Rusi obkľúčili ukrajinskú základňu, zajali jej veliteľa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krym
Ruskí vojaci prišli do areálu leteckej základne Belbek na obrnených vozidlách. Foto: SITA/AP

SEVASTOPOĽ 22. marca (WEBNOVINY) – Ruskí vojaci v sobotu vtrhli do areálu ukrajinskej leteckej základne Belbek neďaleko prístavu v Sevastopoli na Kryme. Rusi tam prišli na obrnených vozidlách a sú vyzbrojení automatickými zbraňami a ohlušovacími granátmi.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi si prečítate v chronológii

—>TU.

Zranili pritom jedného z miestnych ukrajinských vojakov a šéfa základne Julija Mamčura zajali a odviezli na neznáme miesto. Podľa reportéra agentúry Reuters bolo na mieste počuť aj streľbu.Belbek bol jednou posledných zakladní na Kryme, ktorá bola ešte lojálna vláde v Kyjeve.

Ruská armáda v sobotu prevzala kontrolu aj nad jedinou ponorkou v arzenáli Ukrajiny a vztýčila na nej aj modro-bielu vlajku svojho námorníctva.

Obrazom: Ruskí vojaci obsadili ukrajinskú základňu Belbek

Sedemdesiat metrov dlhé plavidlo Zaporižžja, ktoré uviedli do prevádzky v roku 1970, je už súčasťou ruskej čiernomorskej flotily. Tá doteraz disponovala tromi ponorkami.

Veliteľ čiernomorskej ponorkovej flotily Anatolij Varočkin pre agentúru RIA Novosti potvrdil, že polovica posádky ponorky Zaporižžja vrátane kapitána odmietla slúžiť pod velením ruskej armády.

Zaporižžja
Foto: en.wikipedia.org

Zvyšný personál však zostáva na jej palube a bude slúžiť Moskve. „Poznajú svoje plavidlo a budú pokračovať v službe,“ uviedol Varočkin s tým, že ponorka je „v zlom technickom stave“.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok v Kremli podpísal zákon, ktorý definitívne pripája čiernomorský polostrov Krym k Rusku. Putin označil pred podpísaním zákona včlenenie Krymu do Ruskej federácie za „významnú udalosť“.

Moskva urýchlene anektovala Krym po narýchlo zorganizovanom referende, v ktorom sa jeho obyvatelia vyjadrili za odrhnutie od Ukrajiny a pripojenie k Rusku. Ukrajina a Západ hlasovanie odmietli, pretože sa konalo dva týždne po obsadení Krymu ruskými vojskami. USA a EÚ uvalili na Rusko sankcie. Okrem Krymu sa anexia týka aj Sevastopoľa, ktorý má špeciálne autonómne postavenie.

V dome Janukovyčovho exministra našli 42 kilogramov zlata

Ukrajinská polícia zadržala 42 kilogramov zlata ako aj 4,8 milióna dolárov v hotovosti (3,5 milióna eur) počas razie v bytoch patriacich bývalému ministrovi pre energetiku Eduardovi Stavyckému. O prípade v sobotu informoval minister vnútra Arsen Avakov.

Razie uskutočnili v rámci vyšetrovania korupcie v ukrajinskom energetickom sektore. „Šokovalo ma, keď som dnes ráno dostal správu o výsledkoch. Koľko toho musí niekto ukradnúť, aby mal doma také drobné vreckové,“ ironicky poznamenal Avakov prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Facebook.

Stavytského do funkcie v decembri 2012 vymenoval dnes už zosadený prezident Viktor Janukovyč. Ukrajinské médiá exministra charakterizujú ako jedného z Janukovyčových najbližších ľudí.

Referendum na Kryme, rozhodne sa o jeho pripojení k Rusku
Foto: SITA/AP

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy poslalo do Ukrajiny delegáciu

Do ukrajinskej metropoly v sobotu zavíta delegácia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE) vedená predsedníčkou tohto politického orgánu Anne Brasseurovej. Okrem hlavného mesta Kyjev delegáti navštívia aj východoukrajinský Doneck a západný Ľvov.

Misia potrvá od 22. do 24. marca a jej deklarovaným cieľom je „zhodnotenie situácie na Ukrajine“. Do Ukrajiny príde celkovo deväť členov PACE. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy už dávnejšie zásah Ruska na ukrajinskom Kryme označilo za „porušenie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor JanukovyčVladimir Putin