BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Túžba žiť v slobode je podľa SDKÚ-DS prirodzená pre každého človeka. To je jeden z dôvodov, pre ktorý sa desaťtisíce utečencov snažia každý mesiac dostať do Európy. Práve v stredu má o riešení utečeneckej problematiky rokovať Európska komisia. Už dnes je však podľa SDKÚ-DS jasné, že určovanie kvót nie je riešením a dokonca ide proti samotným princípom Európskej únie.
„Veľmi dobre rozumieme ľuďom, ktorí utekajú do Európy za slobodou. Za 40 rokov komunistického režimu utiekli z Československa desaťtisíce ľudí na západ. No rovnako ako naši emigranti bezvýhradne rešpektovali kultúrne prostredie a dodržiavali zákony krajín, v ktorých dostali azyl a občianstvo, rovnako musia pravidlá dodržiavať aj dnešní utečenci prichádzajúci do Európy,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Slovensko má v prijímaní utečencov podlžnosti
Sloboda so sebou prináša aj zodpovednosť. Sloboda každého jednotlivca navyše nie je bezbrehá a končí sa tam, kde sa začína sloboda toho druhého. V opačnom prípade je to anarchia, upozorňuje Frešo. Aby sa tomu predišlo, národy prijímajú zákony, ktoré platia pre všetkých bez výnimky. Návrh Bruselu, podľa ktorého sa majú utečenci rozdeliť medzi členské krajiny podľa akýchsi kvót, však ide podľa Freša proti princípom, na ktorých stojí Európska únia.
Aj Slovensko má v tomto smere podlžnosti a malo by prijímať utečencov, ktorí hľadajú miesto pre svoj lepší a slobodnejší život. No bruselské kvóty, ktoré sa už „osvedčili“ napríklad v poľnohospodárstve alebo potravinárstve, sú zlým krokom a idú proti princípom slobody a zaváňajú sociálnym inžinierstvom.
Podľa Freša navyše vôbec neberú do úvahy možnosti a potreby jednotlivých krajín. Medzi utečencami sú často kvalifikovaní odborníci, ktorí by sa dokázali uplatniť vo svojej novej vlasti. Kvóty však ich zručnosti úplne ignorujú a ich odbornosť potláčajú.
Frešo hovorí zo strany Únie o diktáte
„Európske krajiny patria medzi najvyspelejšie štáty sveta a preto je prirodzené, že ľudia zo zaostalých a neslobodných regiónov sa snažia dostať na ich územie. Ak sa krajina rozhodne prijať utečenca, musí to byť na základe jej slobodného rozhodnutia a má od neho právo žiadať, aby rešpektoval kultúrne zvyklosti a dodržiaval zákon. V opačnom prípade nejde o uplatnenie si slobody a zodpovednosti, ale o diktát zo strany Bruselu voči členskej krajine a samotnému utečencovi,“ povedal Frešo.
Podľa SDKÚ-DS je úlohou národných vlád vytvoriť priestor, aby emigranti mali možnosť, ak sa tak rozhodnú, žiť v krajine, v ktorej budú pracovať a dodržiavať zákony. Tie musia platiť pre všetkých a bez výnimky.
„Krajiny Európskej únie jednoducho nemajú žiadnu povinnosť prijímať radikálnych islamistov s ich rodinami, s ich pohľadom na spôsob uplatňovania spravodlivosti a zločinnou ideológiou,“ uzavrel predseda SDKÚ-DS.