BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) –
Problém pre novú vládu
Voľbu nového šéfa FNM bude s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť až nová vláda.
„Prezident je presvedčený, že Výkonný výbor FNM dva mesiace pred voľbami nepotrebuje nového predsedu, navyše v čase, keď je zastavená privatizácia a keď aj podľa štatútu výkonný výbor môže riadne fungovať aj bez samotného predsedu, nakoľko súčasná predsedníčka môže poveriť svojho zástupcu,“ povedal pre SITA hovorca prezidenta Marek Trubač.
Odvolaná Bubeníková neodstúpila
Vládou odvolaná šéfka FNM Anna Bubeníková zatiaľ ostáva na FNM. Ako informoval riaditeľ Kancelárie predsedníčky výkonného výboru Fondu národného majetku SR Miloslav Homola, odvolaná Bubeníková sa dnes dostavila do sídla FNM a prejavila vôľu odovzdať svojmu nástupcovi funkciu.
„Prítomným členom výkonného výboru FNM predložila svoj návrh na odovzdanie funkcie, avšak vzhľadom na skutočnosť, že do dnešného dňa nie je vymenovaný nový predseda výkonného výboru FNM, nebolo možné túto úlohu splniť,“ uviedol ďalej Homola.
Kabinet o tejto personálnej otázke nerokoval. Pritom práve dnešným dňom sa končí mandát odvolanej šéfky FNM Anny Bubeníkovej, ktorú minulý týždeň odvolala vláda pre podozrenia vyplývajúce z údajného spisu Gorila.
Rokovanie o jej nástupcovi sa do programu vlády nedostalo, lebo podľa hovorkyne ministerstva hospodárstva Daniely Piršelovej prezident Ivan Gašparovič nepodpísal návrh ministra hospodárstva Juraja Miškova. Ten obsahoval konkrétne meno navrhovaného kandidáta na tento post.
Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) pripúšťa, že obsadenie postu šéfa Fondu národného majetku, ktorý je voľný po odvolanej Anne Bubeníkovej, je súčasťou hier. „Je pred voľbami, hrajú sa hry a pokiaľ niekto zváži, že toto by mohla byť celkom zaujímavá hra, jednoducho sa do tej hry pustia,“ povedal.
Miškov pripravil návrh na vymenovanie nového predsedu výkonného výboru FNM, ale na dnešné rokovanie kabinetu sa nedostal. „Pripravil som materiál na vládu, ale vzhľadom na to, že pán prezident nedal predchádzajúci písomný súhlas na predloženie tohto materiálu, resp. prišiel z prezidentskej kancelárie nesúhlas s predložením tohto materiálu, tak tento materiál nebol predložený,“ vysvetloval po rokovaní vlády Miškov. Nemyslí si, že dôvodom by bolo neskoré podanie návrhu, ktorý na úrad vlády poslali v utorok o tretej.
Pomsta za odvolanie
V jeho návrhu boli tri alternatívy, pričom FNM by mohol viesť niekto zo súčasnej zostavy výkonného výboru. Miškov do návrhu napokon napísal nominanta KDH Pavla Faktora, alternatívne Dionýza Stehlíka (SaS) a tretiu kolónku nechal prázdnu, ak by sa vláda dohodla na inom mene.
Nominant SDKÚ-DS Jozef Petraško napokon v Miškovovom návrhu nefiguroval, i keď to pôvodne bola ministrova prvá voľba. „Ja som mu to ponúkol, on túto nomináciu prijal a na druhý deň som od neho dostal SMS-ku, že po konzultáciách neprijíma túto nomináciu,“ konštatoval Miškov.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon nevníma nesúhlas SDKÚ-DS s kandidatúrou vlastného nominanta na post predsedu výkonného výboru FNM ako pomstu za odvolanie Bubeníkovej. „K týmto nomináciám sa vyjadruje pán prezident. Čiže stav je taký, že vláda dnes o nástupníkovi pani Bubeníkovej nerozhodla,“ povedal Simon.
„To nie je pomsta za Gorilu, to je postoj k nominácii, kto má viesť Fond národného majetku a takto sa strany vyjadrili,“ doplnil. FNM by mal podľa neho viesť niekto zo súčasného vedenia. „Úplné nový, cudzí človek, dnes by tam podľa mňa nemal byť,“ myslí si Simon. Problém s vymenovaním nevidí v postojoch jednotlivých strán, ale v prezidentskej kancelárií. „Viac to stojí podľa mňa v prezidentskej kancelárii, ako kdekoľvek inde,“ dodal Simon.
Problematická sa ukázala aj Faktorova nominácia. „Pán Faktor bol druhý v poradí, o ktorom som uvažoval, tam to podľa mojich informácií neodsúhlasilo politické grémium KDH,“ dodal Miškov.
Obsadiť post na FNM je verejným záujmom
Podľa predsedu KDH a ministra dopravy Jána Figeľa mal minister hospodárstva pri návrhu na odvolanie Anny Bubeníkovej zároveň pripraviť aj riešenie, ktoré by bolo nielen personálne, ale aj politicky komplexné.
„Keď sa dáva návrh odvolať, mal by byť pripravený návrh aj menovať. Aspoň ja to tak robievam, pretože to považujem za súčasť celého procesu,“ povedal Figeľ.
Kto by mohol byť novým predsedom výkonného výboru je teda podľa neho otázka predovšetkým pre Miškova a následne pre vládu a prezidenta. „Môže to byť niekto z fondu, môže to byť niekto z vonku, ak nebude zhoda na jednej zo štyroch osôb, ktoré sú vo výkonnom výbore fondu, mala by to byť dôveryhodná odborne schopná osoba z verejnej sféry alebo hospodárstva, ktorá dokáže viesť fond do nástupu nového vedenia,“ doplnil Figeľ.
Minister Miškov teraz pôjde za prezidentom, aby sa definitívne dohodli na mene kandidáta. „Som pripravený dohodnúť sa aj na mene mimo samotného výkonného výboru FNM, na mene, s ktorým bude súhlasiť aj pán prezident,“ vyhlásil minister.
Anna Bubeníkova po odvolaní končí vo fonde dnešným dňom, od štvrtka nemá inštitúcia šéfa. Znamená to, že bežná administratívna agenda FNM funguje ďalej, ale za fond nemá kto konať navonok. Týka sa to napríklad splnomocnenia na valných zhromaždeniach v podnikoch s majetkovou účasťou štátu.
Vážnejším problémom, ktorý treba riešiť, sú podľa Miškova prípadné súdne spory. „Ak súd vydá nejaké rozhodnutie a proti tomuto rozhodnutiu sa treba v nejakej lehote odvolať, tak aby ten rozsudok nenadobudol právoplatnosť, je potrebné odvolanie,“ vysvetlil Miškov, podľa ktorého teoreticky môže hroziť škoda. Od fondu si nechá predložiť, či sa nejaký spor blíži v tomto období k verdiktu.
Miškov chce situáciu riešiť čo najskôr, myslí si, že je vo verejnom záujme, aby bol nominovaný predseda FNM. Okrem toho je ešte iná možnosť. Vláda môže zmeniť štatút fondu tak, že zaň budú podpisovať spolu dvaja členovia výkonného výboru.
Prezident s menami problém nemal
Prezident Ivan Gašparovič, ktorý nedal vláde súhlas na prerokovanie návrhu na vymenovanie nového šéfa Fondu národného majetku, tvrdí, že činnosť fondu je zabezpečená aj bez vymenovania predsedu Výkonného výboru FNM.
„V mene Výkonného výboru FNM podpisuje dokumenty predseda výkonného výboru a počas jeho neprítomnosti predsedom poverený člen Výkonného výboru FNM. Na platnosť písomných právnych úkonov treba podpis dvoch členov výkonného výboru. Štatút tiež určí kedy a v akom rozsahu členovia výkonného výboru konajú v mene fondu a udeľujú splnomocnenie konať v mene fondu. Podľa názoru prezidenta SR je teda zabezpečená činnosť Fondu národného majetku aj bez vymenovania predsedu výkonného výboru,“ vysvetlil hovorca prezidenta Marek Trubač.
Prezident republiky však podľa Trubača nenamietal mená kandidátov. Ako hovorca upozornil, v návrhu uznesenia boli navrhnuté tri alternatívy, pričom pri prvej alternatíve, ktorá býva spravidla preferovaná, nebolo uvedené meno kandidáta na vymenovanie.
V návrhu ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) boli tri alternatívy kandidátov na šéfa FNM. Podľa ministra by fond mohol viesť niekto zo súčasnej zostavy výkonného výboru. Miškov do návrhu napokon napísal nominanta KDH Pavla Faktora, alternatívne Dionýza Stehlíka (SaS) a jednu kolónku nechal prázdnu, ak by sa vláda dohodla na inom mene.
Nominant SDKÚ-DS Jozef Petraško napokon v Miškovovom návrhu nefiguroval, i keď to pôvodne bola prvá voľba ministra. Nomináciu najprv prijal, neskôr sa jej po konzultáciách vzdal.
Doterajšiu šéfku Annu Bubeníkovu kabinet odvolal pred týždňom z čela FNM pre podozrenia zo spisu Gorila hlasmi ministrov SaS, KDH, Most-Híd a premiérky Ivety Radičovej. Podržali ju len ministri za SDKÚ-DS, ktorá Bubeníkovú pôvodne nominovala. Bubeníkovej mandát sa končí dnes, od štvrtka nemá inštitúcia šéfa.