Premiér Matovič si počká, kým jeho vládu a koalíciu nepoloží Sulík s Remišovou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič, Richard Sulík
Sprava: Predseda SaS Richard Sulík a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: archív SITA/Branislav Bibel

Prezidentka Zuzana Čaputová i koaliční partneri SaS a Za ľudí tlačia na  premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby čo najskôr vyriešil koaličnú krízu. Zdá sa však, že Matovič má ešte čas a v najbližších dňoch nemá dôvod sa niekam ponáhľať.

Verejne na krízu nereaguje, odmlčal sa aj na sociálnych sieťach. Vyjadril sa len k demisii ministrov zdravotníctva  Mareka Krajčího (OĽaNO) a práce Milana Krajniaka (Sme rodina).

Je zjavné, že Matovič teraz odísť z čela vlády nechce. Možno by bol takejto možnosti otvorenejší cez leto, teda v čase, keď pandémia zoslabne.

Matovič nechce skončiť v porazeneckej atmosfére bez uchopiteľných výsledkov svojho pôsobenia v úrade predsedu vlády. Pandémia bola dominantnou témou, ktorej venoval väčšinu svojej energie vrátane politického zápasu so šéfom SaS Richardom Sulíkom.

Počkajme si na pokojnejšie leto

Sulík sa už na rokovaní vlády rozlúčil. Na budúci týždeň chce v pondelok alebo v utorok odstúpiť z postu ministra hospodárstva v prípade, že sa funkcie nevzdá aj premiér Matovič. Rovnako šéfka Za ľudí Veronika Remišová sa vyjadrila, že v takom prípade pravdepodobne aj jej strana odíde z vlády.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) tvrdí, že premiér ku kríze prehovorí až vo chvíli, keď bude jasné riešenie. Podľa Naďa cieľom OĽaNO je dohodnúť sa na pokračovaní súčasnej koalície.

OĽANO: Jaroslav Naď, Igor Matovič
Zľava: Minister obrany Jaroslav Naď a premiér Igor Matovič Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

„Silou-mocou tu prebieha nejaký záujem, aby sa zjavne vrátila mafia, lebo uprostred pandémie začať riešiť koaličnú krízu a požadovať hlavu premiéra, je veľmi zlé rozhodnutie. Keby sa počkalo aspoň do leta, tak v tom prípade, by bola kľudnejšia situácia,“ vyhlásil v stredu Naď.

Odpor k predčasným voľbám vyživuje Matoviča

Premiér Matovič má zatiaľ v rukách dôležitý politický arzenál a môže sa pohybovať po veľkom ihrisku. Dali mu ho do rúk samotní koaliční partneri. Tí opakovane vyhlasujú, že nechcú predčasné voľby. Ide o 95 koaličných poslancov zo 150.

Navyše, OĽaNO a Sme rodina držia v rukách tzv. kontrolný balík 70 hlasov poslancov. Kým nebude chcieť predčasné voľby Igor Matovič alebo Boris Kollár, tak nebudú, aj keby ich žiadali všetky ostatné parlamentné strany.

Je preto prirodzené, že Matovič skúša zabojovať o vládu, ktorú by ďalej viedol ako víťaz parlamentných volieb. Ich výsledok sa ani nechystá žiadne koaličná strana zrušiť tým, že by podporila ústavný zákon o skoršom termíne volieb.

Zodpovednosť za pád vlády

Je teda pravdepodobné, že Matovič nenechá padnúť svoju vládu, tým, že by vopred odstúpil. Zrejme si počká, kým z vlády a z koalície neodíde Sulík a aj Remišová.

Podľa politológa Jozefa Lenča si chce Matovič udržať obraz, že nie on, ale Sulík povalil vládu a poukáže na príklad, keď pred desiatimi rokmi predčasne skončila vláda Ivety Radičovej.

„Jednoducho, Matovič chce situáciu dotlačiť do roviny, že zodpovedný za pád vlády aspoň v jeho očiach a vo svete jeho podporovateľov bol Richard Sulík, ktorý z vlády odíde. Ak to vydrží klub OĽaNO, budú robiť všetko preto, aby bol predovšetkým Sulík zodpovedný,“ povedal portálu SITA.sk.

Lenč doplnil, že parlament zatiaľ schvaľuje zákony, vláda rokuje a preto bude snaha Matovičových ľudí mediálnu prezentáciu postaviť na tom, že Sulík rozbíja niečo len preto, že sa mu to nepáči.

Tromf pre premiéra, nie pre SaS a Za ľudí

Politológ hovorí, že odmietane predčasných volieb dáva premiérovi do rúk silný nástroj, ale nie stranám SaS a Za ľudí.

„Obidve strany nemôžu predčasné voľby použiť ako tromf, lebo je to pre nich nekomfortné  a zničujúce. Ak by SaS po predčasných voľbách chcela byť vládnou stranou, asi by musela ísť do vlády s Petrom Pellegrinim z Hlasu, ale to SaS nechce pripustiť. Pre stranu Za ľudí by predčasné voľby znamenali koniec jej parlamentnej existencie,“ priblížil politológ.

Jozef lenc foto 2.jpg
Politológ Jozef Lenč Foto: Facebook Jozef Lenč

Podľa Lenča je pre Matoviča kľúčová podpora klubu OĽaNO a schopnosť motivovať poslancov najsilnejšej vládnej strany, aby pri ňom stáli.

„Druhý dôležitý moment sú udalosti, ktoré sa dejú okolo hnutia Sme rodina a do akej miery dokáže táto strana – súkromná firma Borisa Kollára prežiť to, čo sa deje okolo bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a čo pravdepodobne smeruje k bývalému ministrovi práce Krajniakovi,“ uviedol politológ.

Opozícia sa upína k referendu

Opozícia sa do sporov v koalícii výraznejšie nezapojila okrem komentárov na tlačových besedách. Nevyužila zatiaľ oprávnenie  predložiť návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi, ktorého koniec požaduje SaS a Za ľudí. Takýmto návrhom mohla donútiť poslancov vládnych strán vyložiť na stôl karty.

Podpredseda Smeru Erik Kaliňák Webnovinám povedal, že ak by mal Smer-SD dostatočnú silu v parlamente, Matovič by nezostal vo funkcii ani minútu naviac.

„Najrealistickejším spôsobom, ako zosadiť Igora Matoviča je referendum o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR. Preto sme iniciovali petíciu za vypísanie referenda,“ poznamenal. Dodal, že v súčasti už majú viac ako 300-tisíc podpisov.

Podľa politológa sú predčasné voľby na základe referenda neistý podnik. „Návrh na odvolanie vlády by bol pre opozíciu majstrovský kúsok ako rozkolísať vládu. Je zvláštne, že to zatiaľ neurobili,“ uzavrel Lenč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárErik KaliňákIgor MatovičJozef LenčMilan KrajniakRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽANOSaSSIS Slovenská informačná službaSme rodinaZa ľudí