BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – „Z Banskej Bystrice do Spišskej Novej Vsi to je cez Donovaly asi 160 kilometrov. Autom to trvá dve hodiny. Predstavte si, že na celej tejto ceste stoja v rade za sebou plne naložené kamióny. Spolu ich je desať tisíc. Plných potravín. Všetko, čo vezú, vyhodíte do kafilérie a spálite v spaľovni. Približne toľko potravín na Slovensku totiž končí v domovom odpade,“ vysvetlil poslanec Martin Chren (Skok), ktorý návrh predkladá.
Chren zároveň spolu s ďalšími kolegami obdarovával v parlamente koho stretol balíčkom potravín, ktorým skončila minimálna trvanlivosť pred niekoľkými dňami. „Veľká časť týchto potravín, ktoré dnes končia v odpadkoch, je pritom stále dobrá, kvalitná, a úplne zdraviu neškodná. Keby sme ich namiesto vyhadzovania rozdali ľuďom, urobíme obrovský, sociálny aj ekologický skok. Nakŕmili by sme desiatky tisíc chudobných a prírodu by sme odľahčili o tisíce ton odpadkov,“ zdôraznil Chres s tým, že na Slovensku to však nejde.
Na rozdiel od takmer všetkých krajín z celej Európskej únie sa na Slovensku trvanlivé potraviny, hoci sú stále dobré a nezávadné, musia likvidovať ako biologický odpad. „Obchody na Slovensku musia každý rok zlikvidovať kvalitné a bezpečné trvanlivé potraviny za takmer miliardu korún (30 miliónov eur),“ upozornil Chren. To je podľa neho tridsať miliónov eur sociálneho balíka, ktorý by sme mohli okamžite využiť na nasýtenie pre tých, ktorí to najviac potrebujú – a nič by nás to nestálo. Ide pritom o také tovary, ako napríklad konzervy, cestoviny, káva, cukrovinky, ryža, nápoje – o ktorých aj Štátna veterinárna a potravinárskaa správa hovorí, že sú stále v poriadku, ak boli dodržané podmienky ich skladovania.
Zákon na Slovensku je však neúprosný. Obchody musia dobrú konzervu neúprosne a pod hrozbou milión eurových pokút zlikvidovať. „Desiatky tisíc ľudí a stovky charitatívnych organizácií by tieto potraviny dokázali využiť,“ myslí si poslanec. Preto spolu s kolegami do parlamentu predkladá zákon, aby obchody mohli rozdať kvalitné trvanlivé potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti na charitatívne účely. Väčšina krajín podľa neho neumožňuje trvanlivé potraviny využiť na sociálne účely. Vo Francúzsku dokonca nedávno prijali zákon, ktorý to obchodníkom ukladá ako povinnosť.