Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba upozorňuje na rozsudok Súdneho dvora Európskej únie, ktorý podľa neho hovorí, že Slovenská republika nemala v roku 2019 zrekultivovaných a uzatvorených 21 skládok odpadov. Ako ďalej informoval envirorezort, rozsudok Slovensku neukladá žiadne finančné sankcie.
Nekompetentnosť predošlých vlád
„Chcem ubezpečiť, že s Európskou komisiou intenzívne rokujeme a informujeme ju na pravidelnej báze. K štvrtku nám zostalo nevyriešených už len niekoľko skládok, ktoré si vyžadujú špecifické riešenie,“ vyhlásil Taraba. Ako ďalej uviedol, Slovensko nemá kvôli nekompetentnosti predošlých vlád vybudovanú základnú infraštruktúru v odpadovom hospodárstve.
Akcionári vítajú vstup štátu do vodárenských spoločností, upozornili však na negatívne dôsledky súvisiace s cenou vody
„Ministerstvo pod mojím vedením rieši komplexne environmentálnu infraštruktúru pre odpad, ktorý sa už nedá recyklovať a musí sa skládkovať, vrátane toho toxického. Každému racionálne zmýšľajúcemu človeku musí byť zrejmé, že bez urýchlenej výstavby moderných spaľovní nemá Slovenská republika kapacity na zneškodňovanie odpadu,“ zdôraznil minister s tým, že rozsudok súdneho dvora len poukazuje, aká situácia nastane, ak nebudeme mať dodatočné zariadenia a budeme musieť uzatvoriť všetky skládky.
Pripravuje riešenia
Ministerstvo životného prostredia momentálne podľa svojho šéfa pracuje na legislatívnych zmenách a opatreniach, aby si Slovensko v čo najkratšej dobe splnilo svoje povinnosti.
„Pripravujeme riešenia, aby sme dokázali uzatvoriť aj skládky, na ktorých sú právne problémy, ako napríklad neexistujúci reálni vlastníci, alebo skládky prepísané na biele kone,“ dodal Taraba.