KYJEV 19. januára (WEBNOVINY) – Polícia v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v nedeľu použila vodné delá a slzotvorný plyn voči davu, ktorý sa zhromaždil v centre na protest proti spornému novému zákonu o demonštráciách. Zhromaždení demonštrovali pokojne, no neskôr niektorí z nich zaútočili na políciu.
Odhadom 200-tisíc ľudí zaplnilo v nedeľu centrum ukrajinskej metropoly Kyjev, aby vyjadrilo nespokojnosť s novým zákonom o demonštráciách z dielne vlády. Zhromaždení na protest voči uzákoneným obmedzeniam mali na hlavách hrnce a rôzne iné pokrývky tváre a hlavy.
Obrazom: Ukrajinská polícia potláčala protest proti zákonu o protestoch
Davom viali štátne vlajky a červeno-čierne zástavy ukrajinskej povstaleckej armády z čias druhej svetovej vojny napojenej na spornú postavu ukrajinských dejín Stepana Banderu.
Podľa ministerstva vnútra je zranených 20 policajtov, z toho štyria vážne. Stalo sa tak po tom, ako sa stovky ľudí pokúsili prelomiť zábrany pred budovou parlamentu.
Osoby s kuklami na hlavách či šatkami na tvárach napadli policajtov palicami a reťazami. Ďalší napadli pred parlamentom zaparkované policajné autobusy a dva z nich podpálili. Podľa agentúry AFP sú zranení aj desiati civili.
Počas chaosu utŕžil svoje aj líder opozície Vitaj Kličko. Bývalého boxerskej šampióna podľa AFP postriekali hasiacim prístrojom.
Video: Desaťtisíce Ukrajincov demonštrovali v Kyjeve proti zákonu o demonštráciiách
K prítomným sa na Námestí nezávislosti prihovorili opoziční lídri – Vitalij Kličko či Arsenij Jacenjuk. Podľa Klička je zákon o demonštráciách, ktorý v piatok podpísal prezident Viktor Janukovyč, ilegálny. Jacenjuk zase označil parlament za „nelegitímny, čo znamená, že ľudia by si mali vytvoriť vlastnú radu pozostávajúcu z opozičných politikov“.
Janukovyč v piatok podpísal zákony, ktoré výrazne sprísňujú pravidlá pre účastníkov demonštrácií. Legislatíva, ktorú ukrajinský parlament prijal vo štvrtok, sa stretla s veľkou kritikou EÚ a USA. Do praxe totiž zavádza až päťročné tresty pre osoby podieľajúce sa na blokádach úradných budov, ktoré boli súčasťou nedávnych opozičných protestov.
Umožňuje tiež zadržanie a pokutovanie demonštrantov chrániacich sa maskami či helmami. Zakázané sú aj rôzne prístrešky na verejných miestach vrátane stanov, v ktorých sa stále nachádzajú odporcovia vlády. Za hrubé porušenie verejného poriadku môže hroziť až 15 rokov väzenia.
Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Nové zákony tvrdo skritizoval aj Západ a označil ich za nedemokratické.