Kompromisný návrh novely verejného obstarávania je v pripomienkovom konaní. Pre Webnoviny.sk ho zhodnotili mimovládky, ktoré pôvodný Holého návrh kritizovali.
Nadácia Zastavme korupciu to zdôvodňuje tým, že advokát Juraj Bugala má blízko k podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi, je s ním v spoločných firmách, kde obaja vystupujú ako koneční užívatelia výhod. Trasparency International Slovensko označila Bugalu za vyslovene nevhodného kandidáta.
Najväčšiu ochotu ohlásiť korupčné správanie prejavili vysokoškolsky vzdelaní ľudia vo veku okolo 40 rokov, podnikatelia, ako aj nadpriemerne zarábajúci a pravicovo resp. liberálne zmýšľajúci občania.
Na ministerstve zahraničných vecí prebieha od minulého týždňa hĺbková kontrola Najvyššieho kontrolného úradu, ktorej zmyslom je preveriť zákonnosť všetkých postupov týkajúcich sa obstarávania tovarov a služieb pre Predsedníctvo Slovenskej repubiky v Rade EÚ.
Bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničia Zuzana Hlávková i jej bývalý kolega Pavol Szalai odmietajú tvrdenia premiéra, že z ich strany ide o útok na predsedníctvo. Tiež odmietajú, že by spolupracovali s opozíciou.
V marci 2017 mimovládne organizácie Transparency International Slovensko, Aliancia Fair-play a Inštitút INEKO zhodnotia, či strany zmeny v infozákone aj v praxi uplatňovania práva občanov na informácie naozaj presadili a či tak splnili svoje predvolebné sľuby.
Spoločnosť Váhostav uviedla, že ak sa Úrad pre verejné obstarávanie na ňu obráti v súvislosti s údajmi v registri konečných užívateľov výhod, poskytne mu všetky vyžiadané informácie.