Časy Tomáša Zmoraya či Martina Mesíka sú dávno preč, slovenské skoky na lyžiach sú už dlhší čas v úzadí. Zdá sa však, že tomuto športovému odvetviu svitá na lepšie časy, keďže medzi ženami je seniorskou reprezentantkou Viktória Šidlová a ukazuje sa aj viacero mládežníckych talentov.
Nedávno zaujal výkon iba 12-ročného Hektora Kapustíka, ktorý na sústredení v Taliansku predviedol skok dlhý 121 metrov.
Veľký mostík by museli postaviť nanovo
Problémom je, že pod Tatrami je dlhodobo nevyhovujúca infraštruktúra pre skoky na lyžiach. Azda každý Slovák si Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách spája s dvojicou skokanských mostíkov, v tomto smere ide o neodmysliteľnú panorámu. Aktuálne tam však nie je možné vôbec skákať.
„Za ostatné roky sa zmenili kritéria doskoku, sklonu nájazdu a tak ďalej. Je to smutné, ale v princípe by bolo potrebné veľký mostík znovu postaviť, pretože renovovať sa nedá. Malý mostík síce má certifikát FIS, ale ide tam o spojazdnenie technického typu. Dnes sa skáče na keramickom nájazde a tadiaľ musí tiecť voda. A keď nefunguje čerpadlo na vodu, tak to nejde, lebo vedierkami by sa to nedalo polievať,“ prezradil v rozhovore pre agentúru SITA prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Ivan Ivanič.
Prejavili záujem o prenájom areálu
Areál na Štrbskom Plese patrí obci Štrba, preto má SLA zviazané ruky smerom k získavaniu finančných prostriedkov na potrebné opravy.
„Smerom k obci Štrba sme prejavili záujem o prenájom areálu. Ako národný športový zväz si viem predstaviť, že by sme vedeli komunikovať so štátnymi orgánmi o pridelení financií na infraštruktúru. To sa však dá len v prípade, že budeme aspoň dlhodobým nájomcom,“ vysvetlil Ivanič a pokračoval: „Počul som mnoho čísel, koľko by nás stálo sprevádzkovanie malého mostíka, ale neverím im. Myslím si totiž, že nikto to reálne nezrátal. Sme vďační obci Štrba, že aspoň bežecký areál je funkčný, ale musíme sa nad tým zamyslieť globálnejšie.“
Iné skokanské mostíky majú menšie rozmery
Slovensko nie je úplne bez mostíkov pre skoky na lyžiach, ale všetky majú menšie rozmery. Niekoľko ich je v okolí Banskej Bystrice. Mestská časť Uhlisko má tri: 15, 30 a 50-metrový.
V neďalekých Selciach sú to mostíky 5, 10, 20 a 40-metrové a pracovať sa tam má aj na 70-tke. Podľa Ivaniča to chce od štátu venovať väčšiu pozornosť aj iným športom okrem tých najväčších.
„Sám som futbalista aj fanúšik a rád chodím na futbal. Verím však, že v štátnom rozpočte sa v blízkej budúcnosti nájdu financie okrem futbalu či hokeja na to, aby sme našli prostriedky aj na infraštruktúru pre okrajové športy, ktoré u nás majú tradíciu. Neviem, či je to pravda, ale skokani mi vravia, že sme niekedy mali na Slovensku 60 mostíkov. Na Štrbskom Plese máme dva, no na jednom sa skákať nesmie a na druhom sa skákať nedá. V okolí Banskej Bystrice sú vo dvoch lokalitách malé mostíky. Skokani sú nútení cestovať do Česka alebo Poľska. Dá sa to, ale pomohlo by nám, keby sme sa posunuli ďalej aj u nás doma,“ dodal Ivan Ivanič pre SITA.