Sadzba za poistencov štátu by podľa lekárov mala byť 5%

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pacient
Foto: Ilustračné foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská lekárska komora opätovne žiada, aby platby za poistencov štátu boli v roku 2011 na úrovni 5 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval prezident komory Milan Dragula. V súčasnosti je sadzba 4,78 %, vládou schválený rozpočet však počíta na budúci rok iba so 4,32 %. Mesačne by tak štát na jedného svojho poistenca platil 32,16 eur, aktuálne je to 34,56 eur.

Ministerstvo financií SR, ako aj rezort zdravotníctva, však upozorňovali, že napriek poklesu sadzby príde v budúcom roku do zdravotníctva viac peňazí. Zabezpečiť to mali najmä avizované zmeny v odvodovom systéme. Podľa Dragulu ale hovoria o „fiktívnych“ peniazoch.

Lekári totiž vypočítali pre zdravotníctvo na rok 2011 predpokladaný výpadok 31 mil. eur v porovnaní s rokom 2010. Dragula uviedol, že v prípade schválenia rozpočtu v súčasnej podobe by po prvýkrát od roku 1993 prišlo k medziročnému prepadu financií určených pre zdravotníctvo.

Menej zdrojov v systéme pritom podľa neho znamená nižšie platby pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Dôsledkom by potom pravdepodobne bolo predĺženie čakacích lehôt a zároveň zhoršenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti. Lekári taktiež avizujú, že budú robiť iba do výšky limitov. V posledných dňoch sa objavili správy, že sadzba za poistencov štátu by napokon nemala klesnúť na 4,32 %, ale iba na 4,68 %. Pre štát by to podľa prepočtov komory znamenalo, že musí nájsť takmer 100 mil. eur viac. O tejto téme by mala rokovať vo štvrtok koaličná rada.

„Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik urobí všetko preto, aby na rokovaniach na štvrtkovej koaličnej rade dohodol celkové zdroje zdravotníctva vyššie, ako sú v návrhu štátneho rozpočtu,“ reagovala pre agentúru SITA na požiadavku komory hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Slovenská lekárska komora upozornila aj na ďalšie problémy, predovšetkým na nadlimitné výkony. Výška nepreplácaných uznaných výkonov sa za roky 2004 až 2009 vyšplhala na 407,15 mil. eur. Dragula však poukázal aj na starnutie lekárov a odchod mladej generácie do zahraničia. Údajne až 6 z 10 vyštudovaných medikov plánuje odísť zo Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMilan Dragula
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora