BERLÍN 12. augusta (WEBNOVINY) – Slabšia ekonomika eurozóny a nepokoje na Ukrajine a na Blízkom východe sa nepriaznivo podpísali pod výkon nemeckej ekonomiky v druhom štvrťroku tohto roku. Avizuje to nemecké ministerstvo hospodárstva.
Rezort však v utorok informoval, že pozitívne trendy v oblasti rastu sú aj naďalej neporušené. „Neistota by mohla ekonomiku zaťažiť viac než vplyv sankcií (uvalených na Rusko). Celkovo sa nálada v ekonomike značne zhoršila. Pozitívne tendencie zostávajú aj naďalej nedotknuté,“ uviedlo ministerstvo vo svojej správe.
Ekonomika krajiny stagnovala
Údaje o hospodárskom raste v období medzi aprílom a júnom tohto roku budú známe vo štvrtok. Z odhadov nemeckej centrálnej banky však vyplýva, že ekonomika krajiny v sledovanom období stagnovala.
—-> TU.
V porovnaní s prvými mesiacmi roka čelilo v apríli a máji poklesu aj stavebníctvo. Nemecká ekonomika v prvom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom posilnila o 0,8 %. O najvyššiu mieru rastu za tri roky sa postarala najmä mierna zima.
Na riziko výrazného spomalenia raste nemeckej ekonomiky upozornila aj správa inštitútu ZEW. Dôvera analytikov a investorov v najväčšiu európsku ekonomiku podľa aktuálneho prieskumu klesala v auguste ôsmy mesiac v rade a prepadla sa najhlbšie od decembra 2012.
Ekonómovia očakávali pokles
Index dôvery, ktorý zverejnil inštitút v utorok, tento mesiac klesol na 8,6 bodu z júlových 27,1 bodu. Prepad o 18,5 bodu bol najstrmší od júna 2012. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali pokles na 18,2 bodu.
Dlhodobý priemer indexu je 24,6 bodu. Ukazovateľ sa opiera o výsledky prieskumu, ktorý uskutočnil inštitút medzi 28. júlom a 11. augustom na vzorke 222 analytikov a investorov. Osobitný index súčasných podmienok oslabil na 44,3 bodu z júnových 61,8 bodu.
Únia reaguje na ruské embargo, podporí broskyne a nektárinky
Moskva poslala na Ukrajinu kamióny, vezú humanitárnu pomoc
Česi prídu o stovky miliónov korún, môže za to ruské embargo
Zhoršené očakávania podľa inštitútu ZEW naznačujú, že pretrvávajúce geopolitické napätie začína mať citeľné dopady na nemeckú ekonomiku.
Eurozóna sa navyše nezotavuje dostatočne silným tempom a na základe najnovších údajov o priemyselnej produkcii a objednávkach možno usudzovať, že firmy pre neisté perspektívy odbytu výrazne utlmujú investície. Hrozí, že rast nemeckej ekonomiky tak bude v roku 2014 oveľa slabší, než sa doteraz čakalo, varuje mannheimský inštitút.