Floyd Mayweather
Floyd Mayweather Jr. životopis
Floyd Joy Mayweather Jr. ( Sinclair ) sa narodil 24. februára v roku 1977 (vek 41 rokov) v Grand Rapids v štáte Michigan v USA do rodiny boxerov. Jeho otec Floyd Mayweather Sr. bol známy boxer a tréner. Mayweather prišiel na svet s priezviskom svojej matky, a to Sinclair, ale jeho priezvisko sa krátko potom zmenilo na Mayweather.
Už ako dieťa bol vedený svojim otcom k boxu. Neskôr sa mu venoval jeho strýko Roger Mayweather, keďže Floyda Mayweathera Sr. odsúdili za predaj drog. Fenomenálny boxer vyrastal v ťažkých podmienkach a musel čeliť zložitým životným situáciám. Jeho matka tiež nepatrila medzi vzorných rodičov a bola závislá na heroíne. Mnohokrát doma nemali ani elektrickú energiu.
Počas 80-tych rokov Mayweather žil v štvrti Hiram Square v New Brunswick, New Jersey , kde matka mala príbuzných. Na toto obdobie spomína nasledovne: „Keď som mal osem alebo deväť rokov, žil som v New Jersey s mojou matkou. V jednej miestnosti sme boli siedmi. Nebolo nič nezvyčajné, že som doma po príchode zo školy našiel použité ihly a striekačky. Moja teta zomrela na AIDS. Tiež bola narkomanka. Nikto nemá tušenia, v akých podmienkach som musel vyrastať.“
Ani s otcom nemal práve najlepší vzťah. „Nepamätám si, že by ma niekedy vzal niekam alebo robil so mnou čokoľvek, čo robili ostatní otcovia so svojimi synmi. Napríklad ísť do parku, do kina alebo na zmrzlinu. Myslím si, že mal radšej moju sestru,“ hovorí o svojom detstve Floyd.
Mayweatherov otec tvrdí, že Floyd nehovorí pravdu o ich skorom vzťahu. „Predával som drogy preto, aby som sa postaral o svoje deti. Syna som trénoval v boxe. Keby nebolo mňa, nie je tam, kde je teraz,“ hovorí starší Mayweather, ktorý svojmu synovi po návrate z väzenia robil manažéra a trénera. V roku 2000 sa ich cesty rozišli a znovu sa dali dokopy v roku 2013.
Mladý Floyd navštevoval Ottawa Hills High School. Neskôr sa oň starala jeho stará matka, ktorá v ňom podľa Mayweathera prvá videla veľký talent na box.
Amatérsky box
Mayweather získal svoj prvý titul v amatérskom boxe v roku 1984, keď mal osem rokov. Pripísal si tri majstrovstvá v kategórii Zlaté rukavice v roku 1993 ( váha do 49 kg ), 1994 (váha do 52 kg) a 1996 (váha do 56 kg).
Od svojich amatérskych spoluhráčov dostal prezývku „Pretty Boy“ (pekný chlapec), pretože mal pomerne málo jaziev, čo bolo výsledkom defenzívneho spôsobu boja a obranných techník, ktoré ho naučili jeho otec a strýko (Roger Mayweather).
Floyd Mayweather Jr. vo svojom ortodoxnom defenzívnom postoji často používa „rameno“, techniku starej školy, v ktorej je pravá ruka držaná normálne (alebo trochu vyššie), rameno ľavej ruky sa nachádza vo výške tak, aby chránilo bradu a tvár a odrazilo útok protivníka.
Olympijské hry v roku 1996
Na olympijských hrách v Aténach v roku 1996 získal Mayweather bronzovú medailu tým, že sa dostal do semifinále v kategórii ľahkej váhy.
V prvom zápase Mayweather viedol 10-1 na body nad Bakhtiyarom Tileganovom. V druhom zápase sa stretol Mayweather s Arturom Gevorgyanom z Arménska 16-3. Vo štvrťfinále iba 19-ročný Mayweather tesne porazil 22-ročného Lorenza Aragona z Kuby 12-11, čím sa stal prvým americkým boxerom, ktorý porazil Kubánca za 20 rokov.
Naposledy sa to stalo na letných olympijských hrách v roku 1976, kedy americký olympijský boxový tím získal päť zlatých medailí. Počas semifinálového zápasu o striebro bol jeho súperom bulharský boxer Serafim Todorov. Zápas prehral 9-10 na základe kontroverzného rozhodnutia, voči ktorému sa americký boxersky tím odvolal.
Profesionálny box
Po olympiáde sa stal boxerom v profesionálnom boxe. Vo svoje kariére vybojoval 50 zápasov a všetky vyhral. Z toho 27 knokautom (predčasné ukončenie zápasu, skratka K.O. ). Jeho vzorom bol Mike Tyson, dokonca istý čas spolu trénovali v jednej telocvični.
Svoj prvý profesionálny zápas odohral 11. októbra 1996, keď porazil nového kolegu Roberta Apodaca v 2. kole. Floydov tréner bol v tom čase jeho strýko Roger Mayweather; jeho otec bol stále odsúdený za nelegálne obchodovanie s drogami v roku 1993.
Od roku 1996 do začiatku roka 1998 vyhral Mayweather väčšinu svojich zápasov knokautom.
Na začiatku svojej profesionálnej kariéry získal Mayweather pochvalu zo všetkých kútov sveta boxu a bol vyhlásený za boxersky zázrak. Počas jeho súboja s Tonym Duranom komentátor ESPN poznamenal: „ Je veľmi málo tých, ktorí sú nadanejší ako tento mladík. Pravdepodobne vyhrá minimálne dva alebo tri svetové šampionáty.“
Do dvoch rokov od vstupu do profesionálneho boxu vyhral svoj prvý svetový titul organizácie World Boxing Council (WBC) v kategórií do hmotnosti 59 kg, keď porazil v ôsmom kole technickým K.O. Genara Hernándeza. Bola to prvá Hernándezova porážka v tejto kategórii váhy. On sám sa o zápase vyjadril nasledovne: „Mayweather ma porazil, je rýchly, chytrý. Mám pred ním rešpekt, je to pravý šampión.“
V roku 1998 sa stal aj prvýkrát Boxerom roka. Cenu udeľuje časopis The Ring. Mal vtedy dvadsaťjeden rokov. Mayweather sa tak zaradil medzi najmladších boxerov (Sugar Ray Robinson a Muhammad Ali), ktorí tento titul získali tak skoro vo svojej boxerskej kariére. Druhý raz toto ocenenie získal v roku 2007.
Titul majstra sveta vo váhovej kategórii do 59 kg obhájil aj v ďalších rokoch. Druhá obhajoba titulu v tejto váhovej kategórii bola zápasom proti argentínskemu boxerovi Carlosovi Riosovi, ktorý vyhral jednomyseľným verdiktom rozhodcov na skóre 120-110, 119-108 a 120-109.
V tretej obhajobe bol jeho súperom Justin Juuko, ktorého porazil v deviatom kole knokautom. V roku 1999 sa mu postavil Carlos Geren, pričom Mayweather zvíťazil rozhodnutím siedmeho rozhodcu.
Predtým, ako začiatkom roku 2000 úspešne obhájil svoj piaty titul majstra sveta, vymenil trénera. Bolo to kvôli sporom s otcom, ktorý ho trénoval. Mayweather ho nahradil Jamesom Princeom. Svoj piaty titul vybojoval vďaka výhre nad Gregoriom Vargasom.
Jedným z posledných a nezabudnuteľných zápasov v tejto váhovej kategórii bolo stretnutie so svetovo uznávaným boxerom a bývalým šampiónom IBF Diegom Corralesom. Floyd Mayweather ho porazil technickým K.O. v desiatom kole. V tom čase bol jeho súper obvinený z napadnutia svojej tehotnej ženy, preto Mayweather pred súbojom vyhlásil, že sa ide biť za všetky týrané ženy: „Rovnako ako on zbil svoju ženu, zbijem ho dnes ja.“ To však ešte Floyd nevedel, že podobné obvinenia z ublíženia na zdraví voči svojej partnerke bude mať na krku o niekoľko rokov aj on.
Zatiaľ čo obaja boxeri boli v rovnakom veku (23), Corrales mal niekoľko fyzických výhod v porovnaní s Mayweatherom: napríklad bol od neho vyšší. Napriek tomu si s ním Mayweather poradil. Vyhral každé kolo a porazil Corralesa päťkrát (trikrát v 7. kole a dvakrát v 10. kole). Corrales mal úspešných 60 z 205 úderov a nedosiahol viac ako deväť úderov v jednom kole. Mayweather zasiahol súpera 220 zo 414 úderov.
Po tomto zápase nasledovalo stúpanie kategóriami a Floyd Mayweather, stále neporazený, sa stával legendou. Majstrom sveta organizácie World Boxing Council vo váhe do 61, 2 kg sa stal prvýkrát v roku 2002.
Jeho súperom bol vtedy mexický boxer José Luis Castillo, ktorého porazil v dvanástom kole jednoznačným rozhodnutím rozhodcov. Zápas s José Luisom Castillom si zopakoval aj dňa 7. decembra 2002 a opäť nad ním zvíťazil.
Dňa 19. apríla 2003 Mayweather obhájil svoj titul WBC v ľahkej váhe v jednohlasnom rozhodnutí nad Dominikánom Victorianom Sosom. Mayweather (30-0) vybojoval takticky 12-kolo zápasu proti agresívnemu Sosovi (35-3-2).
Jeho ďalší boj (1. novembra toho istého roku) bol v jeho rodnom meste Grand Rapids proti šampiónovi WBC z Južnej Afriky Phillipovi N’douovi. Počas prípravy na zápas Nelson Mandela pozval N’dou do svojej kancelárie na rozhovor pred jeho odchodom do USA a poradil mu, aby „držal Mayweathera na vonkajšej strane, pracoval s telom a chránil si hlavu „. Juhoafrický prezident Thabo Mbeki sa vyjadril, že má jeho „plnú dôveru“ a verí, že všetci Juhoafričania budú naň pyšní. Keď sa Mayweather dozvedel o tejto súperovej podpore, odpovedal na to nasledujúcimi slovami: „Nelson Mandela je skvelý muž a veľká osobnosť, ale on v ringu nebude a nevybojuje za neho víťazstvo.“
Mayweather zvíťazil aj nad týmto boxerom. V niektorých kolách sa dokonca zdalo, že sa s ním hrá. N’dou zápas prehral a Mayweather do konca roka 2003 zostal stále svetovým šampiónom ringu a najlepším boxerom na svete.
Svoj prvý debut v hmotnostnej kategórii do 63,5 kg absolvoval v súboji s bývalým šampiónom DeMarcusom „Chop Chop“ Corleym, ktorého porazil 119-107, 119-108 a 118- 108.
Dňa 22. januára 2005 Mayweather bojoval proti Henrymu Bruselesovi, ktorého dvakrát zrazil na zem v ôsmom kole a zápas bol zastavený.
Boj o majstra sveta v tejto váhovej kategórii medzi Mayweatherom a kandidátom na prsteň Arturom Gattim sa uskutočnil 25. júna 2005 v Atlantic City v New Jersey, kde fanúšikovia podporovali brazílsku hviezdu Gattiho.
Už ku koncu prvého kola Mayweather zatlačil Gattiho hlavu dole; Gatti sa zlomil a zostal zraniteľný, zatiaľ čo Mayweather pokračoval v úderoch. Počas nasledujúcich piatich kôl rýchlejší Mayweather odrazil takmer každý Gattiho úder. Gattiho roh zastavil boj po šiestich kolách, pričom Floyd získal svoj tretí svetový titul.
Po zápase s Gattim sa Mayweather presunul do hmotnostnej kategórie do 66,7 kg. Jeho prvým súperom v tejto skupine bol Shamba Mitchell. Porazil ho v šiestom kole.
Dňa 8. apríla 2006 Mayweather jednoznačne zvíťazil aj nad Zabom Judahom a podarilo sa mu získať titul IBF (International Boxing Federation).
Počas zápasu bol Mayweather veľmi pokojný oproti agresívnemu Judahovi. V piatom kole začal mať Floyd nad súperom prevahu. V desiatom kole zasiahol Judah Mayweathera úderom pod pás a americký boxer sa začal zvíjať od bolesti. Rozhodca Richard Steele mu dal čas na zotavenie. Počas tejto prestávky vstúpil do ringu tréner a Floydov strýko Roger Mayweather a chcel udrieť súpera svojho synovca. Do ringu vstúpil aj Judahov otec Joel Judah, ktorý ho trénoval a zasiahol do roztržky, ktorú ukončili až policajti.
Mayweather zápas nakoniec vyhral jednohlasným rozhodnutím s oficiálnym skóre 116-112, 117-111 a 119-109. Štatistické údaje spoločnosti CompuBox ukázali, že Floyd mal 188 úderov, v porovnaní s osemdesiatimi dvoma jeho súpera.
Päť dní po skončení boja sa NSV rozhodla, že výsledok zápasu je platný; Roger Mayweather však dostal pokutu vo výške 200 000 dolárov a jeho trénerská činnosť bola pozastavená. Toto pozastavenie znamenalo, že Roger mohol ďalej trénovať Mayweathera v telocvični, ale mal zakázané vstúpiť s ním do ringu počas zápasu.
Víťazstvo v zápase s Argentínčanom Carlosom Baldomirom mu prinieslo dokonca zjednotenie troch ocenení. Stal sa majstrom sveta organizácie World Boxing Council a International Boxing Federation a získal ocenenie časopisu The Ring. V súboji s argentínskym boxerom si vybojoval skóre 120-108, 120-108, a 118-110.
Dňa 5. mája 2007 sa konal v MGM Grand Aréne v Las Vegas ďalší dlho očakávaný zápas Oscar De La Hoya vs. Floyd Mayweather Jr.. V ringu sa postavili proti sebe svetový šampión šiestich váhových kategórií (38-4, 30 KO ) proti neporaziteľnému šampiónovi štyroch kategórií (37-0, 24 KO). Išlo o v tej dobe najviac lukratívny zápas ( 130 miliónov dolárov generovaných príjmov), ktorý Mayweather vyhral. La Hoya mu odolával dvanásť kôl.
Ďalší jeho významný zápas, ktorý sa konal 8. decembra 2007 sa odohral s britským boxerom Rickym Hattonom. Toto stretnutie si nenechalo ujsť množstvo známych osobností ako Denzel Washington , Diego Milito , Bruce Willis , Sylvester Stallone , Angelina Jolie a Brad Pitt , Wesley Snipes , Will Ferrell , Gwen Stefani a Jude Law , Jamie Hunt, David Lochery a futbalista David Beckham.
Súboj média prezentovali ako zápas Anglicka proti Amerike. Ani Hatton však amerického defenzívneho boxera neporazil.
V roku 2007 získal prvýkrát aj cenu Sugar Ray Robinsona udeľovanú športovými novinármi. Ocenenie sa mu podarilo získať aj v rokoch 2013 a 2015.
Dňa 6. júna 2008 oznámil Mayweather svoj odchod do dôchodku. Do ringu sa však vrátil o pätnásť mesiacov neskôr, a to 19. septembra 2009, aby porazil Mexičana Juana Manuela Márqueza jednoznačným verdiktom rozhodcov v dvanástom kole.
Ani po tomto zápase však s boxom neprestal. V ringu sa mu postavil ďalší Američan Shane Mosley, ktorého prezývali Cukor. Zápas sa konal 1. mája 2010 vo vypredanej MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas pred viac ako pätnásťtisícovým davom. Aj keď Mosley v prvých dvoch kolách dominoval a neporaziteľný Floyd sa po prvý raz vo svojej kariére dostal do ťažkostí, zápas nakoniec dokázal otočiť vo svoj prospech. Mayweather si týmto víťazstvom vylepšil svoje skóre na 41 – 0.
Po tomto stretnutí Mayweather prejavil záujem o zápas vo vyššej hmotnostnej kategórii, aby získal svetový titul v šiestich rôznych hmotnostných triedach a vyzval šampióna strednej váhy Sergia Martineza na súboj. Avšak v ringu sa mu postavili iní súperi.
Stále nezdolaný borec mal v roku 2010 odohrať zápas proti filipínskemu pästiarovi Mannymu Pacquiaovi, ale pre spory ohľadom dopingových testov zo stretnutia nič nebolo.
V roku 2011 bojoval o titul šampióna welterovej váhy organizácie WBC s krajanom Victorom Ortizom. Ortiz si svoju účasť i šancu vyzvať hviezdneho Mayweathera získal bodovým víťazstvom nad Andrém Bertom, vďaka čomu bol práve on tým mužom, ktorý vstupoval do zápasu ako svetový šampión. Už počas oficiálneho váženia pred zápasom to vrelo a nastala ostrá slovná prestrelka.
Hneď zo začiatku stretnutia všetko nasvedčovalo tomu, že si Mayweather odnesie domov garantovaných 25 miliónov dolárov plus zisk z predaja televíznych práv. Victor Ortiz mal sľúbené dva milióny. V štvrtom kole bol však Mayweather súperom zatlačený do rohu, kde sa ho Ortiz pokúšal kombináciou úderov dostať pod tlak. Mayweather bol však rýchlejší a tak Ortizovi nezostalo nič iné, ako skúsiť to hlavou. Tentoraz sa trafil presne.
Súper sa Mayweatherovi po napomenutí rozhodcom išiel ospravedlniť a obaja sa dotkli rukavicami, keď Mayweather v priebehu sekundy nečakane zaútočil a Ortizovi vrátil úder. Na súperovu hlavu letí ľavý hák a potom pravý. Ortiz padá otrasený k zemi a Mayweather víťazí pred limitom. Podľa pravidiel boxu bolo všetko v poriadku, diváci však víťaza vypískali. Týmto nešportovým víťazstvom si Floyd vyslúžil kritiku aj ostatných boxerov a zvýšil počet ľudí, ktorí ho nenávideli.
O rok neskôr, 5. Mája, si svoje sily zmeral o titul šampióna ľahkej strednej váhy organizácie WBA s Miguelom Cottom z Portorika (37-4-0, 30 K.O.). Vyhral jednomyseľným verdiktom rozhodcov na body a získal tiež diamantový opasok WBC vo welterovej hmotnostnej kategórii. Na svoje konto si pripísal štyridsiate tretie víťazstvo, keď Portoričana porazil v dvanástom kole.
Po dvojmesačnej pauze, ktorú strávil vo väzení, sa do ringu vracia dňa 4. mája 2013 v MGM Grand Garden Aréne v Las Vegas, aby pred viac ako pätnásťtisícovým publikom čelil Robertovi Guerrerovi, ktorého porazil jasne 3:0 na body (trikrát 117-111) a zobral mu pás majstra sveta WBC vo welterovej váhe. Navyše si privlastnil i titul Ring Magazine v tejto divízii.
Aj keď to nebol jeho najdominantnejší výkon kariéry, na 44. víťazstvo medzi profíky ale stačil. „Chcel som ho knokautovať, ale zranil som si pravú ruku a musel som potom trochu ubrať,“ vyjadril sa boxer po zápase, z ktorého si odniesol 32 miliónov dolárov.
Dňa 14. septembra 2013 si Mayweather z duelu so Saulom Álvarezom odniesol nielen titul majstra sveta boxerských organizácií WBC a WBA vo welterovej váhe, ale aj rekordnú odmenu vo výške 41,5 milióna dolárov. Mayweather ťažil zo svojej rýchlosti a Mexičana zdolal na body. Dvaja ringoví rozhodcovia mu výhru prisúdili pomerom 117:111 a 116:112, tretí prekvapivo duel obodoval 114:114.
Inak ako výhrou pre Floyda Mayweathera neskončil ani duel o dva svetové pásy welterovej váhy WBA a WBC s argentínskym boxerom Marcosom Rene Maidanaom. Očakávala sa jeho jednoznačná prevaha, avšak realita bola trochu iná. Maidana prekvapil nielen publikum, ale aj samotného neporaziteľného Američana.
Maidana nastúpil totiž do zápasu so skvelou taktikou. Po opatrnom úvodnom kole zaútočil na svojho súpera rýchlymi útokmi, ktoré najmä na začiatku robili Mayweatherovi problémy (v jednom z úvodných kôl utrpel tržnú ranu nad okom). Zhruba v polovici zápasu Mayweather otočil zápas a chytil svoj obvyklý rytmus. Avšak z čisto optického hľadiska mal stále na vrch Maidana.
Po skončení dvanásteho kola si Mayweather nebol po dlhej dobe istý svojim víťazstvom. Verdikt prvého rozhodcu znel 114-114. Ďalší bodovali pomerom 116-112, 117-111 a rozhodli tak v prospech Mayweathera, ktorý tak získal tesnú výhru 2-0 na body.
Pozápasové štatistiky ukázali, že Maidana rozdal 858 úderov a z toho 221 presných zásahov. Mayweather Jr. zo 426 vyslaných úderov skóroval s 230 presnými zásahmi. Aj keď Mayweatherov súper nevyhral, ukázal, že Američan nie je neporaziteľný stroj.
Dňa 13. septembra 2014 sa konal odvetný súboj s Maidanom, na ktorý sa Mayweather pripravil už podstatne lepšie a argentínskeho boxera porazil jednoznačným verdiktom rozhodcov 115-112, 116-111 a 116-111.
Výzva do tej doby najväčšia prišla 2. mája 2015 v Súboji storočia s rovnako fenomenálnym filipínskym boxerom Mannym Pacquiaom ( prezývka Pac-Man) o 100 miliónov dolárov. Duel s celkovým rozpočtom presahujúcim 400 miliónov dolárov sa konal v komplexe MGM Grand Garden Arena v nevadskom Las Vegas a Mayweather ho vyhral jednomyseľným výrokom rozhodcov.
Arbitri Glenn Feldman a Burt Clements prisúdili Američanovi triumf v pomere 116:112, Dave Moretti ešte jednoznačnejšie 118:110. Mayweather pridal k opaskom organizácií WBA (Super) a WBC a magazínu The Ring aj titul verzie WBO vo welterovej hmotnostnej kategórii, ktorý dosiaľ patril „Pac-Manovi“. Išlo o Američanov 48. vyhratý zápas a odniesol si z neho titul majstra sveta organizácií WBA (Super), WBC, WBO vo welterovej hmotnostnej kategórii a WBA (Super) a WBC v ľahkej strednej váhe. V oboch spomenutých divíziách bol zároveň považovaný za tzv. lineálneho šampióna.
Manny Pacquiao, ktorý na duel nenastúpil v stopercentnom zdravotnom stave, sa po zápase vyjadril nasledovne: „Vydal som zo seba to najlepšie, ale nestačilo to. V posledných dvoch týždňoch prípravy som bol limitovaný, nemohol som riadne využívať pravú ruku.“
Ďalšia obhajoba na neho čakala už o 4 mesiace neskôr s Andre Bertom. Zápas skončil víťazstvom favorita a najväčším prekvapením tak bolo nečakané ohlásenie konca kariéry víťazného boxera. Floyd Mayweather jr. tak odišiel do športového dôchodku neporazený s ťažko uveriteľnou bilanciou 49-0. Podľa magazínu Forbes počas svojej kariéry zarobil neuveriteľných 700 miliónov dolárov.
Zapísal sa tak do Guinnessovej knihy rekordov ako boxer s najviac zápasmi bez prehry a tiež ako najlepšie zarábajúci zástupca tohto športu v histórii.
Aj napriek tomu, že Floyd Mayweather ohlásil odchod do dôchodku už druhý raz, s boxom evidentne opäť úplne neprestal. V roku 2017 prijal výzvu šampióna UFC Conora McGregora
Dlhoočakávaný superzápas v boxe medzi majstrom tohto športu Floydom Mayweatherom a hviezdou miešaných bojových umení (MMA) a šampiónom UFC (Ultimate Fighting Championships) Írom Conorom McGregorom sa odohrával v T-mobile aréne v Las Vegas dňa 27. augusta 2017.
McGregor bol pred zápasom dosť sebavedomý a tvrdil, že boxerský profesionál je zúfalý z toho, ako musí neustále komentovať svoju hmotnosť a výdrž. „Nechajte ho, nech sa modlí za svoju váhu a únavu. To je jediné, čo robí. Modlí sa však k novému boxerskému Bohovi,“ vyhlásil 29-ročný Ír, ktorý doteraz nikdy profesionálne neboxoval.„Verím, že zápas ukončím skoro. V prvom, či druhom kole,“ veril si pred zápasom.
Mayweather na to reagoval pokojne: „Keď dostane zásah, pochopí, že je to niečo úplne iné ako v športe, na ktorý je zvyknutý.“
Avšak žiadne prekvapenie sa nekonalo a ani dvadsaťdeväťročný Ír nenašiel recept na neporaziteľného štyridsaťročného Američana. Floyd Mayweather vo svojej profesionálnej kariére zostal nezdolaný so skóre 50:0. Päťdesiatym víťazstvom zároveň prekonal rekord legendárneho krajana Rockyho Marciana, ktorý ukončil kariéru v ťažkej váhe so 49 víťazstvami popri žiadnej prehre.
McGregor s neskorším víťazom Mayweatherom držal krok dlhšie, než sa všeobecne očakávalo. Spočiatku bol vo svojej premiére v profiringu dokonca iniciatívnejší, ale postupom času sa prejavili skúsenosti a najmä kvalita Američana, ktorého presne mierené údery brali sily aj odhodlanie sebavedomému Írovi.
Už deviate kolo „prežil“ len tak-tak a v desiatom kole po zjavnej prevahe súpera už poriadne dezorientovaného McGregora zachránil rozhodca Robert Byrd verdiktom o technickom k. o. McGregor síce sprvu namietal, že chce v zápase pokračovať, ale neskôr uznal veľkosť šampióna, proti ktorému boxoval. Oficiálne štatistiky tvrdia, že zo strany Mayweathera našlo cieľ 170 z 320 úderov, zatiaľ čo jeho snaživý súper minul oveľa častejšie, protivníka trafil 111-krát zo 430 pokusov. Všetci traja ringoví rozhodcovia sa už po 9. kole v priebežnom skóre priklonili na stranu neskoršieho víťaza (89:81, 89:81 a 87:83).
„Ponúkli sme divákom, čo chceli. Bol to ťažší zápas ako sa pôvodne čakalo a Conor bol náročnejší súper ako sa predpokladalo. Môj plán bol počkať si na správny moment, chcel som, aby sa súper vyšťavil v prvých kolách a snažil som sa zachytil čo najviac jeho úderov. Som poctený ziskom 50. víťazstva. Nedosiahol by som ich bez fanúšikov a všetkých svojich podporovateľov. Patrí im veľká vďaka,“ vyjadril sa Mayweather o zápase.
„Floyd bol trpezlivý, počkal si na svoju príležitosť. Ja som sa snažil, ale nebolo pre mňa jednoduché prispôsobiť sa pravidlám boxu. Zatiaľ nechávam otvorené, či sa ešte vrátim do profiringu,“ uviedol Conor McGregor.
V roku 2018 americká boxerská hviezda prostredníctvom Instagramu oznámila, že plánuje odvetu jeho súboja s filipínskym boxerom s Mannym Pacquiaom. Floyd na sociálnej sieti uviedol: „Vrátim sa späť, aby som bojoval s Mannym Pacquiaom.“
V novembri 2018 oznámil ďalší zaujímavý zápas, a to o dvadsaťjeden rokov mladším japonským kickboxerom Tenšinom Nasukawom na galavečere RIZIN 14 – 31. decembra v Super Arene v Saitame. Pravidlá ani hmotnostná kategória zatiaľ nie sú známe. Aj keď Nasukawa má na konte v kickboxe dvadsaťsedem víťazstiev bez prehry, nikdy nebojoval ako profesionálny boxer.
„Dám ľuďom, čo chcú – krv, pot a slzy. Vždy som túžil ukázať môj talent mimo USA. Svet nikdy nevidel Mayweathera v Japonsku, chcem moju značku spraviť globálnou,“ povedal Mayweather podľa agentúry AFP. Nasukawa na výzvu reagoval slovami: „Bola to prekvapujúca ponuka, ale prijal som ju bez váhania. Nie je podstatné, aké budú pravidlá, dokážem to jedným úderom.“
Problémy so zákonom a domáce násilie
Floyd Mayweather bol viackrát trestne stíhaný a obvinený s domáceho násilia. Jeho prvou obeťou bola podľa Las Vegas Review-Journal údajne Melissa Brim, matka Mayweatherovej najstaršej dcéry Iyanny Mayweather. Súd sa konal v roku 2003 a boxer bol prepustený a zbavený viny.
Ešte v tom istom roku bol opäť zatknutý a obvinený z napadnutia dvoch žien v nočnom klube v Las Vegas. Za tento čin ho priestupková komisia odsúdila na sto hodín verejnoprospešných prác. Podľa Associated Press jedna z obvinených Herneathy McGill vo výpovedi uviedla, že Mayweather „ma udrel do tváre a potom zozadu napadol K. Blackburn, ktorá sa mi snažila pomôcť“.
V decembri 2011 bol potrestaný trojmesačným väzením po tom, ako sa priznal k domácemu násiliu a obťažovaniu. Okrem toho mal odslúžiť 100 hodín verejnoprospešných prác, zaplatiť pokutu 2500 dolárov a absolvovať terapeutický program pre osoby so sklonom k násiliu.
Viacnásobný profesionálny majster sveta viacerých hmotnostných kategórií sa vopred dohodol na takomto riešení, inak mu hrozila strata slobody na 34 rokov. Kauza sa týkala udalostí spred 15 mesiacov, keď pri hádke udrel svoju bývalú priateľku Josie Harrisovú v jej dome a vyhrážal sa dvom ich spoločným deťom.
Po 60 dňoch odpykania trestu ho ale prepustili. Harris uviedla polícii, že sa prebudila uprostred noci a Mayweather stál nad ňou a čítal jej textové správy. Keď priznala, že sa s niekým stretáva, ju údajne napadol a zmlátil. Bývalá priateľka Harris tiež uviedla, že sa jej americký boxer vyhrážal zabitím a mlátil ju do hlavy. Jeden z ich synov sa na brutálnu bitku pozeral a potom vybehol z domu pre pomoc.
Floyd Mayweather bol z domáceho násilia obvinený ešte mnohokrát. Spoločnosť Deadspin vydala v roku 2014 vyčerpávajúcu správu o týchto obvineniach. Podľa nej bol Mayweather obvinený z násilia na ženách sedemkrát za posledných trinásť rokov.
V roku 2014 vyšla na povrch ďalšia jeho aféra. Obeťou týrania, zneužívania a väznenia vo vlastnom dome bola ďalšia jeho priateľka, herečka a modelka Shantel Jackson, s ktorou mal osemročný vzťah a dokonca boli zasnúbení. Zasnúbenie Mayweather údajne zrušil kvôli tomu, že Shantel, ktorá čakala s ním dvojičky, podstúpila za jeho chrbtom potrat. Neskôr však jeho bývalá priateľka uviedla, že dôvodom bolo domáce násilie.
Floyd Mayweather a rodina
Floyd Mayweather je otcom piatich detí: Iyanna Mayweather, Koraun Mayweather, Zion Shamaree Mayweather, Jirah Mayweather
Po boku boxera, ktorý mal prezývku Pekná tvár sa vystriedalo množstvo pekných žien. Prevažne tmavej pleti. Napríklad speváčka Keyshia Cole ( v roku 2008), spomínaná herečka Shantel Jackson, Doralie Medina a ďalšie.
Floyd Mayweather junior a plat
Mayweather sa pýši svojim luxusom. Býva napríklad vo vile v Las Vegas v Nevade s rozlohou 2 000 m 2 , ktorá má päť spální a sedem kúpeľní. Vlastní dve lietadlá, množstvo nehnuteľností a luxusných áut. Údajne ich má okolo sto a medzi jeho klenoty patria napríklad vozidlá ako Bentley Muslanne, Bugatti Veyron, Ferrari 458 Italia, Ferrari Fiorano, Ferrari Enzo a McLaren 6508.
V roku 2017 ho Forbes zaradil na prvé miesto medzi najlepšie platených športovcov sveta. Jeho celkový ročný plat činí údajne 285 miliónov dolárov. Ide o najlepšie zarábajúceho športovca vykonávajúceho tento šport v histórii.
Je bývalý americký profesionálny boxer, ktorý je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako boxer s najviac zápasmi bez prehry (50:0). Z toho bolo 27 knokautom (KO) . Je držiteľom titulu svetového šampióna v šiestich hmotnostných kategóriách. Podľa mnohých odborníkov bol najlepším boxerom na svete. Ide o najlepšie zarábajúceho športovca vykonávajúceho tento šport v histórii. Jeho otec Floyd Mayweather Sr. bol tiež boxer a tréner.