V minulosti Slovensko podľa predsedu SPPK Emila Macha zabudlo v oblasti stravovania vzdelávať celú jednu generáciu a teraz sa to krajine v rôznych oblastiach vracia.
Slovensko si potrebuje vychovať v oblasti stravovacích návykov uvedomelého spotrebiteľa, ktorý rozumie tomu, čo kupuje. Slovenskí spotrebitelia potrebujú mať oveľa viac vedomostí o potravinách a správnych stravovacích návykoch aj z dôvodu veľkého nárastu civilizačných chorôb vo svete. V minulosti SR podcenila vzdelávanie v oblasti stravovania a teraz sa jej to v rôznych formách vracia. Aj preto Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zorganizovala šiestykrát projekt Hovorme o jedle. Konštatoval to v piatok počas tlačového brífingu predseda SPPK Emil Macho.
SPPK sa snaží vzdelávať slovenského spotrebiteľa v oblasti stravovacích návykov, a to od žiakov základných škôl, prostredníctvom celoslovenského projektu Hovorme o jedle, ktorý zorganizovala šiestykrát. Najaktívnejšou školou súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle sa stala základná škola Gelnica z Košického kraja. V tomto roku sa do projektu zapojilo celkovo 452 základných škol. „Cieľom projektu je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Zanedbaná oblasť vzdelávania
V minulosti Slovenská republika podľa Macha zabudla v tejto oblasti vzdelávať celú jednu generáciu a teraz sa to krajine vracia. „Na otvorenom európskom trhu máme množstvo potravín a nevieme sa v nich orientovať. Naši niektorí spotrebitelia stále nevedia, čo znamená dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti. Aj preto SPPKuž šiesty rok edukuje práve najmladšiu generáciu o význame potravín v našom jedálničku. Je dôležité, pokiaľ sa o ňom budú žiaci rozprávať, a to okrem školy aj doma v rodinách. Prioritou projektu je zmeniť stravovacie návyky Slovákov, zmeniť ich pohľad na poľnohospodárstvo a potravinárstvo a zvýšiť podiel slovenských potravín v obchodoch,“ dodal Macho.
Z pohľadu agrorezortu SR je takáto vzdelávacia aktivita veľmi vítaná. „Slovensko zanedbávalo edukáciu spotrebiteľa v potravinárstve celých 27 rokov svojej existencie a potom slovenský spotrebiteľ nakladá s potravinami ako nakladá a navyše sa nezdravo stravuje. Budeme vyzývať aj slovenských potravinárov, aby podobné edukačné projekty podporovali. Veľmi dôležitou aktivitou je aj rozširovanie povedomia o spotrebiteľskom patriotizme, ktorý ma obrovský vplyv na hospodárstvo krajiny,“ povedal generálny riaditeľ Sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Milan Lapšanský.
Podľa generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Mária Schrenkela sa ministerstvo školstva snaží zdravé stravovanie a zdravý životný štýl Slovákov zakomponovať do vzdelávacích dokumentov na školách. „Vzdelávanie v oblasti stravovania sa snažíme zakomponovať do učebných osnov prostredníctvom štátnych vzdelávacích programov. Určitá osveta v oblasti potravín a stravovania je nutnosťou na školách. Ministerstvo školstva si projekt Hovorme o jedle váži a víta ho,“ uzavrel Schrenkel.