NEMECKO: Koniec vojny bol oslobodením pre všetkých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Norbert Lammert
Norbert Lammert Foto: SITA/AP

BERLÍN 7. mája (WEBNOVINY) – Víťazstvo spojencov v druhej svetovej vojne pred 65 rokmi bolo „víťazstvom pre všetkých“, aj keď mnohí Nemci potrebovali nejaký čas na to, aby to uznali, vyhlásil v piatok predseda nemeckého parlamentu Norbert Lammert. Iba tí, ktorí priamo trpeli nacistickým terorom, ihneď pochopili, že boli oslobodení, uviedol Lammert v parlamente pri príležitosti výročia ukončenia vojny v Európe 8. mája 1945, v takzvaný Deň víťazstva v Európe. „Mnohí ďalší potrebovali dlhý čas na to, aby vyšla najavo samozrejmosť: Bol to deň oslobodenia pre všetkých,“ povedal Lammert, ktorý je členom konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie spolkovej kancelárky Angely Merkelovej.

Nacistické Nemecko sa vzdalo spojeneckým silám 8. mája 1945 po šesťročnej vojne, ktorá sa začala z rozhodnutia Adolfa Hitlera napadnutím Poľska v septembri 1939.

Koniec vojny si v Nemecku pripomenulo aj ruské veľvyslanectvo v Berlíne. Skupiny mladíkov a veteránov navštívili pamätníky v centre hlavného mesta Nemecka postavené na počesť padlým príslušníkom červenej armády. V krutých bojoch o Berlín v posledných dňoch padli tisíce sovietskych vojakov. Lammert však poznamenal, že aj keď boje ustali, utrpenie sa neskončilo. Pre mnohých sa dokonca začalo až po skončení vojny, pretože sa stali vojnovými zajatcami, prišli o strechu nad hlavou alebo preto, lebo skončili v diktatúre Východného Nemecka. Ako predseda parlamentu povedal, Nemci narodení po vojne môžu rozlíšiť príčiny a dôsledky jednoduchšie ako ľudia žijúci v čase nacistického Nemecka. „Túto vojnu začalo Nemecko a mala hrozné dôsledky dokonca aj vo vlasti,“ uviedol Lammert.

Aj keď bola sloboda privezená zvonka, Nemci ju už 65 rokov bránia v stabilnej demokracii, tvrdí predseda. „V deň akým je tento cítime veľkú zodpovednosť za to, čo nám história priniesla,“ dodal.

Nemecko bolo po vojne obsadené a rozdelené do štyroch častí. Zo západných sektorov, ktorých správu si rozdelili Spojené štáty americké, Veľká Británia a Francúzsko, vznikla v roku 1949 Nemecká spolková republika, zatiaľ čo zo sovietskeho sektora sa stala Nemecká demokratická republika. Krajina sa opäť zjednotila v roku 1990.

SITA/AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať