Ikonický hlavolam Rubikova kocka oslovuje 50. výročie svojho vzniku. Vymyslel ju maďarský vynálezca Ernő Rubik, podľa ktorého dostala aj meno. Na celom svete sa jej predalo 500 miliónov kusov.
Minimálne 20 otočení
Ernő Rubik sa narodil v roku 1944 v Budapešti a jeho cesta od ambiciózneho sochára k profesorovi architektúry položila základy jeho vynaliezavého ducha. V roku 1974, počas vyučovania na Vysokej škole úžitkového umenia a dizajnu, Rubik predstavil svoj drevený hlavolam s pohyblivými časťami, ktorý sa čoskoro stal známy ako Rubikova kocka. Po tom, čo Rubik kocku úplne pomiešal, nemyslel si, že sa mu niekedy podarí vrátiť každú časť na pôvodné miesto.
Samozrejme, nevzdával to a po celom mesiaci snaženia sa mu to aj podarilo – otočil časti tak, že všetky kocky rovnakej farby boli na svojom mieste. Ľudí vždy zaujímalo, koľko rotácií treba na zloženie kocky z akéhokoľvek zamiešaného stavu. V priebehu rokov sa tento počet neustále znižoval a v súčasnosti je na zloženie Rubikovej kocky z akejkoľvek polohy potrebných minimálne 20 otočení. Toto číslo bolo dokázané v roku 2010 a odvtedy sa nezmenšilo.
Multimilionár
Vynálezca spočiatku pochyboval o predajnosti svojho výtvoru vzhľadom na jeho zložitosť. Pôvab kocky však prekročil hranice Maďarska a zaujal mysle od jeho žiakov až po nadšencov na celom svete. V súčasnosti Rubikova kocka naďalej inšpiruje celé generácie. V súčasnosti už je Rubik na dôchodku, žije striedavo v Budapešti a Španielsku.
„Nikdy som sa nezaujímal o hromadenie peňazí, čo je obľúbená zábava mnohých ľudí,“ povedal na margo toho, že sa z neho stal multimilionár.
Svetové rekordy
Prvý model Rubikovej kocky mal rozmery 2 x 2 x 2, zatiaľ čo súčasný model, ktorý sa bežne používa na celom svete, má rozmery 3 x 3 x 3. Kocka sa skladá z ôsmich rohových kociek, šiestich bočných kociek, 12 okrajových kociek a centrálneho prvku. Od jej vzniku boli kocky navrhnuté v rôznych tvaroch a veľkostiach, napríklad kocky 4 x 4 x 4, 5 x 5 x 5, dokonca aj pyramídy a dodekaedre (12-stranné).
Podľa Svetovej asociácie speedcubingu dosiahol v roku 2016 Maciej Czapiewski čas 0,49 sekundy pri skladaní kocky 2 x 2 x 2, zatiaľ čo svetový rekord v skladaní kocky 3 x 3 x 3 drží Yusheng Du, ktorý ju v roku 2018 poskladal za 3,47 sekundy.
Spoločnosť Diamond Cutters International vytvorila v roku 1995 najdrahšiu Rubikovu kocku na svete, Masterpiece Cube. Kocka bola vytvorená s použitím zlata, diamantov, zafírov, smaragdov, ametystov a rubínov. Jej hodnota sa odhaduje na 2,5 milióna dolárov. Informovala o tom Maďarská agentúra pre cestovný ruch.