Šírením agresívnejšej britskej mutácie koronavírusu bezprostredne hrozí, že dôjde k ďalším nenapraviteľným a podstatným stratám na životoch alebo k zásadnému ohrozeniu zdravia na celom území Slovenskej republiky.
Zhodnotila to vláda SR, ktorá na stredajšom rokovaní schválila návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR (NR SR) s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Vláda 17. marca odsúhlasila predĺženie núdzového stavu a od 20. marca začala plynúť 20 dňová lehota na vyslovenie súhlasu NR SR.
Situácia sa zlepšuje
Vláda je presvedčená, že predĺženie núdzového stavu bolo potrebné prijať. „Potrebu opätovného predĺženia núdzového stavu vláda SR nachádza výhradne v napĺňaní záujmu na riadnom výkone verejnej moci v spojitosti s legitímnou a racionálnou snahou vlády SR byť aj naďalej legislatívne primerane pripravená na pretrvávajúcu vážnu,“ konštatuje prijatý dokument.
Viac o téme: Koronavírus
Vláda doplnila, že epidemická situácia sa na Slovensku zlepšuje a odhad národného reprodukčného čísla je v rozmedzí 0.8 až 0.9. Problémom však podľa vlády je, že situácia nie je rovnaká na celom Slovensku. Okresy na severe Slovenska stále totiž dosahujú hodnoty reprodukčného čísla nad 1.10.
Nedochádza k obmedzeniu práv
„Zodpovedná vláda a zodpovedný parlament môže uvoľňovať opatrenia len ak sa rádovo navýši zaočkovanosť populácie, lebo predčasné uvoľnenie opatrení dokáže veľmi rýchlo zvrátiť epidemický stav. Príkladom sú aktuálne Poľsko, Maďarsko a Rakúsko, kde uvoľnenie opatrení viedlo skoro okamžite k vážnej eskalácií tamojšej epidemickej situácie,“ dodali.
Otvárajú sa kostoly, vláda povolila súkromné modlitby aj predĺžila núdzový stav
Podľa kabinetu samotným opätovným predĺžením núdzového stavu nedochádza k obmedzeniu základných práv a slobôd občanov. „Opätovné predĺženie núdzového stavu vytvára pre vládu SR iba predpolie pre potenciálne vykonanie následných legislatívnych opatrení, ktoré bude potrebné prijať v záujme ochrany verejného zdravia a životov ľudí,“ vysvetlili. Ako doplnili, predĺženie núdzového stavu umožňuje aj naďalej vláde SR promptne a adekvátne reagovať na denne sa meniace podmienky boja s pandémiou ochorenia COVID-19.
Najúčinnejšie opatrenie
Najdôležitejším opatrením, naviazaným na núdzový stav, je podľa vlády zákaz vychádzania. „Jedná sa o najúčinnejšie opatrenie pri kontrole prenosu nákazy SARS-CoV-2, keďže sa jedná o infekčnú chorobu. Toto opatrenie nám pomohlo znížiť reprodukčné číslo, ktoré bolo začiatkom decembra na hodnote 1.2 – 1.3, na hodnotu 0.9 v prvej polovici januára,“ uviedli v materiáli.
Negatívny test vám môže platiť aj dlhšie ako 7 dní. Rozhodujúce je, kedy sa otestujete
Núdzový stav ďalej umožňuje využiť inštitút hospodárskej mobilizácie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vo svojej pôsobnosti určilo 950 subjektov hospodárskej mobilizácie, ktorých úlohou je napríklad zabezpečiť trvalú starostlivosť pre 45-tisíc klientov v zariadeniach sociálnych služieb.