BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Pohotovosti budú možno do 22. hodiny fungovať už od apríla budúceho roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do pripomienkového konania. Počas pracovných dni by tak pohotovosti mali byť otvorené od 17:00 do 22:00 a v dňoch pracovného pokoja od 7:00 do 22:00.
„Poskytovanie zdravotnej starostlivosti po 22. hodine bude zabezpečovať ústavná pohotovostná služba a záchranná zdravotná služba, ktoré majú dostatok kapacít na zabezpečenie kvalitnej starostlivosti,“ tvrdí v návrhu rezort zdravotníctva.
Podľa rezortu bola doterajšia úprava poskytovania nepretržitej lekárskej služby prvej pomoci pre lekárov veľmi zaťažujúca a neúnosná. „Úprava nepretržitej lekárskej služby prvej pomoci je neefektívna a jej vyťaženosť je minimálna. Podľa analýzy ministerstva v čase od 22. hodiny do 7. hodiny sa týka v priemere 150 pacientov, čo je cca 1 pacient na 1 ambulanciu lekárskej služby prvej pomoci, ktorý je následne odoslaný na ústavnú pohotovostnú službu,“ poukazuje rezort.
Pohotovosti čakajú aj ďalšie zmeny, a to napríklad zmena názvu. Lekárska služba prvej pomoci by sa totiž mala premenovať na ambulantnú pohotovostnú službu. Ďalšou zmenou by malo byť to, že pohotovosti pre dospelých budú môcť vykonávať okrem všeobecných lekárov pre dospelých a lekárov so špecializáciou v špecializačnom odbore vnútorné lekárstvo aj lekári, ktorí majú špecializáciu v inom odbore, ako je všeobecné lekárstvo. Ministerstvo pritom novelou neruší možnosť výjazdovej návštevnej ambulantnej pohotovostnej služby.
Novinkou by mala byť tzv. ambulancia rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime. Tá by mala fungovať ako rýchla lekárska pomoc avšak s tým rozdielom, že pacient bude po ošetrení transportovaný do zdravotníckeho zariadenia na základe rozhodnutia lekára ambulancie rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime, a to rýchlou zdravotnou pomocou alebo dopravnou zdravotnou službou.
„Nový druh ambulancie rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime zvýši efektívnosť poskytovania záchrannej zdravotnej služby, pretože lekár po poskytnutí pomoci bude pripravený na výkon ďalšieho zásahu,“ konštatuje rezort. Na Slovensku by v prípade schválenia zákona malo fungovať 27 takýchto ambulancií, vzniknúť by mali v rámci rekonštrukcie siete ambulancií rýchlej lekárskej pomoci.
Novela zriaďuje aj nový typ poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, a to dopravnú zdravotnú službu. Tá bude v prípade potreby vykonávať naliehavú prepravu pacienta do zdravotníckeho zariadenia na základe pokynu operačného strediska záchrannej zdravotnej služby a poskytovať pacientovi potrebnú zdravotnú starostlivosť.
Taktiež bude môcť zabezpečovať aj neodkladnú prepravu darcov a príjemcov orgánov, tkanív či buniek určených na transplantáciu, neodkladnú prepravu zdravotníkov vykonávajúcich transplantácie a neodkladnú prepravu život zachraňujúcich liečebných prípravkov.
Povolenia na prevádzkovanie ambulancie dopravnej zdravotnej služby by sa podľa novely malo získavať cez elektronickú aukciu. Prvú by malo ministerstvo uskutočniť najneskôr do 1. októbra 2012. Úspešný účastník aukcie môže dosiahnuť najviac 100 bodov, z toho na základe vyhodnotenia cenovej ponuky najviac 70 bodov a na základe vyhodnotenia všetkých ostatných kritérií najviac 30 bodov. Povolenia sa budú vydávať na dva roky. Novela pritom nemení ani spôsob vydávania povolení a ani ich dĺžku pre iné typy záchraniek.
Na základe novely by taktiež mali zamestnávatelia umožniť zdravotníckym pracovníkom účasť na aktivitách sústavného vzdelávania počas pracovného času. Ďalšou zmenou je doplnenie nového zdravotníckeho povolania zubný asistent. Rezort novelou zavádza aj režim určovania zdravotného obvodu pre poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby, čo by malo zastabilizovať ich počet v rozsahu verejnej minimálnej siete.
Novinkou je aj spresnená definícia medicínskeho centra a obmedzenie používania názvov univerzitná nemocnica, fakultná nemocnica a medicínske centrum. Tieto označenia bude môcť požívať iba také zdravotnícke zariadenie, ktoré splní kritériá. Za neoprávnené používania týchto názvov bude môcť ministerstvo uložiť pokutu vo výške 3 tis. eur. Rezort novelou rieši aj prípady, ak nie je sídlo stanice záchrannej zdravotnej služby obsadené na základe výsledku výberového konania a upravuje aj definíciu zdravotného obvodu.