Pfizer Slovensko odmieta podozrenia z klientelizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pfizer
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Spoločnosť Pfizer Slovensko kategoricky odmieta podozrenia z klientelizmu a porušenia legislatívy pri aktuálnej kategorizácii konjugovanej vakcíny proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam Prevenar 13, ako aj akékoľvek zvýhodnenie spoločnosti Pfizer v kategorizačnom procese. Agentúre SITA poskytla stanovisko Eva Kaszásová, komunikačný manažér spoločnosti Pfizer.

Spoločnosť Pfizer bola v decembri 2010 v súvislosti s novou kategorizáciou liekov platnou od 1. januára 2011 vyzvaná Ministerstvom zdravotníctva SR (MZ) na ďalšie cenové rokovania s cieľom zníženia, resp. eliminácie doplatku na vakcínu Prevenar 13, ktorý mal byť podľa predchádzajúceho rozhodnutia MZ SR deväť eur na kompletnú očkovaciu schému. Na toto rozhodnutie však v rámci medzirezortného konania bolo viacero pripomienok zo strany odbornej verejnosti, čo bolo aj príčinou ďalších zmien v kategorizačnom procese, zdôrazňuje spoločnosť.

„Vzhľadom na to, že Synflorix od spoločnosti GSK nemá Európskou liekovou agentúrou (EMA) schválenú očkovaciu schému 2+1, ktorá je v súlade s vyhláškou 273/2010, a vakcína, ktorá je zaradená do povinného plošného očkovania, musí byť bez doplatku pacienta, sme boli vyzvaní MZ SR, aby sme znížili cenu prípravku Prevenar 13. Prevenar 13 má ako jediný Európskou liekovou agentúrou schválenú očkovaciu schému 2+1, ktorá je v súlade s vyhláškou,“ zdôvodňuje spoločnosť.

Riešenie použiť na očkovanie 10-dávkové balenie Prevenaru 13 vyšlo podľa spoločnosti z cenových rokovaní s MZ SR a jeho jediným motívom bolo nájsť cestu, aby sa podarilo znížiť cenu Prevenaru v prepočte na jednu dávku, a zachovať tak očkovanie proti pneumokokom v schéme 2+1 v nižšej cene, a teda bez doplatku pacienta. Po tom, ako sa obe strany na tomto riešení dohodli, bolo 10-dávkové balenie zakategorizované tak, aby sa nenarušila kvalita a kontinuita vakcinačného programu a dostupnosť vakcíny plne hradenej zo zdravotného poistenia. Ako ďalej spoločnosť uvádza, zníženie ceny vakcíny šetrí aj verejné zdroje.

Ministerstvo zdravotníctva SR podľa ministra Ivana Uhliarika ušetrilo udelením výnimky pre spoločnosť Pfizer zdravotným poisťovniam ročne takmer jeden milión eur. Opätovne pritom zopakoval, že celý proces bol v súlade so zákonom a vo verejnom záujme. Udelenie výnimky podľa ministra nie je precedens. Je možné v prípade verejného záujmu a podľa neho ho využil aj bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. Uhliarik zároveň odmietol obvinenia z korupcie a klientelizmu.

Podľa ministra súčasné vedenie rezortu zdravotníctva Pfizer znevýhodnilo, a to dokonca dvakrát. Zrušilo totiž jeho monopolné postavenie na trhu vakcín proti pneumokokom a zároveň zabezpečilo zníženie ceny ich vakcíny. „KDH politicky stojí za mnou, aj keď som musel veľa vecí vysvetľovať,“ vyhlásil minister Uhliarik na margo vlastného odchodu z funkcie.

Uhliarik zároveň poukázal, že rezort práve pod jeho vedením sa snaží celý proces kategorizácie stransparentniť. To by mala zabezpečiť novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá je už vo vnútrorezortnom pripomienkovaní. Vo februári by sa mala dostať do štandardného medzirezortného pripomienkového konania. Obsahom prepracovaného obsahu novely je podľa neho prísnejšia regulácia cien liekov, zabezpečenie väčšej dostupnosti drahých liekov či zverejňovanie menovitého hlasovania členov kategorizačnej komisie a tiež ich vzťahov s farmaceutickým priemyslom.

Konanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika pri udelení výnimky pre spoločnosť Pfizer označil predseda strany Smer-SD Robert Fico za učebnicový príklad klientelizmu a korupcie. Minister podľa expremiéra vybavil výnimku pre obrovskú farmaceutickú spoločnosť, v ktorej minulosti pracoval a dnes v nej pracuje jeho brat. Tým tejto spoločnosti zabezpečil obrat na úrovni 10 mil. eur ročne za konkrétny liek. „Toto konanie ministra je absolútne nezlučiteľné s výkonom jeho funkcie,“ povedal Fico.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová vo svojej reakcii uviedla, že pozvala ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika na pondelok 17. januára na vážny rozhovor, pričom o jeho výsledkoch bude verejnosť informovaná.

O prípade protipneumokokovej vakcíny od spoločnosti Pfizer informoval v piatok denník SME. Konkurent Pfizeru, spoločnosť GlaxoSmithKline, si totiž na Slovensku zaregistroval vlastnú vakcínu lacnejšie, a tak podľa denníka drahšiemu produktu Pfizeru hrozilo, že za jeho liek si budú rodičia musieť priplatiť. Pfizer však požiadal ministerstvo zdravotníctva o povolenie na predaj nového balenia, ktoré mu zabezpečovalo predaj bez doplatku. Minister s tým súhlasil. O tom, že je liek bez doplatku, informoval rezort podľa SME v deň, keď o kategorizáciu firma požiadala. Denník pritom poukazuje, že iné lieky na to potrebujú približne sto dní a schvaľovanie minimálne pred kategorizačnou komisiou. Upozorňuje aj na skutočnosť, že minister v minulosti pracoval v spoločnosti Pfizer.

Bývalá členka kategorizačnej komisie Angelika Szalayová uviedla, že zákon pravdepodobne v tomto prípade porušený nebol, porušené však boli pravidlá stanovené v rezorte. Podľa riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša je v tomto prípade viditeľný aj možný konflikt záujmov. Jeden z členov Imunizačnej komisie Úradu verejného zdravotníctva SR totiž mal podľa jeho informácií v minulosti prepojenie so spomínanou firmou Pfizer.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováRichard RašiRobert Fico
Firmy a inštitúcie Pfizer Slovensko