A hoci sa exkurzia konala aj cez víkend, študentov to neodradilo od účasti a neubralo im to ani na dobrej nálade.
Po nočnom transporte do Švajčiarska bola naša prvá zastávka naplánovaná v samotnom Európskom Centre Jadrového Výskumu – CERN, ktorého obrie zariadenie má 27 kilometrov a leží 100 metrov pod zemou na hranici Švajčiarska a Francúzska. Veľmi príjemným sprievodcom nám bol pán Peter Chochula, slovenský fyzik pracujúci v centre na projekte veľkého jadrového urýchľovača. Jeho prednáška o aktivitách prebiehajúcich v Cerne, histórii centra a účasti Slovenska na celom výskume bola obohacujúca nielen pre žiakov, ale aj laika na fyziku, ako som ja. Pán Chochula trpezlivo odpovedal na otázky žiakov, ktorí boli fascinovaní experimentom ATLAS, LHC – urýchľovačom častíc, či rozprávaním o antihmote a vesmíre. Prehliadka samotných priestorov centra, kde sme mali možnosť sa stretnúť s ďalšími Slovákmi pracujúcimi v centre, bola nezabudnuteľným zážitkom pre každého.
Po obede v miestnej kantíne, kde mali až neskutočný výber jedál, sme sa električkou presunuli do centra Ženevy, hlavného mesta tohto kantónu. Nachádza sa na brehu Ženevského jazera, kde sme mali príležitosť zhliadnuť aj fontánu, ktorá strieka vodu až do výšky 140 metrov. Fascinujúcim pohľadom boli aj hodiny z kvetov, vytvorené z asi 6000 kusov, ktoré symbolizujú významné postavenie hodinárskeho priemyslu v meste. Okrem množstva bánk na každom kroku, sme navštívili aj historickú časť mesta s Katedrálou Sv. Petra, z ktorej výhľad rozhodne stál za prekonaných 157 schodov. Dôvodom na našu ďalšiu návštevu Ženevy je určite neabsolvovanie prehliadky budov OSN, či obrovskej stoličky.
Večer nás už čakala cesta do Francúzska, avšak nie príliš ďaleko, keďže našou destináciou druhý deň bolo Chamonix s výstupom lanovkou na vrchol Auigelle du Midi, do nadmorskej výšky 3842 metrov.Po miernych komplikáciách spôsobených počasím, sa nám napokon predsa len podarilo absolvovať výstup a mali sme možnosť zažiť úžasný pohľad na Chamonix z výšky. Samotný Mt. Blanc bol takmer na dosah, a aj keď sme sa nedostali až na tento najvyšší vrchol Európy, pri srdci nás hriala radosť zo splneného sna, priblížiť sa mu aj keď na niekoľko sto metrov. Neprekazil nám ju ani riedky vzduch a nízky tlak, ktorý spôsoboval nepríjemné pocity viacerým z nás. Hlavným cieľom tohto výstupu však bolo realizovanie fyzikálnych meraní vonkajšej teploty, tlaku či teploty varu vody. Po pár hodinách nám už aj počasie naznačovalo, že nastal čas na návrat do údolia, a tak nás čakala prechádza prekrásnym centrom zimných športov – Chamonix. Žiaci mali možnosť minúť posledné zvyšky vreckového, keďže večer nás čakala cesta späť na Slovensko.
Všetci, učitelia aj žiaci, sme si priniesli množstvo nezabudnuteľných spomienok a úsmevných príhod, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
Viac informácií nájdete na www.gymnaziumceska.sk