať pomoc od asistenčnej služby ŠKODA Assistance 24 hodín denne, 365 dní v roku v Slovenskej republike aj v zahraničí.