BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Milióny ľudí na celom svete sa už piatykrát zapoja do celosvetovej akcie Hodina Zeme, počas ktorej domácnosti, firmy, obce a mestá na hodinu vypínajú svoje osvetlenie. Na Slovensku sa Hodina Zeme začne v sobotu 26. marca o 20:30. Do akcie sa k dnešnému dňu prihlásilo 29 slovenských miest a obcí a 16 firiem, múzeí či hotelov. Rok predtým sa do kampane zapojili len tri slovenské mestá.
„Zhasnite svetlá vo svojej domácnosti či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite,“ vyzývajú aj naďalej organizátori akcie. Hodina Zeme je pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Akcia vznikla 31. marca 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2 000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život.
Zhasla aj Eiffelova veža
V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré akciu podporili, boli napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.
Do Hodiny Zeme sa zapojí aj ministerstvo životného prostredia
Do celosvetovej akcie Hodina Zeme sa zapojí aj ministerstvo životného prostredia. „Zapojme sa spolu so všetkými zamestnancami rezortu životného prostredia do celosvetovej dobrovoľnej akcie Hodina Zeme a ukážme, že aj Slovensku záleží na Zemi a jej budúcnosti,“ vyzýva Slovákov minister životného prostredia József Nagy. Podľa ministra tým aj Slovensko môže dokázať, že nám záleží na životnom prostredí.
Envirorezort sa do kampane zapojí tak, že od piatkového poludnia do pondelka rána vypne vo všetkých bratislavských sídlach ministerstva životného prostredia kúrenie, keďže počas víkendu sú budovy ministerstva osvetlené len minimálne. Minister zároveň listom vyzval všetky svoje priamo riadené organizácie, aby motivovali svojich zamestnancov k individuálnemu zapojeniu sa do environmentálnych aktivít, ako je napríklad zhasnutie osvetlenia či uprednostnenie bicyklov a hromadnej dopravy pred individuálnou. Medzi trvalými opatreniami, ktoré by mohli životnému prostrediu pomôcť, rezort odporúča prehodnotiť zmenu paliva, nakupovať energeticky úsporné spotrebiče, energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu namiesto skládkovania a používanie recyklovaných výrobkov.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková, ministerstvo životného prostredia vo svojich budovách používa na svietenie výlučne žiarivky, vykuruje plynom alebo drevnou štiepkou, separuje odpad, priamo v budove lisuje plastové obaly a ručne dotrieďuje papierový odpad. Globálne otepľovanie je podľa rezortu problémom, ktorého sme svedkami každý deň. Aj povodne, ktoré spôsobili v poslednom období obrovské škody, majú súvislosť so zmenou klímy. Ak ľudstvo nezmení spôsob využívania energie, zmeny a poškodenia už nebude možné vrátiť späť, upozorňuje ministerstvo.