BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Ťažba uhlia na Hornej Nitre ohrozuje termálne liečivé vodné pramene v Bojniciach. Bojnické kúpele to konštatujú v liste, ktorý zaslali Európskemu parlamentu.
„Termálnej vode a Bojnickým kúpeľom na strednom Slovensku v súčasností hrozí v dôsledku existujúcej a plánovanej ťažobnej činnosti Hornonitrianskych baní Prievidza ohrozenie ich činnosti, a to masívnym čerpaním termálnej vody v lokalite Laskár a novou ťažbou plánovanou tri kilometre od termálnych prameňov, ktoré kúpele využívajú,“ uvádza v liste riaditeľ Kúpeľov Bojnice Slavomír Eliáš.
Ťažbu plánujú predĺžiť do roku 2034
V liste konštatuje, že viac ako 50 percent vyťaženého hnedého uhlia je spotrebovaných v Elektrárni Nováky, ktorej životnosť sa skončí v roku 2021. Napriek plánovanému ukončeniu činnosti takmer jediného odberateľa, Hornonitrianske bane plánujú predĺžiť ťažbu v približne rovnakom rozsahu až do roku 2034.
Ťažba sa pritom uskutoční v priestore, ktorý sa nachádza v druhom ochrannom pásme liečivých termálnych zdrojov, čo môže nenávratne poškodiť zdroje liečivých vôd. „Do dnešného dňa neprebehla dostatočná odborná diskusia ani analýza o riziku možného prievalu, ktorý môže v budúcnosti ohroziť životy baníkov či termálne zdroje,“ píše sa v liste.
Ministerstvo má vlastné posudky
Ministerstvo životného prostredia podľa Eliáša v súčasnosti opätovne posudzuje vplyv ťažby na životné prostredie potom, ako pôvodne k ťažbe vydalo kladné stanovisko napriek tomu, že Inšpektorát kúpeľov a žriediel SR uviedol, že navrhovaná činnosť ohrozuje liečivé zdroje Kúpeľov Bojnice.
Ministerstvo pritom disponuje vlastnými posudkami vypracovanými znalcami a odmieta poskytnúť všetky podklady potrebné na vypracovanie samostatných odborných posudkov.
Rozšírenie ťažby uhlia podľa Kúpeľov Bojnice výrazným spôsobom ovplyvní životné prostredie celej oblasti. „Okrem toho prebieha masívne čerpanie termálnej vody z vrtu v lokalite Laskár, kde Hornonitrianske bane dostali povolenie na sezónny ohrev banských vetrov,“ uvádza list s tým, že dôsledkom je značný pokles tlakov kúpeľných vrtov, keďže lokalita Laskár a lokalita kúpeľných vrtov sú hydraulicky spojené.
Negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie má aj neďaleká Elektráreň Nováky. „Inštitút environmentálnej politiky v revízii výdavkov na životné prostredie z júla 2017 skonštatoval, že postupné utlmenie výroby elektriny z uhlia prinesie zdravotné úžitky,“ tvrdia Kúpele Bojnice.