Juraj Šeliga (Za ľudí) chce od dočasne povereného policajného prezidenta Štefana Hamrana vedieť, aké opatrenia robí Policajný zbor SR, aby predchádzal domácemu násiliu.
V tlačovej správe o tom informovala Martina Legáth, asistentka poslanca Šeligu.
Trestných činov počas pandémie pribúda
Šeliga sa na otázku domáceho násilia vo štvrtok pýtal aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku a ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Poukazuje na to, že lockdown a pandémia nie je spojená len so zdravotnými a ekonomickými následkami, ale je to aj o násilí, ktoré sa deje za dverami bytov a domov. Väčšinou muži týrajú svoje ženy a deti a tie sa to boja oznámiť polícii.
Prezidentka Čaputová povzbudzuje týrané ženy, aby sa nebáli vyhľadať pomoc
„Je to mimoriadne negatívny fenomén, ktorý dlhodobo trápi Slovensko a počas obdobia pandémie tieto trestné činy iba stúpajú. Rovnako mnohí ľudia, okolie, susedia či príbuzní zatvárajú oči nad týmito trestnými činmi a neoznamujú ich,“ povedal Šeliga.
Zvláštne odporúčania rezortu vnútra
Poslanca zarazila reakcia rezortu vnútra, ktoré pre policajtov pripravilo manuál a robí prevenciu. Považuje to za zarážajúce najmä v kombinácii s informáciou polície, ktorá vyšla minulý týždeň, že ženy nemajú po 16. hodine vychádzať von, pretože môžu byť obeťou trestného činu.
Až 48 % Slovákov si myslí, že za násilie v partnerských vzťahoch sú zvyčajne zodpovedné aspoň čiastočne aj obete násilia – odhalil prieskum IKEA
„Policajný zbor hovorí, aby ženy po zotmení nechodili von, pretože ich môže niekto napadnúť a majú radšej ostať doma a keď sú doma obeťou násilia, nech si pozrú na stránke ministerstva vnútra plagátik, čo majú robiť,“ zdôraznil Šeliga.
Keďže sa policajného prezidenta na tieto veci počas hodiny otázok v parlamente Šeliga nemohol opýtať priamo, chce, aby Hamran verejne predstavil opatrenia, ktoré polícia proti násiliu na ženách robí.