TRIPOLIS 16. mája (SITA/AFP) – Severoatlantická aliancia v pondelok uskutočnila nálety na jedno z predmestí líbyjskej metropoly Tripolis, pričom zničila miestnu radarovú základňu. O najnovšom útoku v oblasti Tádžúrá východne od hlavného mesta informovali miestni obyvatelia a predstavitelia armády. Podľa nemenovaných obyvateľov, na ktorých sa odvoláva tlačová agentúra AFP, lietadlá NATO zasiahli radarovú stanicu v srdci obytnej štvrte a smerom od východu bolo počuť tri silné výbuchy.
Líbyjská štátna agentúra JANA, ktorá cituje armádny zdroj, priniesla správu o útokoch na „civilné a vojenské objekty“ v Tádžúrá. Tie si podľa nej vyžiadali „ľudské a hmotné straty“, žiadne ďalšie podrobnosti však neuvádza.
V meste Tádžúrá pri Tripolise je umiestnených viacero vojenských zariadení a takmer každý deň sa preto stáva terčom spojeneckých náletov proti silám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Líbyjským povstalcom, ktorí sa už štvrtý mesiac usilujú ovládnuť krajinu, Kaddáfího režim v pondelok opäť navrhol prímerie. Ponuka zaznela na rokovaniach medzi premiérom Bagdádím al-Mahmúdím a vyslancom OSN pre Líbyu Abdalláhom al-Chatíbom. Podobne ako predtým, aj teraz je podmienkou režimu to, že okrem pozemných bojov medzi vládnymi silami a povstalcami budú pozastavené aj letecké útoky NATO.
V noci z nedele na pondelok sa stali terčom útoku spojeneckých vojsk aj ropné zariadenia v líbyjskom meste Ras Lánúf. Podľa líbyjskej štátnej televízie bomby NATO zasiahli nádrže s metanolom v priemyselnej časti Ras Lánúfu. NATO zatiaľ tieto informácie nekomentovalo.
Dni Kaddáfího režimu sú zrátané, tvrdí Frattini
Pád režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa neodvratne blíži a niektorí z členov vlády už hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť jeho dôstojný odchod zo scény. V pondelňajšom rozhovore pre televíznu stanicu Canale 5 to uviedol taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini. Nadviazal pritom na svoje slová z piatka, keď vyjadril presvedčenie, že Kaddáfího režim sa v dôsledku nátlaku zvonka začína rozpadať.
„Dni líbyjského režimu sú zrátané,“ povedal Frattini s odvolaním sa na správy prichádzajúce z „dôverného okruhu“ jeho členov. Niektorí z nich podľa neho „začínajú hovoriť, že Kaddáfí hľadá dôstojné východisko“. Frattini sa pritom domnieva, že blízki spolupracovníci líbyjského vodcu sa pokúšajú nájsť „vhodné miesto“, kam by sa mohol „vytratiť a navždy zmiznúť z politickej scény“.
Frattini sa vyjadril k vývoju v Líbyi počas komunálnych volieb v Taliansku, ktoré sú považované sa významný test popularity premiéra Silvia Berlusconiho a jeho strany Ľud slobody. Tá sa musí pri vládnutí do značnej miery opierať o podporu partnerského zoskupenia Liga Severu, ktoré otvorene odmieta účasť Talianska na intervencii v Líbyi a vyvíja nátlak na Berlusconiho kabinet, aby určila termín stiahnutia.
Frattini v pondelok povedal, že cieľom je „bezodkladne vytvoriť vládu národného zmierenia“ združujúcu povstalecké vedenie v Bengází a vybraných predstaviteľov starého režimu so sídlom v Tripolise.