LONDÝN 11. mája (WEBNOVINY) – Odchod Grécka z eurozóny ako výsledok súčasnej politickej a ekonomickej krízy by mohol ohroziť ratingy ostatných členských štátov bloku.
Informovala o tom v piatok medzinárodná ratingová agentúra Fitch. Pravdepodobne by začala proces revízie ratingov všetkých členských štátov menovej únie, pričom štáty, ktorých ratingový výhľad sa nachádza v negatívnom pásme, by čelili bezprostrednému riziku zníženia ratingu, uvádza agentúra.
Týka sa to Francúzska, Talianska, Španielska, Cypru, Írska, Portugalska, Slovinska a Belgicka.
Rozsah zníženia ratingu ktoréhokoľvek členského štátu by závisel od reakcie eurozóny na odchod Grécka z bloku.
„Pravdepodobnosť a závažnosť…by prevažne závisela od reakcie európskych politikov a ich úspechu pri eliminácii nákazy a tiež od predstavenia dôveryhodného návrhu reformovanej eurozóny,“ uvádza agentúra Fitch.
Banky sa v tichosti pripravujú na gréckou menu
Niektoré banky zo svojich systémov nikdy drachmu nevymazali po tom, ako Grécko pred viac ako desaťročím prijalo euro a budú pripravené na rýchlu zmenu, ak dlhové problémy donútia krajinu opätovne zaviesť národné bankovky a mince.
Od rozpadu Sovietskeho zväzu, po ktorom sazrodili také meny ako estónska koruna a kazašský tenge, až po zavedenie eura, majú banky dostatok praxe na prípravu svojich systémov, aby sa vyrovnali so zmenou. Plánovanie v úzadí prebieha odvtedy, ako v roku 2009 v Grécku vypukla európska dlhová kríza, povedal Hartmut Grossman z firmy ICS Risk Advisors, ktorá pracuje pre banky na Wall Street.
„Veľa podnikov, hlavne v Európe ale tiež tu, to skúmajú dlhý čas,“ povedal Grossman. EÚ hovorí, že si želá, aby Grécko zostalo v menovej únii, a prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Gréci si chcú euro ponechať.
V nedeľu však dali hlasy stranám, ktoré odmietajú núdzovú pomoc zo strany EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), čo budúcnosť Grécka v eurozóne opäť spochybňuje. Pre samotné Grécko by to určite nebol problém.
Centrálna banka krajiny má nástroje na tlačenie bankoviek a razenie mincí, pričom eurobankovky tlačí, odkedy v roku 2001 do menovej únie vstúpila.
Schodok rozpočtu gréckej vlády stúpol medziročne o 23 %
Rozpočtový deficit gréckej vlády za prvé štyri mesiace tohto roka stúpol v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 23 %.Podpísali sa pod to nižšie než očakávané daňové príjmy, na ktoré negatívne vplýva prepad gréckej ekonomiky.
Grécke ministerstvo financií v piatok informovalo, že schodok rozpočtu vlády vzrástol na 9,09 mld. eur z úrovne 7,37 mld. eur počas januára až apríla 2011.
Údaje sa týkajú deficitu rozpočtu centrálnej vlády, do ktorého sa nezapočítavajú výdavky lokálnych vlád a systému sociálneho zabezpečenia. Ide tak o odlišné údaje v porovnaní s celkovým rozpočtovým deficitom, ktorý sa stanovuje podľa pravidiel EÚ.