GRAND ISLE 29. mája (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama druhýkrát navštívil pobrežie Mexického zálivu, ktoré pustoší ropa unikajúca z poškodeného vrtu. Obama chcel piatkovou návštevou Louisiany na vlastné oči vidieť následky najhoršej ekologickej havárie v amerických dejinách. Už vo štvrtok v reakcii na katastrofu predĺžil zákaz vydávania povolení na ťažbu v Mexickom zálive do roku 2011. Po piatkovej návšteve Obama nariadil strojnásobiť počet osôb likvidujúcich vyplavenú ropu. Podľa neho vláda urobí všetko, čo bude nutné, aby pomohla ľuďom, ktorých katastrofa postihla. Prezident dodal, že momentálne je do boja proti ropnej škvrne zapojených 20 000 ľudí.
Obama sa prešiel po zničenej pláži v Mexickom zálive. S miestnymi politikmi a zástupcami pobrežnej stráže diskutoval o postupoch práce pri likvidácii škôd. Tamojších obyvateľov sa snažil upokojiť a uistiť o tom, že má celú situáciu pod kontrolou. „Ľuďom odtiaľto a z oblasti celého zálivu dávam svoje slovo, že urobíme všetko, čo je potrebné. Budeme to robiť tak dlho, ako bude treba, aby sme zastavili túto katastrofu, chránili naše prírodné zdroje, napravili škody a postavili celý región na nohy.“
„Som tu, aby som vám povedal, že nie ste sami. Neopustíme vás,“ vyhlásil Obama na tlačovej besede. „Sme na vašej strane a s ropnou škvrnou si poradíme,“ dodal. Podľa neho ale čistenie škôd potrvá ešte dlhé obdobie. Obama tiež potvrdil svoje predchádzajúce vyhlásenia, že jeho administratíva preberá celú zodpovednosť za vyriešenie krízy. Prezident obvinil britskú spoločnosť British Petroleum (BP) zo zavinenia tragédie a tvrdí, že BP musí uhradiť všetky náklady spojené s haváriou.
Energetický koncern, vlastník havarovanej ropnej plošiny Deepwater Horizon, BP v sobotu pokračuje v zapchávaní netesniaceho ventilu. V hĺbke 1500 metrov sa ho snaží zavrieť bahnom. Podľa posledných vyhlásení pokus prebieha podľa plánu a údajne ropa už z vrtu neuniká. O reálnych výsledkoch nového postupu sa bude vedieť v priebehu víkendu. BP od stredy pumpuje do poškodeného ropného vrtu bahno a odpadový materiál. Operáciu s názvom „top kill“ museli na nejaký čas pozastaviť, dnes však pokračuje
Cieľom najnovšieho pokusu je upchať poškodené potrubie hustým bahnom a betónom. Tento postup však zatiaľ nie je vyskúšaný vo väčších hĺbkach a výsledok je preto neistý. Spoločnosť BP odhaduje, že šance na úspech sa pohybujú medzi 60 a 70 percentami.
Ekologická katastrofa v Mexickom zálive sa začala 20. apríla výbuchom vrtnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora odvtedy vytiekli milióny litrov ropy.
SITA/AFP