Potravinári sú proti zavedeniu 'hamburgerovej dane'

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny, jedlo
Heart Attack Grill Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Analýza Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR o možnej konsolidácii verejných financií aj prostredníctvom zavedenia tzv. hamburgerovej dane vyvolala hlboké znepokojenie Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Takáto daň podľa komory obezitu nezníži a zdražovanie by postihlo nízkopríjmové skupiny obyvateľov. „PKS zastáva názor, že takéto opatrenia sú neopodstatnené a budú viesť k narušeniu trhu. Ak sa Slovensko uchýli k diskriminujúcim spotrebným daniam z konzumácie určitých druhov potravín, urobí krok späť v rozvoji jej fiškálneho systému a oddiali tak riadnu reformu, ktorá by nám mohla reálne pomôcť z krízy,“ dodáva komora v zverejnenom stanovisku.

Problém obezity sa nedá vyriešiť jej zdanením

Inštitút finančnej politiky vo svojej analýze označil hamburgerovú daň za jeden z možných nástrojov fiškálnej konsolidácie, ktorý by z hľadiska vplyvu na ekonomický rast predstavoval relatívne menej škodlivý zdroj príjmov verejných financií v porovnaní so zdanením práce alebo kapitálu.

V rámci analýzy „zdaňovania obezity“ inštitút ako možný okruh zdaňovaných potravín, resp. ich nutričných
Bez názvu
Foto: www.bikyamasr.com

zložiek, uvádza predovšetkým sladené nápoje, niektoré cukrovinky, prípadne iné potraviny, ktoré nepredstavujú nevyhnutnú zložku spotreby. „Ich konzumácia by sa teda z hľadiska ekonomickej teórie mohla považovať za veľmi miernu formu „neresti.“ Takisto ich konzumácia neprináša, na rozdiel od konzumácie iných potravín, žiaden nutričný benefit, ale v prípade nadmernej konzumácie sú škodlivé,“ konštatuje IFP.

Potravinári však konštatujú, že zdaňovanie obezity je neopodstatnené. „PKS upozorňuje úradníkov IFP, že neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by potvrdzovala súvzťažnosť medzi obezitou a akýmkoľvek druhom konkrétneho jedla alebo nápoja. Nadváha a obezita je komplexný problém, ktorý sa nedá vyriešiť nespravodlivým zdaňovaním, ale spoločnou snahou štátu, odborníkov a priemyslu vzdelávať spotrebiteľov o správnej strave, o potrebe cvičenia a o vyváženom príjme a výdaji energie. Rovnako neexistuje žiadna súvzťažnosť medzi množstvom skonzumovanej potraviny a výskytom obezity,“ uvádza komora.

Hrozí cezhraničné nakupovanie

Zdaňovanie obezity je zároveň podľa PKS zbytočné, neúčinné a kontraproduktívne. „Potravinársky priemysel si plne uvedomuje problémy verejného zdravia a chce byť súčasťou zodpovedného riešenia. Výrobcovia znižujú priemernú energetickú hodnotu svojich výrobkov, znižujú vo svojich výrobkoch množstvo cukru, tuku a soli a na trh uvádzajú množstvo diétnych verzií výrobkov,“ dodáva komora.

Upozorňuje pritom, že nespravodlivé produktové dane trestajú nízkopríjmové skupiny obyvateľov a zvyšujú
Obchod
Foto: SITA/AP

náklady na zdravotníctvo. Prípadné zavedenie hamburgerovej dane by mohlo podľa komory mať aj makroekonomické dopady. „Pri ďalšom zdražení potravín, zohľadniac aj 20 % sadzbu DPH na potraviny, ktorá patrí k najvyšším DPH na potraviny v EÚ, nám hrozí problém nárastu cezhraničného nakupovania, čo bude negatívny makroekonomický dopad,“ upozorňuje PKS.

PKS od budúcej vlády očakáva najmä podporu potravinárskeho priemyslu a nie jeho ďalšie decimovanie.

„Komora preto nerozumie, prečo má ekonomiku z krízy vyťahovať práve potravinársky priemysel, ktorý je na Slovensku takmer zlikvidovaný. Potravinári preto žiadajú budúcu vládu, aby sa pod rúškom starostlivosti o verejné zdravie a snahy o naplnenie štátneho rozpočtu neuchyľovala k lacným marketingovým nástrojom selektívneho zdaňovania potravín,“ uvádza v zverejnenom stanovisku PKS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať