Starostovia ôsmich obcí, prednostovia okresných úradov, ministerstvo dopravy a Prešovský samosprávny kraj v pondelok v Prešove podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci pri rozvoji cestovného ruchu na Domaši.
Ich spoločným cieľom je rozvoj tohto regiónu a prilákanie turistov. Z Domaše chcú vytvoriť modernú rekreačnú oblasť.
Dovolenka na Domaši
Zámerom projektu je vytvoriť z Domaše cieľovú destináciu cestovného ruchu tak, aby návštevník strávil v regióne Horného Zemplína svoju dovolenku s možnosťou využitia vodných športov, cyklistiky či rekreácie ako aj návštevou pamiatok v okolí.
Dobrovoľníci vyzbierali v časti Petejovce na Domaši približne 15 vriec odpadu
„Spojili sme sily, aby sme mohli rozvíjať región a cestovný ruch, a pritom dbať na ochranu životného prostredia v okolí vodnej nádrže Veľká Domaša. Veľmi ma teší, že sme dokázali posadiť za jeden stôl aktérov z územia, vyšší územný celok, ale aj ústredné orgány štátnej správy,“ uviedol predseda Prešovského kraja Milan Majerský.
Financie by mali prísť z viacerých zdrojov
Ako dodala štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková, memorandum obsahuje investičné aktivity zhruba vo výške 40 miliónov eur. Počíta sa napr. s vybudovaním chodníkov a cyklochodníkov, ktoré by mali prepojiť jednotlivé časti Domaše, takisto s vybudovaním zázemia pre vodácke aktivity, promenády, oddychovo-rekreačnej zóny.
Medzi aktivitami v memorande je napr. aj zabezpečenie pitnej vody, kanalizácie či záchrana dvoch kostolov na brehoch Domaše – v Novej Kelči a na Trepci.
Do Vysokých Tatier chodí málo zahraničných turistov, najviac ich navštevujú Slováci
Podľa Brunckovej prostriedky na tieto aktivity by sa mali poskladať z viacerých zdrojov. Časť by mala byť financovaná z Plánu obnovy, časť cez štrukturálne fondy v novom programovacom období.
„Za ministerstvo dopravy sme pripravení aj z pohľadu financovania priložiť ruku k dielu prostredníctvom dotačných schém, ktoré sú orientované na oblastné organizácie cestovného ruchu,“ podotkla štátna tajomníčka.
Podporiť chcú aj vodnú dopravu
Ministerstvo dopravy chce v regióne podporiť okrem iného aj vodnú dopravu, vďaka čomu by mohli v okolí Domaše vzniknúť aj nové pracovné miesta.
„Všetci sme sa zhodli na tom, že Domašu chceme rozvíjať. Máme konkrétne projekty, niektoré sú vo vysokom štádiu rozpracovanosti, niektoré sú už dokončené a sú podané žiadosti o dotáciu. Všetci máme veľkú vôľu, jasnú víziu a máme vzor v Českej republike, v Lipne nad Vltavou, kde vytvorili v priebehu pár rokov niekoľko tisíc miest,“ načrtol starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.
Kultúrne pamiatky sa dočkajú opravy
Z memoranda tiež vyplýva, že aktéri chcú okrem rozvoja cestovného ruchu klásť dôraz aj na obnovu kultúrnych pamiatok v tomto priestore a na Domaši realizovať investície do ekologicko-technickej infraštruktúry.
„V memorande vidím veľký význam, pretože na rozvoj cestovného ruchu a regionálneho rozvoja v okolí vodnej stavby Domaša sme ako samospráva nemali podporu. Teraz iniciatívu prebral Prešovský samosprávny kraj a popri ministerstve dopravy a výstavby podpíše memorandum aj ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Pevne verím, že časom sa zapojí aj hlavné ministerstvo, ktoré tu dnes malo byť, čiže ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré má pod sebou Slovenský vodohospodársky podnik (SVP),“ doplnil predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš Jaroslav Makatúra, ktorý je zároveň starostom obce Malá Domaša.
Určité požiadavky boli neprijateľné
Ako v tejto súvislosti uviedol predseda Kooperačnej rady SPR Horný Zemplín Pavol Zajac, aktéri memoranda vyvinuli maximálne úsilie, aby MŽP a SVP boli súčasťou memoranda.
Ďalšia zima je pre hoteliérov v Tatrách nočnou morou. Obávajú sa, že nebudú môcť ubytovať turistov
„Boli aj deklarácie, že majú záujem podpísať memorandum a pomôcť rozvoju tohto územia. Z ich strany ale veľakrát prichádzali určité požiadavky, ktoré boli neprijateľné pre iné strany, rovnako tak, ako bolo pre nich neprijateľné, aby súčasťou memoranda bol manipulačný poplatok, alebo transparentné prenajímanie pozemkov,“ vysvetlil Zajac s tým, že sa napokon rozhodli sporné veci odsunúť na ďalšie rokovania a do memoranda ich nateraz nezaradili.
K podpisu pôvodného memoranda nedošlo
Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedlo ministerstvo životného prostredia, rezort využívaním územia v okolí vodného diela Veľká Domaša aktívne zaoberá a v tejto súvislosti iniciovalo návrh memoranda v minulom roku.
„K podpisu memoranda však nedošlo z dôvodu nezohľadnenia pripomienok MŽP a nenájdenia zhody medzi VÚC Prešov, obcami v okolí Domaše a Slovenským vodohospodárskym podnikom. Prešovský samosprávny kraj nezapracoval v prepracovanom návrhu memoranda pripomienky ministerstva, napríklad, aby súčasťou memoranda bola aj otázka riešenia nelegálnych stavieb,“ upozornilo ministerstvo.
Dokument vraj vyrobili bez envirorezortu
Oproti pôvodnému obsahu memoranda bol podľa ministerstva nový text zameraný takmer výhradne na vytváranie podmienok iba pre realizáciu tzv. projektového balíka bez toho, aby MŽP bolo vyzvané vyjadriť sa k jej obsahu.
„Ministerstvo napriek tomu aktívne riešilo túto problematiku a pripravilo niekoľko pracovných stretnutí či rokovaní, kde trvalo na základných požiadavkách ochrany životného prostredia. Samospráva však vyrobila dokument bez nás,“ uvádza ministerstvo s tým, že je naďalej otvorené rokovaniam so samosprávami a tiež ostatnými rezortmi s cieľom dospieť k dohode o spôsobe využívania okolia vodného diela Veľká Domaša.
Budaj vytvorí sekciu tvorby krajiny, zaoberať sa bude problematikou udržania vody i povodňami
Vodná nádrž Veľká Domaša sa rozprestiera na území dvoch okresov, a to Vranov nad Topľou a Stropkov. Je treťou najväčšou vodnou nádržou v SR a najväčšou na území Prešovského kraja.