BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Na námestia vo viacerých slovenských mestách sa vo volebnú sobotu o 12:00 chystajú aktivisti na čele s Tiborom Moravčíkom, ktorí presadzujú priamu demokraciu.
Prvé celoobčianske zhromaždenie na Slovensku podporujú aj organizátori protestov Gorila. Stretnutie je inšpirované švajčiarskym modelom, aktivisti sa plánujú na námestiach miest a obcí stretávať štyrikrát do roka a ponúkať riešenia závažných problémov spoločnosti.
„Buď zmobilizujeme inteligenciu národa a nájdeme najlepšie riešenia, alebo sa tu o päť alebo desať rokov zomelie niečo strašné,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Moravčík, ktorý sa zúčastnil aj na protestoch Occupy London.
Obrazom: Bratislavské prípravy na gorilí protest
Protesty proti Gorilám budú pokračovať
Ľudia posielajú organizátorom protestov tisícky eur
Protesty proti Gorile, ktoré organizujú na Slovensku od konca januára, už stáli ich organizátorov tisícky eur. Všetko však financujú z peňazí, ktoré im ľudia posielajú dobrovoľne na účet, tvrdí jedna z hlavných usporiadateliek demonštrácií Lucia Gallová. Od 23. januára do polovice februára Slováci protesty podporili sumou takmer 2 500 eur. Organizátori na webovej stránke protestu evidujú každé euro, ktoré na ich účet prišlo. Ľudia najčastejšie posielajú desať eur, našli sa však aj takí, ktorí darovali dvesto či tristo eur.
Posledný záznam z pohybov na účte organizátorov však pochádza zo 14. februára. „Nie je to aktualizované, robí to jeden človek, ktorý robí aj webstránku,“ povedala agentúre SITA Gallová s tým, že čo najskôr údaje aktualizujú. Ľudia im podľa jej slov peniaze posielajú stále, netuší však, koľko ich prišlo do dnešného dňa.
Z darovaných peňazí organizátori platili tisícky sviečok, záchrannú zdravotnícku službu, Slovenský Červený kríž, prenájom pódia, naftu, reflexné vesty, vysielačky, kancelársky papier, megafóny, doménu internetovej stránky, transparenty či plagáty. Organizátori protestov sa dištancujú od akejkoľvek podpory zo strany politikov.
Organizátori veria, že príde aspoň toľko ľudí ako na protesty Gorila. Lucia Gallová z organizačného tímu protestov Gorila hovorí, že protesty proti gorilám budú pokračovať.
Verejné diskusie považuje za jedinú možnosť, ako zapojiť všetkých občanov, preto budú protesty a zhromaždenia pokračovať ruka v ruke. Podľa Moravčíka protesty Gorila začali tlačiť vagón, aktivisti za priamu demokraciu chcú teraz zaradiť dvojku a naštartovať občiansku spoločnosť.
Po vzore islandského modelu a hnutia Occupy organizátori chcú, aby sa ľudia na námestiach stretávali v päť- alebo šesťčlenných skupinách. Diskutovať môžu na vopred ponúknuté, alebo vlastné témy.
„Takýmto spôsobom z pasívneho občana, ktorý len počúva, spravíme aktívneho občana, ktorý sa začne zaujímať o problémy spoločnosti a bude sa môcť pýtať odborníkov,“ uviedol Moravčík.
Diskusia i na internete
Organizátori ponúknu diskutérom témy ako vyšetrenie kauzy Gorila, demokratizácia volieb, umožnenie kandidovať nestraníckym kandidátom, referendum a priama demokracia, ACTA či privatizácia.
Výsledkom diskusií, kam pozývajú organizátori aj akademikov a odborníkov, majú byť pre a proti argumenty, ktoré by potom aktivisti zverejnili na internete.
Diskusia by následne mohla pokračovať online. Ako povedal Moravčík, aktuálne rokujú o možnom využití platformy utopia.sk. Od projektu si sľubuje veľa.
„Ak by sa na zhromaždeniach zúčastnilo 20 percent voličov, je to tak relevantná sila, že si neviem predstaviť, že by ju niekto ignoroval,“ poznamenal Moravčík.
Podľa neho môže model verejných diskusií zabrániť manipulácii davu, v ktorom prejavuje názor len jeden rečník. Ako dodáva, ľudia si musia uvedomiť, že je hlúposť trhať dlažobné kocky a hádzať ich na miesto, kadiaľ vozí trolejbus deti do školy.
Video: Počas volieb vyjdú na námestia aktivisti