BANSKÁ BYSTRICA 31. októbra (WEBNOVINY) – Aktivizácia mládeže z rómskej komunity v Detve a postupná zmena jej málo podnetného prostredia na prínosnejšie je cieľom vzdelávacieho projektu občianskeho združenia Detvianska aliancia Rómov – DAR, ktorý vypracovalo s pomocou Servisného centra pre mikroregión Podpoľanie (SCMP) a získalo naň grant 6 911 eur od Národnej mládežníckej iniciatívy z programu Mládež v akcii.
Ako pre agentúru SITA uviedol projektový manažér SCMP Matej Ľalík, projekt bude prebiehať od začiatku apríla budúceho roka do konca augusta 2012 a jeho cieľovou skupinou je okolo 30 až 40 rómskych detí a mladých ľudí. Jeho hlavné aktivity budú vzdelávanie a príprava mladých rómskych lídrov, tanečný kurz, založenie futbalového mužstva, tvorivé dielne, tvorba filmu a propagačné aktivity. Jednotlivé činnosti budú viesť tréneri a tútori, ktorí sa budú okrem profesionálnych rád a výchovných usmernení snažiť o získanie dôvery u rómskej mládeže a vzájomnou komunikáciou prispieť k riešeniu ich problémov.
„Grant pokryje väčšinu nákladov na projekt, pričom veľký podiel budú nepeňažné vklady participujúcich organizácií ako centrum voľného času, základná umelecká škola, občianske združenia, ktoré robia tvorivé dielne či folklórne súbory, ktoré si takto chcú získať nových členov,“ uviedol Ľalík. Výstupom projektu bude aj video so záznamom práce cieľovej rómskej marginalizovanej komunity.
Rómska komunita v Detve je skupinou, ktorá je najviac ohrozená sociálnym vylúčením. Sprievodným javom sociálneho vylúčenia sú nežiaduce patologické javy ako gamblerstvo, alkoholizmus, drogy, kriminalita, prostitúcia, násilie v rodine. V celej Detve žije približne 950 integrovaných a rozptýlených Rómov, čo predstavuje zhruba 6,3 percenta z celkového počtu obyvateľov mesta. Vzdelanostná úroveň a školská dochádzka v komunite sú na nízkej úrovni, bežné je dokončenie iba povinnej školskej dochádzky. Mnohé rodiny dodnes pristupujú k riešeniu svojej životnej situácie pasívnym postojom, očakávajúc pomoc a riešenia zvonka. Pomoc a zmierňovanie problémov vykonávajú terénni sociálni pracovníci.
Servisné centrum pre mikroregión Podpoľanie je pilotný systém koordinácie samospráv pre získavanie verejných financií. Servisné centrum poskytuje koordináciu finančnej pomoci pre obce a mestá mikroregiónu Podpoľanie z fondov Eeurópskej únie a Slovenskej republiky. Pomoc poskytuje formou informačného servisu, prípravou a realizáciou projektov pre rozvoj vidieka na lokálnej a regionálnej úrovni. Na svoju činnosť získalo grant Nórskeho finančného mechanizmu vo výške 480 185 eur a zo štátneho rozpočtu vo výške 84 739 eur. Servisné centrum je výkonnou zložkou Koordinačného združenia obcí mikroregiónu Podpoľanie.