PARZIALE: Každá desatina percenta bude náš úspech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antonio Parziale
Antonio Parziale Foto: SITA

Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?

Po dvadsiatich rokoch slobody, skúsenostiach, škandáloch, by mali občania zobrať osud do vlastných rúk a svojim rozhodnutím vo voľbách prispieť k formovaniu novej budúcnosti. Slovensko patrí historicky do Európy, momentálne je aj v medzinárodných štruktúrach, je členom EÚ. Ešte stále však nedostatočne využíva skutočné výhody a štandardy Európskej únie. Bratislava je 50 kilometrov od Viedne. Hranice máme bez kontroly, máme tú istú menu. Ale je obrovský rozdiel medzi Bratislavou a Viedňou. Príčinou tohto rozdielu nie sú ani Rakúšania, ani Európania. Dôvodom je zle nastavený systém a nedôsledná aplikácia výhod, ktoré nám EÚ poskytuje. Absolútne nedostatočne sú zhodnotené aj naše možnosti a pozícia, ktorú sme získali podpísaním Lisabonskej zmluvy. A to je veľká výzva pre budúci parlament a slovenských politikov.

Prečo by občania mali voliť Vašu stranu?

EDS je jediným novým projektom, ktorý sa orientuje na slobodných ľudí, na šikovných občanov, na mladých. EDS chce, aby sa slovenský národ postavil na úroveň ostatných národov. Európa je spojením národov a len silná Európa môže zachrániť vlastný záujem maličkých štátov. Chceme preto priniesť na Slovensko európske štandardy. Okrem toho chceme dať príležitosť mladých ľuďom, máme samostatnú platformu Mladí Európania, ktorá združuje našich členov a sympatizantov vo veku od 18 do 35 rokov. EDS sa chce orientovať i na ženy, na kandidátke ich máme najviac zo všetkých politických strán. Záleží nám na vysokej odbornosti v každej oblasti, nechceme dávať populistické a nesplniteľné sľuby, chceme potláčať prejavy korupcie. Máme silnú medzinárodnú podporu, sme členmi nadnárodnej EDS. Chceme do politiky priniesť nový rozmer a hlavne tvorivý a nekonfrontačný dialóg.

Ktorým heslom sa ako politik riadite?

Nenarodil som sa ako politik. Som podnikateľ. Mojim mottom a filozofickým postojom je heslo: Jednoducho inak. Tým sa riadim aj v politike. „…..Jednoducho inak“ znamená, že nehľadáme zaužívané spôsoby prístupu k politickým témam. Hľadáme nové spôsoby pre riešenie problémov, vnášame do politiky nový myšlienkový prístup, nie sme stranou centralizovaných štruktúr, chceme byť stranou ideí, ponúkame nových ľudí, nezaťažených politickou minulosťou. Predovšetkým však nechceme spoločnosť rozdeľovať konfrontáciou, ale spájať hodnotami v duchu európskych štandardov.

Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?

Najväčšou prednosťou Slovenska sú ľudia. Považujem Slovákov za poctivý, pracovitý národ, ktorý si zaslúži inú budúcnosť. A preto treba robiť zmeny. Slovenská ekonomika je neštandardná a úplne iná ako v ostatných krajinách. V zahraničí je ekonomika postavená na 90 percent na malom a strednom podnikaní – na remeselníkoch, živnostníkoch, roľníkoch, turistike. Na Slovensku je to naopak. Celá ekonomika je v rukách desiatich firiem. Deväť z nich sa zaoberá automobilmi. To je nebezpečné. Akoby sme zabudli, ako funguje normálna spoločnosť. Ekonomika i krajina prosperuje vtedy, ak sa majú dobre malí a strední podnikatelia. Živnostníci, stolári, elektrikári. Verím, že schopných ľudí, ktorých treba podporiť, sa na Slovensku nájde dosť.

Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?

Neistota v budúcnosť a klamstvá politikov. Je to bežný jav a týka sa nielen strán vo vláde, ale všetkých ostatných subjektov, ktoré sú na politickej scéne. Dvadsať rokov ponúkajú tie isté tváre, tie isté princípy, tie isté metódy.

Ste za obmedzenie poslaneckej imunity tak, aby sa vzťahovala iba na hlasovanie a výroky v NR SR?

Mať imunitu neznamená možnosť dovoliť si úplne všetko. Používať vo verejnom živote vulgarizmy, či páchať trestné činy. Imunita je historickým právom, ktoré patrilo diplomatom, aby mohli prinášať informácie. Pre politika imunita znamená možnosť slobodne vyjadrovať svoje myšlienky a názory bez obáv z možných sankcií či trestov.

Uvediete vo Vašom majetkovom priznaní údaje do najmenších podrobností aj nad rámec zákonnej úpravy?

Nemám problém ukázať všetko, čo mám. Mám jeden dom, ktorý som dostal od rodičov a mám dobrú prácu.

Ste za zvýšenie / zníženie / ponechanie súčasnej úrovne daňového zaťaženia a odvodov, resp. za zavedenie progresívneho zdanenia? Ak zvýšenie/zníženie, na akú úroveň?

Pre podnikateľa je to kľúčová otázka. Preto treba uvažovať nad možnosťami zníženia daní. Zvýšiť ich treba len v mimoriadnych situáciách. Rovnako odvody. Keď sú dane vysoké, podnecuje to podnikateľov, aby hľadali cesty ako daňové povinnosti obísť. To znamená radšej dane znížiť, aby štátna pokladňa dostala viac.

Ste za zrušenie minimálnej mzdy?

Som za minimálnu mzdu, ale treba garantovať aj minimálne dôchodky.

Ste za legalizáciu ľahkých drog?

Som absolútne proti drogám. Ak áno – tak by sa mali využívať iba na medicínske účely. O konkrétnych podmienkach ich využitia sa musí rozhodnúť v širokej diskusii odborníkov.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?

Čo najmenej. Nemáme za sebou finančné skupiny. Neviem, koľko bude stáť kampaň. Strana nie je centralizovaná. Každý kandidát je motivovaný, aby dosiahol čo najlepšie výsledky a teda investoval aj svoj čas i peniaze. To sa týka aj krajských organizácií a kandidátov v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Ako odhadujete svoj volebný zisk?

To je veľmi ťažko odhadnúť. Sme mladá strana, na politickej scéne sme veľmi krátko. Každá desatina percenta získaná vo voľbách bude pre nás úspechom.

To znamená, že strane nie je pre tieto voľby, ale skôr pre budúcnosť?

Strana je pre tieto voľby. Máme ambíciu získať čo najviac. Veríme, že oslovíme mladých ľudí a prvovoličov, ako aj všetkých tých, ktorí sú znechutení doterajších vývojom v politike.

Vy ste boli kamaráti s Milanom Urbánim, ktorého vylúčili z HZDS za to, že pomáhal pri zakladaní vašej strany. Dnes má vlastnú stranu. Aké máte vzťahy?

Priateľstvo je priateľstvo. V rámci budovania strany sme intuitívne cítili odkaz od voličov i nevoličov, že Slovensko potrebuje nové tváre. Preto sme sa ich rozhodli hľadať. To neznamená, že starí skúsení politici by mali byť úplne mimo. Mali by však dať mladým ľuďom priestor a ponúknuť im svoje skúsenosti a vízie. V tom spočívala naša nezhoda, preto sme sa politicky rozišli.

Ktoré strany považujete za najbližšie pre EDS?

Skôr môžem povedať to, ktoré sú pre nás neprijateľné. Sú to všetky nacionalistické a extrémistické strany. Menovať nechcem. V rámci našej filozofie a pravidiel sa snažíme byť totiž nekonfrontační. Ku konfrontácii prichádza v spoločnosti vtedy, keď je potrebné zakryť nejaké nepríjemné témy. A my nemáme čo zakrývať.

Čo vás ako Taliana priviedlo na Slovensko, z demokracie do totalitného režimu?

V roku 1981 som prišiel prvýkrát na Slovensko navštíviť svojich priateľov. Nevedel som ani slovo po slovensky. Ale hneď sa mi tu zapáčilo. Tento národ sa veľmi podobá na môj rodný, vnútrozemský južný národ. Aj tam, podobne ako tu na Slovensku, má vysoké priority rodina, slušnosť a pracovitosť.

Cítite sa viac Talianom, alebo Slovákom?

Žijem na Slovensku viac ako polovicu svojho života. Som tu 29 rokov. Nie som Slovák, ale súhlasím s princípmi a zvykmi tejto krajiny. Obdivujem krásnu kultúru. Mám roľnícky pôvod. Slovensko je prakticky roľnícky národ, aj preto sa tu sa cítim doma. Samozrejme cítim sa aj ako Európan. Len spojenie môže národy zachrániť v čase globalizácie, keď firmy pozerajú väčšinou len na príjmy či zisky.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Volebné rozhovory boli vytvorené v spolupráci s MEMO 98 v rámci projektu www.infovolby.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať