Rusko ostro odmieta verdikt vyšetrovateľov o zostrelení Boeingu 777 nad Ukrajinou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Let MH17, Donbas, Ukrajina
Foto: archívne, SITA/AP

HAAG 19. júna (WebNoviny.sk) – Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu ostro protestovalo proti verdiktu holandských vyšetrovateľov, ktorí obvinili zo zostrelenia malajzijského lietadla nad Donbasom v lete 2014 troch Rusov a jedného Ukrajinca.

Podľa stanoviska ministerstva sú tieto obvinenia „absolútne nepodložené“ a boli vznesené „s cieľom diskreditovať Ruskú federáciu„. Vyšetrovatelia sa podľa ruského rezortu diplomacie spoliehali na „pochybné informácie“ a ignorovali dôkazy, ktoré im predostierala Moskva.

Moskva bude spolupracovať

Ruské ministerstvo zahraničia sa ďalej sťažuje, že holandskí vyšetrovatelia nebrali do úvahy chyby, ktorých sa dopustila ukrajinská strana, napríklad to, že neuzatvorila svoj vzdušný priestor pre komerčné lety, napriek tomu, že na východe krajiny zúrila vojna.

Napriek nesúhlasu s obvinením ruských občanov však ministerstvo sľubuje, že Moskva bude na vyšetrovaní spolupracovať, aby „pomohla odhaliť pravdu“.

Ako v stredu informoval šéf holandskej štátnej polície Wilbert Paulissen, Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko sú podozriví zo zodpovednosti za smrť všetkých 298 ľudí na palube zostreleného lietadla. Proces s nimi sa začne v Holandsku v marci 2020. Na štyroch mužov už vydali medzinárodné zatykače.

Odpaľovacie zariadenie z Ruska

Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, keď ho 17. júla 2014 zostrelili nad východnou Ukrajinou. V troskách lietadla zomrelo všetkých 298 cestujúcich a členov posádky.

Podľa medzinárodného vyšetrovania a tiež podľa zistení bulharských investigatívnych novinárov, ktorí sa do prípadu hneď na začiatku obuli, malajzijské lietadlo zostrelili ruskou raketou Buk z mobilného odpaľovacieho zariadenia z územia východnej Ukrajiny, ktorú kontrolujú proruské jednotky podporované Moskvou. Odpaľovacie zariadenie pritom bolo podľa vyšetrovania privezené na Ukrajinu z Ruska a okamžite po odpálení rakety ho tam odviezli naspäť.

Moskva však zistenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu od začiatku odmieta a tvrdí, že za zostrelenie lietadla je zodpovedná je ukrajinská vláda.

V októbri viaceré západné krajiny vrátane Spojených štátov, Veľkej Británie, Holandska či Dánska obvinili agentov ruskej vojenskej tajnej služby GRU okrem iného z toho, že sa snažili prostredníctvom kybernetických útokov zmariť vyšetrovanie tohto prípadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Malaysia Airlines