MOSKVA 28. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci ruského parlamentu začali zvažovať možnosti, ako posilniť dohľad nad zahraničnými médiami vysielajúcimi v ruštine, a tiež otázku, v akých prípadoch zakazovať ich vysielanie.
Ako v stredu v Moskve vyhlásil šéf novovytvoreného výboru Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej republiky Andrej Klimov, poslanci už začínajú rozmýšľať nad vhodnými prostriedkami, ktorými by sa dalo docieliť, aby sa zahraničné médiá vysielajúce v ruštine správali v súlade s ruskými zákonmi, predovšetkým so zákonom o zahraničných agentoch.
Putin: Najdôležitejšou úlohou novinára je nerozčuľovať toho, o kom píše
Zahraničné médiá, ktoré vysielajú aj v ruštine, budú musieť podľa Klimova v každom prípade poskytovať úradom podrobné údaje o ich financovaní a aktivitách. Ak nejakým spôsobom porušia zákon, príslušný kontrolný úrad, ktorý v Rusku ešte len plánuje zriadiť, bude môcť zakázať alebo pozastaviť ich vysielanie.
Ruská odveta za americký zákon
Podľa agentúry AP sú tieto ruské aktivity odvetou za zákon, ktorý v marci prijal americký Kongres v súvislosti s vyšetrovaním ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb, a na základe ktorého vyšetrujú aj rolu anglického vysielania ruskej televízie RT.
Tomu, že z ruskej strany ide o odvetné opatrenie, nasvedčuje aj fakt, že Klimovom riadený novovytvorený výbor hornej komory ruského parlamentu má v popise práce najmä dohľad nad zasahovaním zahraničia do vnútorných záležitostí Ruska.
Presná podoba zákona nie je známa
Napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a Washingtonom sa v stredu snažil čiastočne schladiť hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý povedal, že presná podoba novej ruskej legislatívy upravujúcej vysielanie zahraničných médií v ruštine zatiaľ nebola stanovená. „Je priskoro hovoriť o tom, že by v tejto otázke existoval konsenzus,“ povedal hovorca Kremľa.