Pentagon pripravuje test ultrarýchleho lietadla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Waverider
Foto: cnn.com

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Americké armádne letectvo sa pripravuje na test ultrarýchleho lietadla s označením X-51 WaveRider.

Test Pentagonu je naplánovaný na utorok a podľa predpokladov by mal stroj šesťnásobne presiahnuť rýchlosť zvuku (Mach 6).

Armáda očakáva, že inžinieri udržia stroj v rýchlosti 6900 km/h nad pobrežím Kalifornie najmenej na 300 sekúnd. Pri takejto rýchlosti by sa dal absolvovať let z Londýna do New Yorku za hodinu.

Ide o spoločný projekt Pentagonu a amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA). Lietadlo je navrhnuté tak, aby mohlo v budúcnosti zasiahnuť na akomkoľvek mieste na Zemi v priebehu niekoľkých minút.

WaveRider bol testovaný už v roku 2011, kedy však neprekročil rýchlosť Mach 5. Vedci pozorne sledujú tento projekt, keďže by mohol pomôcť pri vývoji nových lietadiel aj v komerčnej oblasti.

Najrýchlejším doterajším lietadlom v komerčnom letectve bol stroj Concorde.

Išlo o bol spoločný projektom Francúzska a Spojeného kráľovstva na základe dohody vlád oboch krajín z 29. novembra 1962. Paralelným a fyzicky veľmi podobným projektom bol sovietsky Tupolev Tu-144.

Waverider
Foto: SITA/AP

Európsky letecký koncern EADS tvrdí, že nadzvukové komerčné lietadlo sa objaví v priebehu niekoľkých rokov.

Samozrejme takéto lietadlo bude veľmi drahé, pretože bude potrebovať veľké množstvo energie, aby sa dostalo do nadzvukovej rýchlosti. No myšlienka letieť z Tokia do Paríža za dve a pol hodiny je pre podnikateľskú komunitu veľmi atraktívna. Myslím, že v roku 2050 to môže byť životaschopný projekt,“ povedal Peter Robbie z koncernu EADS pre britskú televíziu BBC.

Testovací let WaveRidera by mal trvať päť minút a jeho trosky následne spadnú do Tichého oceánu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webovej stránky bbc.co.uk a wikipedia.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír