Vo vlaňajšom pandemickom roku klesol počet pracujúcich na Slovensku o 2,6 %. O prácu pritom viac prichádzali muži ako ženy.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Uvádza sa to v komentári Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Najčastejšie prácu strácali mladí ľudia vo veku do 25 rokov.
Rodičia ostali doma s deťmi
Okrem poklesu zamestnanosti bol minulý rok špecifický aj významným výpadkom pracovných príjmov. Pre zatvorené základné a materské školy boli rodičia nútení zostať doma s deťmi.
Ministerstvo vyplatilo na udržanie pracovných miest vyše dve miliardy eur, o pomoc však žiada čoraz menej firiem
Ďalším dôvodom absencie na pracovisku bola povinná karanténa pozitívne testovaných osôb alebo ich blízkych kontaktov. Ako sa konštatuje v komentári, počas vlaňajška klesol pracovný príjem aj u tých zamestnancov, ktorí museli ostať doma pre prekážku na strane zamestnávateľa.
Stúpol priemerný príjem
„V najkritickejšom máji 2020 klesol medziročne príjem 43 % pracujúcim, čo je významný nárast v porovnaní s rokom 2019, keď sa zníženie príjmu týkalo 26 % pracujúcich,“ upozorňuje RRZ.
Aj napriek negatívnemu ekonomickému vývoju, priemerný disponibilný príjem pracujúcich v porovnaní s minulým rokom stúpol. Výpadok v pracovnom príjme kompenzovali hlavne nemocenské dávky. Najviac boli kompenzované príjmy osôb vo veku 26 až 40 rokov.
Pandémia neovplyvnila disponibilné príjmy osôb mimo pracovného trhu. Ich príjmy stúpli o 5,4 %. Disponibilné príjmy starobných dôchodcov vlani vzrástli o 1,4 %.