KÓS 11. augusta (WEBNOVINY) – Nepokoje medzi utečencami vypukli v utorok na gréckom ostrove Kos, kde miestne úrady zápasia s rastúcim počtom migrantov, ktorí sa na ostrov dopravujú na gumených nafukovacích člnoch z neďalekého pobrežia Turecka. Informovala o tom agentúra AP.
Utečenci prespávajú v parkoch a na námestiach
Mnohí z utečencov, ktorým sa podarilo doraziť k pobrežiu medzi turistami obľúbeného Kosu, prespávajú v mestských parkoch a na námestiach. Pokus o ich presídlenie na miestny futbalový štadión v utorok stroskotal, pretože medzi niektorými z približne 1500 migrantov, ktorí tam už boli sústredení, vypukli nezhody. Tie musela riešiť polícia, pričom protestujúci migranti začali blokovať miestne komunikácie.
Na Kos, ležiaci v Egejskom mori, prichádzajú každodenne stovky migrantov, z ktorých mnohí utekajú pred konfliktami v Sýrii alebo Afganistane. Miestne úrady robia všetko, čo je v ich silách, aby pre nových utečencov, z ktorých veľkú časť tvoria deti, zabezpečili registráciu potraviny a ubytovanie.
Ostrov Kos v Egejskom mori je rodiskom slávneho lekára Hippokrata (približne 460-370 pred n.l.). Nachádzajú sa na ňom významné antické pamiatky – okrem starovekých stavieb aj napríklad tzv. Hippokratov platan, pod ktorým „otec medicíny“ vyučoval svojich žiakov. Pod týmto stromom údajne učil aj apoštol Pavol (približne 5-67 n.l.).
Turecko zachránilo na mori 330 sýrskych utečencov smerujúcich do Grécka
Turecká pobrežná stráž zachránila v utorok v Egejskom mori 330 Sýrčanov na plavidlách voľne unášaných morom, ktorým sa nepodarilo dostať do Grécka. V skupine boli aj desiatky detí vrátane najmenej piatich novorodencov a ženy, niektoré z nich viditeľne tehotné. Uviedli, že cestovali v ôsmich malých člnoch.
„Povedali nám, že nás Európa bude vítať, ale tá nám zabuchla dvere pred očami,“ citovala agentúra Reuters 23-ročného Abdula z Damasku. „Budeme skúšať dostať sa do Grécka znova každý deň.“ Niekoľkí utečenci uviedli, že ich čln zastavila ozbrojená grécka pohraničná stráž a nariadila im vypustiť do mora palivo, v dôsledku čoho uviazli na mori.
Hovorca gréckej pobrežnej stráže Nikolaos Lagadianos obvinenie „kategoricky“ poprel. Povedal, že k incidentu došlo južnejšie, pri tureckom meste Bodrum, a grécke orgány tam neboli.
Starosta ostrova Kós naliehavo žiada Atény o pomoc s utečencami
Starosta gréckeho ostrova Kos Jorgos Kyritsis v utorok naliehavo požiadal Atény o pomoc pri zvládaní tisícov utečencov na ostrove. Starosta povedal, že na Kos dorazilo celkovo 7000 utečencov a v liste, ktorý v utorok zverejnili grécke médiá, varoval vládu pred vypuknutím „krviprelievania“.
Podpredsedníčka nemeckého Spolkového snemu Claudia Rothová označila situáciu na Kóse v druhý deň svojej návštevy za „peklo na zemi“. „Vládne tu chaos. A napätie ďalej eskaluje,“ citovala ju DPA. Rothová upozornila na celkom chýbajúcu podporu utečencov na Kose. Podľa nej naliehavo potrebujú jedlo, oblečenie, ubytovanie a lekársku starostlivosť. Kritizovala tiež miestne úrady za to, že presúvajú zodpovednosť z jedného koordinačného bodu na druhý s tvrdením, že charitatívne organizácie a dobrovoľníci sú na konci svojich síl.
Na malom štadióne, kam sa úrady pokúšali utečencov presunúť, je podľa nej neznesiteľná páľava a dva záchody na stovky ľudí, čo označila za „neľudské“. „Nikdy som nič takéto nevidela. To nemôže pokračovať,“ dodala.
Rothová sa pripojila k výzve starostu, aby Atény Kosu pomohli, ale súčasne požiadala o väčšiu pomoc Európsku úniu.
Podobná situácia je podľa DPA aj na ďalších gréckych ostrovoch v Egejskom mori.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.