BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Viacerí asýrski kresťania, ktorí prišli v decembri na Slovensko z Iraku, sa vrátili domov. Podľa informácií agentúry SITA zo skupiny 149 kresťanov sa ich domov do Iraku vrátilo viac ako dvadsať. Dôvodom je odlišnosť kultúr a smútok za domovom. Pri rozhodovaní návratu celých rodín zavážil fakt, že rodiny držia spolu. To znamená, keď sa jeden člen alebo hlava rodiny rozhodne, že sa chce vrátiť, ide späť celá rodina.
Kresťania, ktorí prišli na Slovensko, pochádzajú z Asýrie
Skupina 149 asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko 10. decembra 2015. Na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, medzi ktorými boli dospelí muži, ženy, deti aj starší ľudia. Ide o prvú a jedinú skupinu utečencov, ktorú Slovensko prijalo.
Prezident Kiska prijal v paláci utečenca z Afganistanu
Slovenskí colníci chytili utečencov, na jedno auto strieľali
Do škôl v Nitre a okolí nastúpilo 34 detí utečencov
Kresťania, ktorí prišli na Slovensko, pochádzajú z Asýrie. Ide o oblasť Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil takzvaný Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal. Kresťania po prílete na Slovensko vládnym špeciálom boli ubytovaní v záchytnom tábore v Humennom. V marci boli presťahovaní do Nitry a jej okolia.
Integráciu kresťanov zabezpečuje občianske združenie Pokoj a dobro v spolupráci s cirkvou pod dohľadom migračného úradu ministerstva vnútra. Prijatie kresťanských rodín bolo súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.
Zvyšní Iračania naďalej pokračujú v integrácii
Ministerstvo vnútra agentúre SITA dnes potvrdilo, že skupina 21 Iračanov sa rozhodla vrátiť domov do Iraku. „Dôvodom ich návratu nie je nespokojnosť s prístupom na Slovensku, ale skutočnosť, že nevedeli prekonať smútok za domovom, preto mali problém začleniť sa do života na Slovensku. Najstarší členovia dvoch rodín sa nevedeli adaptovať na nové prostredie a zvyšní členovia sa zo súdržnosti rozhodli vrátiť spolu s nimi,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.
Návrat kresťanov bol zabezpečený v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM). „SR nie je jediná krajina, z ktorej sa po čase azylanti, ktorí si nevedia zvyknúť na miestnu kultúru či mentalitu, vracajú domov, prípadne idú ďalej do inej krajiny,“ zdôrazňuje ministerstvo s tým, že integrácia do nového prostredia je veľmi náročná, najmä starší ľudia ju nie vždy zvládnu.
„Je to dlhodobý proces a nikdy nie je úspešná u všetkých. Určitá časť rodín ju nezvládne a vráti sa späť do domovskej krajiny napriek hroziacemu nebezpečenstvu. Situácia v ich domovskej krajine sa navyše priebežne mení a vyvíja,“ napísalo ministerstvo vnútra.
Zvyšní Iračania naďalej pokračujú v integrácii, ktorú zabezpečuje občianske združenie Pokoj a dobro a Nitrianska diecéza. Podľa Petra Brenkusa z občianskeho združenia Pokoj a Dobro niekoľko rodín z programu relokácie irackých kresťanských rodín sa vrátilo naspäť do Iraku, pričom odišlo 21 osôb.
„Dôvodom je predovšetkým smútok za domovom v prípade starších členov rodiny – následkom viacerých prežitých tráum sa najstarší člen rodiny nevedel adaptovať na nové prostredie a celá rodina sa zo súdržnosti rozhodla vrátiť. Celkovo, program integrácie kresťanských rodín z Iraku na Slovensku je úspešný, každá integrovaná rodina z tejto skupiny bude obrovským úspechom,“ povedal Brenkus dnes pre agentúru SITA.
Skupina irackých kresťanov sa rozrástla o dve novonarodené deti
Deti kresťanov už navštevujú školy v okolí Nitry a zapájajú sa do mimoškolských aj farských aktivít, chodia na rôzne podujatia.
„Všetci asýrski kresťania majú prístup k výučbe slovenčiny. Intenzívne sa tiež rozbehol program ich zaradenia na pracovný trh a do možností štúdia na vysokých školách. Dvaja sú už zamestnaní na plný úväzok, robili sa školenia v špecifických oblastiach ako IT a stavbárske povolania,“ povedal Brenkus s tým, že sociálni pracovníci im intenzívne pomáhajú vo všetkých oblastiach života a poskytujú aj psychosociálne poradenstvo.
Skupina irackých kresťanov sa na Slovensku podľa Brenkusa dokonca nedávno rozrástla o dve novonarodené deti. „Obyvatelia Nitry a okolitých obcí irackých kresťanov veľmi dobre prijali, viacerí im pomáhajú zariaďovať bývanie a zapájať sa do komunitného života,“ konštatoval Brenkus.
Kresťanské rodiny utiekli pred prenasledovaním Islamským štátom pre svoju vieru v auguste 2014 zo svojich domovov do utečeneckého tábora Mar Ellia v Erbile. Slovensko sa týmto ľuďom najviac ohrozeným na živote rozhodlo pomôcť a dôkladne vybralo 34 rodín (spolu 149 ľudí), ktorým udelilo azyl a Nitrianska diecézna charita spolu s občianskym združením Pokoj a Dobro im poskytli nový domov v okolí Nitry. Irackí kresťania sa s pomocou sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov postupne začleňujú do života na Slovensku.
Celý projekt je predbežne plánovaný na tri roky, s procesom postupného osamostatnenia irackých kresťanov. „Irackí kresťania prežili viacero traumatických udalostí. Tí starší zažili v 60. rokoch vyháňanie z dedín zo strany Kurdov. Všetci čelili útokom Islamského štátu a museli z večera na ráno opustiť svoje domovy, stratili všetko. Ďalšou veľkou zmenou je odchod z Iraku na Slovensko, do úplne inej kultúry. Je prirodzené, že niektorí, najmä starší ľudia, to nevedia spracovať. Skúsenosti z relokačných programov po celom svete ukazujú, že časť ľudí túto zmenu nezvládne a vráti sa späť do domovskej krajiny. Sú to slobodní ľudia a my to musíme rešpektovať,“ dodal katolícky kňaz Peter Brenkus z OZ Pokoj a Dobro.