BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Na projekt elektronického katastra dostalo Slovensko z eurofondov 28 mil. eur. Pre chyby vo verejnom obstarávaní už muselo Slovensko 10 mil. eur z eurofondov vrátiť a zaplatiť zo štátneho rozpočtu.
Systém stále riadne nefunguje a pre sedemročné meškanie hrozí, že občania zaplatia celých 28 mil. eur, ktoré mali byť pôvodne platené z eurofondov, upozorňuje predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová.
Koalícia návrh zrejme nepodporí
Vyzýva preto premiéra, aby splnil, čo sľúbil a vytvoril čiernu listinu firiem, ktoré mali problém s kvalitou či dodaním projektu a takéto firmy nedostávali ďalšie zákazky od štátu.
„Je neprijateľné, aby za zlyhania nominantov Smeru a súkromných firiem platili ľudia,“ uviedla Remišová a dodala, že toto je ďalší z eurofondových projektov, ktorého náklady sa pre neschopnosť vlády prenesú na plecia občanov.
Matovič nebol zástanca zrušenia Kotlebovej strany, lebo by ju to len posilnilo
„Už dávno mal byť prijatý zákon o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov, aby za pochybenia niesli zodpovednosť tí, ktorí chyby urobili. My predkladáme tento zákon o zodpovednosti za škodu na májovej schôdzi parlamentu, no vládna koalícia zrejme zákon opätovne nepodporí,“ dodala Remišová.
Žiadny ďalší projekt
Projekt elektronického katastra realizuje podľa OĽaNO firma, ktorú médiá v minulosti spájali aj s oligarchom Brhelom, a v ktorej vedení je bývalá poslankyňa strany Smer. Projekt mal byť pôvodne dokončený v roku 2012, elektronické služby katastra však ani v súčasnosti riadne nefungujú.
„Rozumná a zodpovedná vláda by takejto firme nedala robiť žiadny ďalší projekt. No len od začiatku roka 2019 táto firma podpísala so štátom ďalších 5 zmlúv,“ ozrejmila Remišová.
Obnovili sa obchodné rokovania s Čínou, Trump si želá dohodu v prospech USA
Iróniou podľa OĽaNO je, že pred pár dňami podpísal s touto firmou zmluvu na ďalší informačný systém Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý meškanie elektronického katastra ostro kritizoval.
Čierna listina firiem
Remišová vyzýva premiéra, aby vytvoril čiernu listinu firiem, ktoré mali problém s kvalitou, či dodaním projektu načas. „Firmy, ktoré nepracujú kvalitne a nerešpektujú termíny, nemajú dostávať zákazky od štátu. Na Slovensku peniaze chýbajú všade. V školstve, v zdravotníctve, na podporu rodín. Nemôžeme si dovoliť, aby na neschopnosť vlády a vybraných firiem doplácalo celé Slovensko,“ uzavrela Remišová.
Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu aj premiéra Petra Pellegriniho, ten sa podľa jeho hovorkyne Patrície Macíkovej k tejto téme vyjadrí budúci týždeň po návrate z pracovnej cesty, ktorú momentálne absolvuje v USA.