BRATISLAVA 27. júna (SITA) – Poslanci NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti upozorňujú na hrozbu, že 200-tisíc detí prestane chodiť na krúžky, lebo ich rodičia si to nebudú môcť dovoliť.
Ako povedal v utorok na tlačovej besede Jozef Viskupič, zapríčiniť to môže chystaná novela školského zákona, ktorá sa týka aj financovania krúžkov.
Podľa neho na Slovensku chodí do krúžkov približne 300-tisíc detí.
„Myslíme si, že súčasný systém funguje. Toto číslo je dostatočné a treba ho skôr zvyšovať ako znižovať. Novela ide opačným smerom. Likviduje fungujúci stav pre pár nepoctivých jednotlivcov. Chyba by sa nemala riešiť novelou, ale posilnením kontroly. Tým sa nedokonalosť systému odhalí,“ zdôraznil.
V prvom rade treba podľa neho identifikovať nepoctivcov a tým „klepnúť po prstoch“. Hraško upozornil, že súčasný systém sa zneužíva cez čierne duše. To znamená, že niektoré centrá voľného času si nahlásili do štatistiky aj deti, ktoré žiadny krúžok nenavštevovali.
Špekulantom treba klepnúť po prstoch
Tieto centrá potom dostávali peniaze aj na takéto deti. „Treba posilniť kontrolu krajskej školskej inšpekcie a pokiaľ má indície, že niekto zneužíva systém, treba mu klepnúť po prstoch, dať vysoké pokuty, alebo vyradiť zo systému škôl a školských zariadení,“ dodal.
V súčasnosti prispieva na deti v krúžku štát cez samosprávy podľa počtu detí. Po novom obec dostane peniaze na krúžky, aj keď žiadne nemá.
„Reálne hrozí, že peniaze sa rozlejú do samospráv a nebudú použité na záujmovú činnosť detí, ale iné investície v obciach. Tým fungujúca štruktúra bude ohrozená, pretože nebude dostatok peňazí,“ povedal Viskupič s tým, že tento systém zavádza oveľa väčšiu netransparentnosť, obmedzuje kontrolu a likviduje záujmové združenia.
Minister školstva Dušan Čaplovič podľa poslanca Igora Hraška namiesto toho, aby sa zameral na nepoctivých, ide potrestať poctivých.
„Namiesto zavedenia transparentnosti v systéme a účinnej kontroly nastavuje sa systém deštrukčným spôsobom. Treba nastaviť podmienky tak, aby platili pre všetkých a tým pádom nebude potrebná drastická novela, ktorá môže viesť k likvidácii záujmových útvarov, kde môžu deti tráviť zmysluplne voľný čas,“ povedal.
Ministerstvo: Obyčajní šíria paniku
Vyhlásenia poslancov z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti považuje rezort školstva za zbytočné šírenie paniky. „Centra voľného času v dnešnej dobe pôsobia podľa pravidiel, ktoré z detí robia biznis a zdroj podnikania,“ povedal hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
Pripomína prípady takzvaných čiernych duší, na ktoré idú dotácie, aj keď reálne nenavštevujú žiadne krúžky záujmovej činnosti. Ďalším dôkazom sú podľa ministerstva zriaďovatelia centier voľného času (CVČ) v malých obciach, kde evidujú tisíce detí na ktoré požadujú financie. „Doposiaľ išlo o neadresnosť, ktorú meníme na priamu finančnú podporu mimoškolských voľnočasových aktivít,“ povedal Kaliňák.
Súčasný stav podľa neho spôsoboval chaos. Rezort eviduje obec so 469 obyvateľmi, ktorá registruje 7 101 detí v krúžkoch v centrách voľného času alebo školských strediskách záujmovej činnosti zriadených na území obce. Pozná aj obec, ktorá eviduje 7903 detí v krúžkoch a pritom má 1048 obyvateľov.
„V duchu tohto komerčného prístupu postupuje zrejme aj obec so 638 obyvateľmi, ktorá v krúžkoch eviduje 1 692 detí. A to je len malá časť takýchto príkladov,“ nazdáva sa Kaliňák.
Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča je namieste vytvoriť transparentný model, ktorý bude finančne podporovať reálne voľnočasové aktivity a úspešné centrá voľného času.
Doposiaľ CVČ mohli získavať financie na detí aj zo susedných okresov. Po novom by mohli získavať financie od detí z okolitých obcí. „Vďaka tomu sa vytvorí chýbajúci systém a kontrola kvality reálnych krúžkov, aj kontrola, či na dieťa ide z obce 192 eur, lebo rodičia aj deti nás informujú, že to tak nie je,“ hovorí Kaliňák.