NEW YORK 28. septembra (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v piatok večer schválila dlho očakávanú rezolúciu, ktorá režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada prikazuje zbaviť sa chemických zbraní.
Zároveň odsudzuje sarínový útok z 21. augusta na okraji Damasku. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dokument označil za „prvé nádejné správy v Sýrii za veľmi dlhý čas“. V polovici novembra chce v tejto súvislosti zorganizovať aj mierovú konferenciu.
Rezolúcia č. 2118 je výsledkom tvrdých rokovaní najmä medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Medzinárodným silám dáva konkrétne záväzky, ako eliminovať al-Asadov chemický arzenál. Na základe neho experti zmonitorujú a zbavia sa odhadom asi 1000 ton chemických zbraní do polovice roku 2014. Experti tento ambiciózny časový rámec označili za veľmi optimistický.
Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti
* (zábery nevhodné pre citlivé povahy)
Odporúčame aj:
CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii
Sýria podľa al-Asada splní dohodu o chemických zbraniach
Sýrski islamisti odmietli koalíciu sformovanú v zahraničí
Rusko podľa Obamu ignoruje fakty, útok spáchal al-Asad
Slovensko podporuje dohodu o chemických zbraniach v Sýrii
Sýria premiestňuje chemické zbrane, aby ich nenašli USA
Chemické zbrane v Sýrii pochádzajú aj z Československa
„Ak režim (sýrskeho prezidenta) nebude konať, prídu následky,“ varoval 15-člennú Bezpečnostnú radu americký minister zahraničných vecí John Kerry. Schválený text však privítal, keďže mocnosti podľa neho „odmietli politiku pre spoločné dobro“. „Stále sme schopní vykonávať veľké veci,“ dodal.
Rezolúcia v súvislosti so spomínaným útokom v Damasku, ktorý už oficiálne potvrdili aj inšpektori OSN, neobsahuje žiadnu hrozbu sankcií. Umožňuje ale prijatie istých opatrení v prípade, že americko-ruský plán nebude naplnený.
Dokument „najsilnejším možným spôsobom odsudzuje akékoľvek použitie chemických zbraní Sýrskou arabskou republikou, predovšetkým v prípade útoku z 21. augusta 2013,“ uvádza sa v texte. Incident má podľa USA na svedomí al-Asadova vláda a jeho výsledkom bolo údajne až 1400 obetí vrátane stoviek detí. Sýrsky režim, podobne ako jeho spojenec Rusko, zodpovednosť za neho odmieta.
V prípade porušenia podmienok hovoriacich o odstránení chemického arzenálu al-Asadom však rezolúcia sankcie pripúšťa. Mocnosti sa totiž dohodli, že „prijmú opatrenia na základe Kapitoly VII Charty OSN,“ ak Sýria plán nedodrží. Kapitola VII. hovorí aj o použití vojenskej sily voči členovi OSN. Rusko už ale avizovalo, že útok na svojho spojenca nepripúšťa.