NEW YORK 8. septembra (WEBNOVINY) – V septembri 1999 bojovali o tenisový titul v New Yorku ešte nie 18-ročná Serena Williamsová a o rok staršia Martina Hingisová. Tešila sa mladučká Američanka. Prešlo 15 rokov a na tých istých dvorcoch s tvrdým povrchom vo Flushing Meadows S. Williamsová opäť hrala vo finále dvojhry a opäť uspela – ako neohrozená svetová jednotka.
Hingisová si celkom nečakane zahrala vo finále debla a ako príležitostná hráčka na tejto úrovni – prehrala. Ak je košická rodáčka Hingisová s piatimi grandslamovými titulmi vo dvojhre podstatnou súčasťou tenisovej histórie, tak potom je Serena s osemnástimi históriou samou osebe. „Všetky hráčky majú svoje vzostupy aj pády, ale Serena je Serena. Čo ona stvára, to nepotrebuje slová. Bože, ona je stále taká dobrá,“ uznala Hingisová.
Jedinú prehru utŕžila od sestry
Keď sa už zdalo, že mladšia zo slávnych amerických sestier zostane tento rok bez „obligátneho“ grandslamového triumfu, v letnej ´hardovej´sezóne vytiahla zbrane najťažšieho kalibru. Po šokujúcej prehre v 3. kole Wimbledonu, kde zostala na rakete Francúzky Alizé Cornetovej, vyhrala čoskoro 33-ročná S. Williamsová (nar. 26. 9. 1981) turnaje v Stanforde aj Cincinnati a napokon ovládla aj vrcholné predstavenie v New Yorku.
Jedinú prehru na tvrdom povrchu utrpela v montrealskom semifinále od sestry Venus (celková bilancia 19:1). Na US Open bola taká suverénna, že súperkám nepovolila viac ako tri gemy v jednom sete. A to vo všetkých siedmich zápasoch.
Serena kraľuje rebríčku, Cibulkovej sa Singapur vzďaľuje
Obrazom: Najkrajšie momenty zo štrnásteho dňa US Open
Serena na US Open zavŕšila hetrik, má 18. grandslamový titul
„Ak by nevyhrala turnaj v Stanforde, zrejme by sa to takto dobre celé neskončilo. Tam získala stratené sebavedomie a potom sa už nastavila do módu – valiace sa kamene,“ cituje Williamsovej dlhoročného sparingpartnera Saschu Bajina server USA Today.
Serenin trénerský poradca a podľa viacerých indícií aj súčasný partner v súkromí Patrick Mouratoglou v polovici júla povedal, že po neúspechu na wimbledonskej tráve sa vracajú k tvrdej práci. Na začiatku bol tréningovo-relaxačný pobyt v Chorvátsku a na konci titul na US Open. „Veľa sme sa rozprávali a potom začali tvrdo pracovať. Chce sa vrátiť na kurty silnejšia ako predtým. Ukončenie našej spolupráce neprichádzalo do úvahy,“ povedal vtedy 44-ročný Mouratoglou.
Pre Serenu je limitom nebo
Serena Williamsová sa osemnástym grandslamovým titulom v historickom rebríčku úspešnosti dotiahla na legendárne duo Chris Evertová – Martina Navrátilová.
24 Margaret Courtová (Aus.)
22 Steffi Grafová (Nem.)
19 Helen Willsová Moodyová (USA)
18 Chris Evertová, Martina Navrátilová a Serena Williamsová (všetky USA)
12 Billie Jean Kingová (USA)
9 Monica Selesová (USA/Srb.) a Maureen Connollyová Brinkerová (USA)
8 Suzanne Lenglenová (Fr.)
Absolútnou líderkou histórie je Austrálčanka Margaret Courtová s 24 titulmi, ktoré získavala na rozhraní rokov tenisového amaterizmu a profesionalizmu (1960-1973). Sú aj tieto čísla ešte pre čoskoro 33-ročnú Serenu motiváciou? Martina Navrátilová si myslí, že nepochybne.
„Serena odohrala oveľa menej zápasov, kým sa dostala k osemnástim titulom, ako my ostatné. Vynechávala dôležité turnaje pre rôzne choroby, zranenia, či iné problémy. Preto si myslím, že má v sebe ešte veľa entuziazmu a motivácie. Navyše nemá problém s tvrdým tréningom. Pre ňu je limitom iba samo nebo,“ vyhlásila 57-ročná česká rodáčka M. Navrátilová.
Samotná hráčka k svojej neutíchajúcej vášni k zápasom, ale aj tréningom, na tlačovke po víťaznom finále v New Yorku v dobrej nálade povedala: „Stále mám pocit, že mám toho ešte veľa pred sebou, ale nad 22 víťaznými grandslamami neuvažujem. Zaujíma ma najbližšie číslo a to je devätnásť. Trénujem tvrdo a často a nikdy s tým nechcem prestať. Občas sa aj pýtam Patricka či to je normálne a on na to vraví, že nie je, že som asi šialená.“
Andrea Petkovicová: „Fakt: kto ma zdolal na ostatných troch slamoch – vo dvojhre aj štvorhre – napokon sa dostal až do finále a v ňom prehral. Kliatba…“
Kim Clijstersová: „Blahoželám Caro aj Serene – tej k 18. titulu. Bláznivé a úžasné. Najlepšia všetkých čias.“
Marion Bartoliová: „Obrovská gratulácia Serene a jej trénerovi Patrickovi Mouratoglouovi.“
Parick McEnroe: „Serena. 18. Wow.“
Boris Becker: „Gratulujem, Serena Williamsová.“
Brad Gilbert: „Serena dnes bola pred Wozu prisilná. Na tomto turnaji 14 setov a žiadna súperka sa nedostala nad 3:6. Jednoduché 4 milióny dolárov. Vitaj, 18. titul.“
Anne Keothavongová: „Rada by som vedela, za koľko drinkov dnes bude Serena platiť.“
New York Times (USA): „Kráľovná kráľovien! Serena Williamsová dosiahla ďalší nepolapiteľný míľnik.“
AP (USA): „Serena Williamsová ukončila slabšiu grandslamovú sezónu najlepším možným spôsobom – víťazným hetrikom na US Open a ziskom 18. titulu na Majors.“
L´Equipe (Fr.): „Serena – kráľovná New Yorku. Raz, dva, tri roky vládne Serena Williamsová na US Open.“
FAZ (Nem.): „Finále dvoch kamarátok vyhrala Američanka. Dánka však nesmútila. ´Dlhuješ mi pár drinkov´, nakázala Serene po zápase Wozniacka. Potom šli spolu oslavovať.“
EL País (Šp.): „Serena celú sezónu odháňala démonov, ktorí ju strašili vekom. Podarilo sa jej to až v New Yorku.“
Ekstrabladet (Dán.): „Caroline vo finále úplne bez šance! Serena ju držala pod neustálym tlakom a nedovolila dostať jej hru na vyššiu úroveň.“
The Guardian (V. Brit.): „Serena po roku opäť ovládla US Open a osemnástym titulom sa pridala k legendám Evertovej a Navrátilovej. To si vraj nikdy nevedela predstaviť.“
Blick (Švaj.): „Osemnáste víťazstvo – Serena Williamsová už je pred Federerom. Mužská legenda zostala na 17 grandslamových tituloch.“
Przeglad Sportowy (Poľ.): „Mám uja, ktorého mám nadovšetko rada. Volá sa Strýko Slam.“