Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty vykonala na jeseň ošetrenie troch vzácnych dubov letných v obciach Hunkovce a Krajné Čierno, v okrese Svidník. Informovala o tom Správa CHKO Východné Karpaty na svojej stránke.
Ošetrenie vykonali ochranári v dôsledku zlého zdravotného stavu stromov, ktorých vek je odhadovaný na 130 až 250 rokov. Všetky tri duby sa nachádzajú v okolí drevených chrámov postavených koncom 18. storočia. Okrem okrasnej funkcie majú aj ekologickú, náučnú a kultúrno-historickú úlohu.
Odrezali staré konáre
Dub v Hunkovciach má obvod 420 centimetrov a výšku približne 19 metrov. Ochranári na ňom vykonali zdravotný rez v podobe orezania suchých, zle vyvinutých a poškodených konárov. Na dvoch duboch v Krajnom Čierne bol zdravotný rez vykonaný formou preriedenia koruny stromov o približne 15 až 20 percent.
Korene jaseňov v Trenčíne poškodila huba, plánujú spíliť desiatky chorých stromov
„Tieto zásahy by mali zabezpečiť dobrý zdravotný stav stromov po dobu najbližších piatich rokov. Samozrejme, nedokážeme dopredu predpovedať, ako dlho dobrý zdravotný stav stromom vydrží. Pod ich stav sa totiž výrazne podpisuje aj počasie. Preto stromy vždy raz ročne kontrolujeme a podľa priebežnej situácie hodnotíme, či je strom v poriadku a či nepotrebuje ďalšie ošetrenie,“ povedal Ján Rusinko, dendrológ CHKO Východné Karpaty.
Mimoriadne odolný
Dub letný (Quercus robur) je mohutný listnatý strom z čeľade bukovité. Prirodzene sa vyskytuje v Európe, v Malej Ázii, na Kaukaze a v niektorých lokalitách severnej Afriky. Rastie od nížin až po podhorské oblasti, kde môže vytvárať dubové lesy – dúbravy. Často rastie aj ako osamelý strom. Je mimoriadne odolný proti vetru.
Býva vysádzaný tam, kde je potrebné spevniť pôdu. Vzácny je najmä pre svoju ekologickú funkciu, pretože je dôležitý pre hmyz a ostatné voľne žijúce zvieratá. Na pôdu je nenáročný a vyznačuje sa dlhou životnosťou, najstaršie stromy majú okolo 1500 rokov.