Opozícia chce zrušiť referendové kvórum v obciach a VÚC

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V piatich slovenských obciach sa koná referendum
Predčasné parlamentné voľby 2012 vo Veľkom Šariši (okres Prešov) boli spojené s referendom o odvolaní primátora. Veľký Šariš, 10. marec 2012. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Zrušiť referendové kvórum potrebné na platnosť konania miestneho referenda a referenda na úrovni vyšších územných celkov navrhujú v novele zákona o obecnom zriadení poslanci Miroslav Kadúc (OĽaNO), Martin Poliačik (SaS) a Jana Žitňanská (nezaradená).

Aktuálna úprava hovorí, že výsledky miestneho referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov miestneho referenda. Väčšina referend tak v praxi končí neúspešne pre nedostatočnú volebnú účasť.

Na prijatie návrhov tvoriacich predmet referenda však podľa predkladateľov novely bude aj naďalej potrebný súhlasný prejav vôle nadpolovičnej väčšiny účastníkov referenda. Zároveň v snahe podnietiť vyššiu účasť obyvateľov obce a vyššieho územného celku na aktívnom živote územnej samosprávy a s cieľom posilniť práva občanov opoziční poslanci navrhujú znížiť percentá potrebné na vyhlásenie referenda na základe petície skupiny obyvateľov obce.

Chcú ušetriť peniaze na referendum

Referendum
Foto: SITA/AP

Ak bude predložená petícia na vyhlásenie miestneho referenda v obci, ktorá bola vyhlásená za mesto, znižuje sa percento z 30 % na 20 % oprávnených voličov a v prípade vyhlásenia referenda na úrovni samosprávneho kraja sa toto percento znižuje zo súčasných 30 % oprávnených voličov na 10 % oprávnených voličov,“ vysvetľujú.

Zavádzajú aj podmienku, že referendum (či už miestne alebo na úrovni samosprávneho kraja) vyhlásené na základe petície určitého počtu oprávnených voličov, sa bude môcť konať iba v deň volieb do orgánov samosprávy obcí a krajov, prípadne v deň konania volieb s celoštátnou pôsobnosťou, teda volieb do Národnej rady SR, prezidenta alebo do Európskeho parlamentu.

Dôvodom pre toto opatrenie vzhľadom na zrušenie kvóra pre platnosť referenda je zabezpečiť prítomnosť väčšieho počtu oprávnených voličov na hlasovaní a významne šetriť peňažné prostriedky na uskutočnenie referenda,“ konštatujú Kadúc, Poliačik a Žitňanská. Táto podmienka sa však netýka referenda o odvolaní starostu obce či predsedu samosprávneho kraja konaného na základe petície obyvateľov.

Podnieti to vyššiu účasť

V piatich slovenských obciach sa koná referendum
Foto: SITA

Predkladatelia zdôrazňujú, že každý štát, ktorý je založený na zásadách právneho štátu a demokracii, by sa mal snažiť vytvárať priestor pre čo najširšiu mieru účasti verejnosti na verejnom živote.

Podmienka účasti aspoň polovice obyvateľov obce disponujúcej aktívnym volebným právom je však neprimerane striktná v porovnaní s právnymi úpravami iných európskych štátov, v ktorých sa táto hranica pohybuje spravidla okolo 30 % – 40 %, prípadne nie je vôbec ustanovená,“ pripomínajú.

Účasť verejnosti na správe vecí verejných, najmä obyvateľov tej – ktorej obce alebo samosprávneho kraja, má pritom podľa nich určitý sociálno-psychologický aspekt, pocit „zainteresovanosti“ na ovplyvňovaní života obce alebo samosprávneho kraja.

Zároveň sa obyvatelia obce alebo vyššieho územného celku nebudú môcť spoľahnúť na to, že referendum bude neúspešné, ak nepôjdu hlasovať. Môže to teda podnietiť vyššiu účasť vzhľadom na to, že sa budú musieť zaujímať aj obyvatelia aj volení zástupcovia o to, ako dopadne miestne referendum, prípadne referendum na úrovni vyššieho územného celku. Tak ako je tradíciou v iných krajinách, volení zástupcovia ako aj iniciátori referenda si dajú viac záležať na vysvetľovaní dôvodov referenda a jednotlivých rozhodnutí, ktoré sa majú v referende schváliť alebo odmietnuť,“ uzatvárajú opoziční poslanci.

Novelou zákona o obecnom zriadení sa bude parlament zaoberať na decembrovej schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana ŽitňanskáMartin PoliačikMiroslav Kadúc
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky