Hlavnou témou SaS bude slobodné a sebavedomé Slovensko
Hlavným posolstvom strany Sloboda a Solidarita (SaS) v predvolebnej kampani bude „Slobodné a sebavedomé Slovensko v EÚ“.
„Aj Slováci musia mať právo slobodne sa rozhodovať. Nikto im to nemôže ubrať. SaS nie je proti EÚ, naopak, SaS je za pokračovanie EÚ a eura, ale za dodržiavania pravidiel,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede šéf komunikácie SaS Daniel Krajcer.
V kampani bude SaS komunikovať tému výmeny presluhujúcich politikov. „Na čele strán sú politici viac ako 20 rokov. Je čas na generačnú výmenu,“ vyhlásil Krajcer. Predvolebný program sa však ešte len pripravuje. Malo by v ňom byť všetkých 120 bodov z predvolebného programu z roku 2010. „Nič z predvolebného programu nevynecháme, skôr pôjde o to, čo považujeme za najdôležitejšie,“ dodal.
Predvolebná kampaň bude prebiehať počas fašiangov. Krajcer upozornil, že naši predkovia pre fašiangy používali aj názov liberálie. Znamenalo to oslobodzovanie sa od starostí bežného života.
Politické strany už začali zverejňovať niektorých kandidátov, ktorí sa objavia na ich kandidačných listinách. „Nepredpokladám, že dôjde k prekvapeniam,“ povedal o kandidátke SaS šéf volebnej kampane Juraj Miškov.
„Čo tak sa usmiať pri tejto teórii. Snáď si nikto nemyslí, že tieto tri strany budú zostavovať vládu. To je absolútna chiméra. Bez SaS nemôže vzniknúť stredopravá vláda, o tom nepochybuje nikto,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede Krajcer.
SaS nikomu podľa Krajcera nebráni vytvárať koalíciu so Smerom-SD. „V prípade SaS je úplne zrejmé, že po voľbách so Smerom-SD nepôjdeme. Ak má vzniknúť stredopravá alternatíva voči Smeru-SD, tak jedine so SaS,“ konštatoval.
To, že na SaS všetci útočia, je podľa Krajcera realita. „Nemáme ambíciu na niekoho útočiť. Ak budú na nás útočiť ďalej, budeme patrične reagovať,“ zdôraznil.
Po októbrovom vyslovení nedôvery vláde v parlamente, o ktoré sa pričinila SaS tým, že nehlasovala za euroval, predstavitelia SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd začali hovoriť o diskvalifikácii SaS z ďalšej spolupráce. Zároveň predstavitelia týchto troch strán deklarovali, že chcú byť alternatívou najsilnejšej slovenskej politickej strany – Smeru-SD.
Kampaň za takmer 800-tisíc
Predvolebná kampaň strany SaS bude stáť maximálne 800-tisíc eur. Ako uviedol šéf volebnej kampane SaS Juraj Miškov, strana pred voľbami v roku 2010 vynaložila na kampaň 528 000 eur.
Teraz to bude o niečo viac. Peniaze na kampaň má SaS zo štátneho rozpočtu, ktoré dostáva ako parlamentná strana. Na kampaň využije aj peniaze z členských príspevkov.
S kampaňou začne SaS až po Vianociach. „Politická kampaň k Vianociam nepatrí. Pred Vianocami a počas Vianoc nebudeme ľudí otravovať politikou. S kampaňou začneme až po novom roku,“ uviedol Miškov. Predpokladajú vyššie náklady ako v roku 2010, maximálne však 800-tisíc eur.
V kampani SaS využije komunikáciu cez billboardy, v menšej miere použije printové médiá. Billboardy však nebude mať v čase Vianoc.
Veľká časť kampane bude cez interaktívne médiá. „Prostredníctvom blogov, videí, neprehliadnuteľní budeme na sociálnych sieťach a v diskusiách na internete,“ konštatoval Miškov. Predstavitelia SaS sa chystajú prejsť celé Slovensko. „Nebudeme sa zašívať v kulturákoch, nebudeme využívať celebrity, ale chceme byť aktívnymi účastníkmi rozhovorov s ľuďmi v mestách,“ vyhlásil Miškov.
Predčasné parlamentné voľby budú v 10. marca 2012. Strany musia kandidačné listiny predložiť na ministerstvo vnútra do 11. decembra.