- aktualizované 15. apríla, 13:24
Už sa nikdy nesmie opakovať, že činnosť Slovenskej informačnej služby (SIS) bude slúžiť straníckym alebo politickým záujmom. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti vymenovania nového riaditeľa SIS, ktorým sa stal nominant strany Sme rodina Vladimír Pčolinský.
Hlava štátu od nového šéfa SIS očakáva, že bude hájiť politickú autonómiu informačnej služby a dôjde k posilneniu vonkajšej kontroly SIS. Pčolinský vystriedal Antona Šafárika (nom. SNS), ktorý viedol tajnú službu štyri roky.
Politický a stranícky vplyv sa nesmie zopakovať
„V doterajšej histórii SIS sa objavili aj postupy a kroky, z ktorých bolo zrejmé, že jej činnosť bola ovplyvňovaná politicky a niekedy až stranícky, a to sa už nikdy nesmie zopakovať,“ zdôraznila prezidentka. Aby si mohla informačná služba plniť svoje poslanie, je podľa nej nevyhnuté, aby konala autonómne a striktne v duchu svojich zákonných oprávnení.
Matovičova vláda sa bude uchádzať o dôveru poslancov, prerokujú jej programové vyhlásenie
„Budem od vás však očakávať osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou budete hájiť politickú nezávislosť informačnej služby, a to vo všetkých aspektoch, v ktorých informačná služba má a musí byť nezávislá,“ povedala. Podľa Čaputovej je povinnosťou SIS, aby o získaných informáciách informovala vo svojich výročných správach a dávala konkrétne podnety orgánom činným v trestnom konaní.
Taktiež si myslí, že by tajná služba mala primerane informovať aj občanov. Prezidentka to vysvetľuje tým, že aj SIS je nositeľom povinnosti poskytovať verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom.
Posilnenie vonkajšej kontroly
Očakáva, že príde k posilneniu vonkajšej kontroly informačnej služby. „Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon. Tento stav nie je typický v právnom a demokratickom štáte,“ povedala s tým, že je najvyšší čas, aby v tomto smere došlo k náprave a očakáva spoluprácu vedenia SIS pri jej uskutočňovaní.
Prezidentka Čaputová znovu hasí to, čo podpálil premiér Matovič
„Slovenská republika potrebuje, aby jej informačná služba pracovala úspešne a efektívne. Aby bezpodmienečne dodržiavala zákon a neprekračovala svoje právomoci. Aby bola vo svojej činnosti nezávislá, ale nie z toho dôvodu, aby sa stala štátom v štáte, ale aby mohla čo najlepšie plniť svoje poslanie,“ uzavrela.
Človek blízky Kollárovi
Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) rešpektuje vymenovanie Pčolinského za šéfa Slovenskej informačnej služby, no má k nemu vážne výhrady. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.
Fica prekvapilo, s akou rýchlosťou prezidentka vymenovala Pčolinského do tejto funkcie. „Nielen ja, ale aj mnoho médií sa vyjadrilo, že je veľkým rizikom, ak má SIS šéfovať človek blízky Kollárovi (predseda NR SR Boris Kollár, pozn. SITA). Prekvapuje ma, že ho prezidentka vymenovala bez zaváhania. Že ho akceptovala a neotvorila túto tému na širšiu diskusiu. Jeho menovanie rešpektujeme, no máme k nemu výhrady,“ priblížil šéf Smeru-SD.
Pokiaľ ide o prácu riaditeľa SIS, je podľa Fica najlepším spôsobom „nechať ho na pokoji“. Doplnil, že v strane budú využívať všetky kontrolné mechanizmy, ktoré majú k dispozícii, aby dohliadali na činnosť SIS. Predsedom výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS je člen Smeru-SD Erik Tomáš, ktorý verí, že SIS a tajná služba budú fungovať tak, ako majú, teda len v prospech krajiny.
Slovensko malo v doterajšej histórii osem riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Ďalej to boli Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko a Anton Šafárik.