Novela už platí. Slováci bez dvojakého občianstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulíka zvolili za predsedu parlamentu
Richardovi Sulíkovi dnes na chvíľu zamrzol úsmev na tvári. V tajnom hlasovaní ho na prvý pokus nezvolili za predsedu parlamentu. Mohla na tom padnúť celá nastupujúca vláda. Po druhom hlasovaní, ktoré už bolo úspešné, si Richard Sulík (vpravo) podal ruku s končiacim predsedom NR SR, Pavlom Paškom (vľavo). Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Kto na základe výslovného prejavu vôle prijme cudzie štátne občianstvo, stratí slovenské občianstvo. Vyplýva to z novely zákona o štátnom občianstve SR, ktorá nadobudla účinnosť.

Právnu normu schválil parlament pred voľbami, vláda Roberta Fica ňou reagovala na kroky Budapešti. Novelu kabinet Ivety Radičovej zmení. „Pripravované programové vyhlásenie novej vlády počíta so zmenou od soboty účinnej novely zákona, a to tak, aby zákon eliminoval účinky maďarskej legislatívy a zároveň nespôsoboval komplikácie našim občanom, ktorí dlhodobo žijú a pracujú v zahraničí. Detaily takto upraveného zákona, ani termín jeho predloženia zatiaľ nie sú známe,“ informovala agentúru SITA Alena Koišová z ministerstva vnútra.

Novela dopĺňa nový spôsob straty občianstva. Doteraz mohli ľudia o občianstvo prísť prepustením zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť, po novom možno občianstvo stratiť aj „nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle“. Postup sa nebude vzťahovať na prípady, ak občan Slovenskej republiky nadobudne cudzie štátneho občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva, alebo ak dieťa získa občianstvo cudzieho štátu narodením. Ten, kto stratil štátne občianstvo, bude podľa novely povinný bezodkladne túto skutočnosť oznámiť obvodnému úradu v sídle kraja. Ak by tak neurobil, dopustí sa priestupku a dostane pokutu 3 319 eur.

Právna norma upravuje aj výkon verejných funkcií, ktoré sú viazané na štátne občianstvo SR. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, dňom straty štátneho občianstva Slovenskej republiky zaniká pracovnoprávny pomer, štátnozamestnanecký pomer, služobný pomer alebo obdobný právny vzťah zakladajúci funkciu, zamestnanie alebo povolanie, výkon ktorých je podmienený štátnym občianstvom Slovenskej republiky.

Poslanci pred voľbami odmietli pozmeňujúci návrh predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, dnešného ministra zahraničných vecí. Ten presadzoval, aby Slovenská republika odmietla platnosť akéhokoľvek zákona, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom a zásadami platnými pre udeľovanie dvojakého občianstva a že SR neuznáva účinky maďarského zákona.

„Uvedená právna úprava je odôvodnená bezpečnostným rizikom, ktoré vzniká z dôvodu možného hromadného udeľovania cudzieho štátneho občianstva občanom SR,“ odôvodňoval bývalý premiér Robert Fico prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní.

Návrh reagoval na kroky Maďarska, ktoré prijalo novelu zákona o dvojakom občianstve. Na jej základe môžu maďarské občianstvo dostať aj ľudia, ktorí v Maďarsku nemajú trvalý pobyt a nikdy tam nežili, stačí, že ich predkovia mali maďarský pôvod. Maďarská právna norma nadobudne účinnosť 1. januára 2011.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico