Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) mala a mohla byť ambicióznejšou, no nakoniec ide o kompromisné riešenie. Uviedol to vo svojom stanovisku europoslanec Robert Hajšel. Ten podľa svojich slov zahlasoval za legislatívne opatrenia, vedúce k reforme, s ťažkým srdcom.
Krok bližšie k ekologickejšej poľnohospodárskej politike
Reforma by mala úniu aspoň o kúsok posunúť na ceste k viac ekologickejšej a sociálnejšej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ pohlcujúcej viac ako tretinu rozpočtu EÚ.
SPPK je proti zmenám v potravinovom kódexe bez predchádzajúcej odbornej diskusie
Vlády členských štátov, vrátane Slovenska, musia teraz podľa europoslanca čím skôr predložiť svoje národné strategické plány, ktoré budú v súlade s environmentálnymi cieľmi, vytýčenými v stratégii Z farmy na stôl, ale aj v Zelenej dohode.
Väčšia podpora menších poľnohospodárov
„Nemali by sme dopustiť, aby išlo o akési rozkúskovanie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a tým pádom jej zoštátnenie, keď v stávke sú globálne ciele. Dnes sa ale dopad poľnohospodársko-potravinárskeho sektora na ľudské zdravie a biodiverzitu neberie dostatočne do úvahy. Musíme viac podporovať menších a mladých poľnohospodárov schopných farmárčiť ekologicky. Malí farmári budú najviac postihnutí klimatickou krízou a úrody sa budú zmenšovať,” ozrejmil Robert Hajšel.
Na druhej strane je europoslanec rád, že sa do reformy presadilo aj posilnenie sociálnych práv poľnohospodárskych pracovníkov.