BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začína v utorok v záujme ochrany svojho vlastníctva s oplocovaním pozemkov PKO, nakoľko činnosť starého PKO je už ukončená. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii predseda predstavenstva J & T Real Estate, a.s. Peter Korbačka.
Spoločnosť vníma posledné udalosti okolo PKO ako porušenie dohodnutého status quo napriek dohode, ktorú malo s novozvoleným primátorom Milanom Ftáčnikom. Krokmi, ktoré podnikol Krajský stavebný úrad v Bratislave sa už zaoberajú právnici Henbury Development. Podľa rozhodnutia KSÚ sa má mesto Bratislava zdržať akýchkoľvek stavebných prác, ktoré by smerovali k búraniu PKO. Podľa Korbačku je toto rozhodnutie veľmi účelové. Spoločnosť búrať zatiaľ nebude, reštituenti podľa Korbačku pracujú na odstránení umeleckých diel. „Je to signál prípravy, že naďalej chceme v projekte pokračovať a sme pripravení na búracie práce,“ uviedol Korbačka.
Pozemky kúpili v roku 2005
Predseda predstavenstva Cresco Group, a. s. Štefan Beleš navrhuje kompromisné riešenie, ktoré zamedzí ďalším finančným stratám, môže zachovať sentiment a „genius loci“ starého PKO a dovolí pokračovať v projekte, ktorý bol spustený pred ôsmimi rokmi. Beleš navrhuje zakomponovať hlavnú budovu starého PKO do nového objektu s kapacitou do 1 000 ľudí. Naplneniu takéhoto kompromisu musí podľa neho predchádzať seriózna diskusia s predstaviteľmi mesta. „Zachováme vstupnú časť do PKO tak, aby zapadla do celkového projektu nového PKO,“ uviedol Korbačka. Budovu však podľa neho nie je možné podkopať, čo znamená, že nebude možné pod ňou vytvoriť parkovacie garáže. Podľa Beleša je lokalita, v ktorej sa PKO nachádza absolútne nevhodná na akcie pre 1 500 a viac ľudí.
Henbury Development kúpila pozemky pod PKO ešte v roku 2005. Na žiadosť vtedajšieho primátora Andreja Ďurkovského bolo búranie budov niekoľkokrát dočasne odložené a počas obdobia od roku 2006 až do roku 2009 malo mesto pozemky v bezplatnom užívaní. Mesto podľa Beleša neustále sľubovalo, že si počas tohto obdobia nájde náhradné priestory, no nestalo sa tak. „Dnes sme v situácii, kedy sa mesto snaží celý projekt zablokovať a projekt revitalizácie nábrežia je v časovom sklze,“ uviedol.
Myšlienka prebudovania dunajského nábrežia vznikla už v roku 2003 ako projekt v hodnote takmer pol miliardy eur. Zámerom bolo vybudovať novú mestskú časť so všetkými metropolitnými funkciami – bývaním, kanceláriami, retailovými priestormi, ale aj oddychovými aktivitami ako klzisko či pláž. Koncept bol schválený hlavným mestom v rokoch 2002 – 2003 a v súlade s tým bol odsúhlasený aj predaj pozemkov a bola postavená prvá časť projektu – River Park I. Snaha zrušiť takýto projekt by podľa investora priniesla nemalé ekonomické a finančné škody.