BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová dala rezortom práce a sociálnych vecí a financií na dopracovanie analýzu dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. „Požiadala som o vypracovanie istých alternatív s inými nastavenými parametrami vrátane alternatívy iného modelu valorizácie dôchodkov,“ uviedla na tlačovej besede po rokovaní vlády. Ako iný model označila zvyšovanie dôchodkov nie percentuálne, ako sa navrhuje v materiáli, ale pevnou sumou. „Tým by sa posilnila solidarita voči nízkopríjmovým dôchodcom,“ povedala premiérka. Analýza tak bude podľa Radičovej obsahovať viacero možností nastavenia parametrov v priebežnom pilieri. „Vláda a koaliční partneri sa budú môcť rozhodnúť, ktorá z navrhovaných zmien je najviac ústretová na zabezpečenie dôchodkov starobným a invalidným dôchodcom,“ dodala.
Druhým dôvodom na prerušenie rokovania o analýze boli podľa Radičovej tzv. silové rezorty, medzi ktoré patrí ministerstvo obrany a vnútra. „Aby nevznikali zbytočné obavy, tento materiál bude obsahovať jednoznačnú dohodu pre budúce nastavenie podmienok či už policajných zložiek alebo profesionálnych vojakov,“ informovala predsedníčka vlády. Analýza sa podľa nej nedotýka tých, ktorí už vstúpili do systému, ale len budúcich uchádzačov o sociálne zabezpečenie v silových zložkách štátu.
Analýza dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku popisuje stav trojpilierového dôchodkového systému na Slovensku a navrhuje konkrétne riešenia do budúcnosti. V prvom, štátnom priebežnom pilieri by malo ísť o zvyšovanie dôchodkového veku vzhľadom na zmeny v strednej dĺžke života, zmenu aktuálnej dôchodkovej hodnoty určujúcej výšku dôchodku a zvyšovanie dôchodkov o tzv. dôchodcovskú infláciu. Všetky tieto zmeny sú súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, o ktorej by mala v najbližšom období rokovať vláda.
Návrh na zvyšovanie všetkých dôchodkov o rovnakú pevnú sumu predložil minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál už v minulom roku. Poslanci však tento jeho zámer nepodporili. Podľa tohto návrhu sa mali penzie od roku 2012 zvyšovať pevnou sumou v závislosti od medziročnej inflácie a od výšky priemerného starobného dôchodku. O takto vypočítanú pevnú sumu sa mali zvyšovať starobné, predčasné starobné, sociálne a invalidné dôchodky. Vdovské a vdovecké penzie sa mali upravovať smerom nahor o 60 % takto vypočítanej pevnej sumy a sirotské dôchodky o 40 % zo sumy, o ktorú sa zvýšia starobné dôchodky. V budúcom roku sa tak bude aj naďalej uplatňovať mechanizmus valorizácie dôchodkov o percento, ktoré tvorí priemer medzi infláciou a rastom priemernej mzdy.
Od začiatku roka 2013 by sa podľa návrhu ministerstva práce a sociálnych vecí mali penzie každoročne zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu. Ide o výšku medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. Do úvahy by sa tak podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála mal brať rast cien tovarov a služieb, ktoré nakupujú dôchodcovia, teda napríklad vývoj cien potravín, liekov, či energií.