Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia už o týždeň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Presne o týždeň, v sobotu 10. marca, sa uskutočnia predčasné parlamentné voľby. V histórii samostatnej Slovenskej republiky to budú už šieste voľby v poradí. Po prvýkrát sa uskutočnili v roku 1994.

Pôjde zároveň o ôsme parlamentné voľby od roku 1989. Prípravy na voľby do Národnej rady SR sú bezproblémové, informovala agentúru SITA riaditeľka odboru volieb a referenda sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová. Volí sa iba jeden deň, a to v sobotu 10. marca od 7:00 do 22:00.

Ak si to však miestne podmienky vyžiadajú, môžu sa niekde volebné miestnosti otvoriť až o dve hodiny skôr. Zatvoriť sa ale všade musia rovnako o 22:00. V deň volieb je až do skončenia hlasovania zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Klasické informačné moratórium pre parlamentné voľby neplatí.

Voliči budú vyberať medzi 26 kandidujúcimi politickými subjektmi

Robert fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Právo rozhodnúť o obsadení 150 poslaneckých miest v NR SR na najbližšie štyri roky má približne 4,3 milióna voličov – občanov SR, ktorí už dosiahli vek 18 rokov. Zo všetkých voličov je prvovoličov približne 128 tisíc. Z nich využiť svoje voličské právo môže v blížiacich sa voľbách vôbec po prvý raz v živote približne 90-tisíc občanov Slovenska.

Voliči budú vyberať medzi 26 kandidujúcimi politickými subjektmi v 5 956 volebných miestnostiach. Na kandidátkach strán bolo zaregistrovaných 2 967 kandidátov, z toho je 778 žien (26%). Od registrácie sa už viacerí kandidáti vzdali. Podľa informácií zverejnených na webstránke ministerstva vnútra v sekcii vyhradenej voľbám do Národnej rady SR (https://www.minv.sk/?nr10_kandidati) sa do piatka vzdalo alebo svoju kandidatúru odvolalo spolu 61 kandidátov, z nich najviac – 33 odstúpilo z kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

V deň volieb budú zoznamy kandidátov, ktorí nekandidujú, k dispozícii v každej volebnej miestnosti, aby sa nestalo, že volič dá prednostný hlas kandidátovi, ktorý už nekandiduje. Ak by totiž volič takéhoto kandidáta zakrúžkoval, na tento preferenčný hlas by sa neprihliadalo, ale hlasovací lístok by bol platný.

Právo voliť

Voľby
Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

Na hlasovanie treba vždy občiansky preukaz. Tí, čo v deň predčasných parlamentných volieb nebudú v mieste svojho trvalého bydliska, môžu do štvrtka 8. marca požiadať o vydanie voličského preukazu. O preukaz musia žiadať podľa svojho trvalého bydliska – na obecnom alebo mestskom úrade, v prípade Bratislavy a Košíc na miestnom úrade v úradných hodinách. S voličským preukazom sa dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku, ale nie opakovane. Preukaz totiž voličovi okrsková volebná komisia zoberie pri zaregistrovaní v zozname voličov.

Voliť nemôžu uväznení za spáchanie obzvlášť závažného zločinu. Voliť ďalej nemôžu ani ľudia so zákonom obmedzenou osobnou slobodou z dôvodu ochrany zdravia ľudí, napríklad umiestnení v karanténe alebo izolácii a volebné právo nemajú ani zbavení spôsobilosti na právne úkony.

Vo voľbách do NR SR sa dá po tretí raz hlasovať aj zo zahraničia. Do výsledku hlasovania sa započítajú hlasovacie lístky doručené poštou najneskôr deň pred voľbami, teda v piatok 9. marca. O voľby poštou požiadalo 8 018 voličov, z toho 7 289 s trvalým pobytom na území SR a 729 s trvalým pobytom v cudzine.

Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad SR

Štatistický úrad SR
Foto: SITA/Nina Bednáriková

V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že na hlasovacom lístku politického subjektu, za ktorý volič hlasuje, môže krúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov. Tým vyjadrí, že im dáva prednosť. Napríklad v posledných voľbách do NR SR v júni 2010 voliči strán, ktoré sa dostali do parlamentu, využili až na 73,5 % možnosť vyznačiť preferenčné hlasy.

Zo všetkých doterajších volieb do NR SR voliči v posledných voľbách prekrúžkovali do parlamentu z pôvodne nezvoliteľného miesta najviac, až 11 kandidátov. Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Ešte pred tým úrad trikrát vyskúša spracovanie výsledkov hlasovania. Posledná celoplošná skúška bude v pondelok 5. marca.

ŠÚ SR bude po skončení hlasovania priebežné výsledky zverejňovať na svojej webstránke statistics.sk a na externom webe volbysr.sk. Prvé čísla by sa na portáloch mohli objaviť 10. marca okolo 22:30 – 22:45, podľa toho ako okrsky spracujú svoje zápisnice. Štatistici zároveň podľa predsedníčky ŠÚ SR Ľudmily Benkovičovej prijali opatrenia znižujúce nebezpečenstvo hackerského útoku – napadnutia komunikačných sietí alebo ovplyvnenia spracovania či zverejňovania výsledkov hlasovania.

Sprísnili sa bezpečnostné opatrenia vo všetkých krokoch spracovania výsledkov. Intenzita prípravy, ktorú štatistický úrad venoval bezpečnostným aspektom, je podľa Benkovičovej neporovnateľná s voľbami z roku 2010.

Oficiálne výsledky hlasovania zverejní ÚVK, ktorá koordinuje organizáciu a technické zabezpečenie hlasovania. ÚVK tiež dohliada na nižšie volebné komisie – obvodné a okrskové. Za poslanca NR SR môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 21 rokov, má trvalý pobyt na Slovensku, nie je odsúdený (väzeň), ani zbavený spôsobilosti na právne úkony.

Na vypísaní predčasných volieb na 10. marca 2012 sa dohodla koalícia (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) s opozičným Smerom-SD po tom, čo 11. októbra parlament pre nesúhlas SaS neschválil navýšenie eurovalu a vláde Ivety Radičovej tým zároveň nevyjadril dôveru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lívia Škultétyová